Výstava bude zahájena v 17 hodin slavnostní vernisáží v zámecké jízdárně Galerie výtvarného umění v Náchodě a o úvodní slovo se postará její ředitel Jan Kapusta. V kulturním programu vernisáže vystoupí sbor studentů Jiráskova gymnázia pod vedením sbormistra Vlastimila Čejpa.
Letošního ročníku se zúčastní celkem dvaasedmdesát autorů nejen z Náchodska, ale také z blízkého okolí, zatímco loňského ročníku se zúčastnilo autorů pětašedesát. Podle ředitele galerie Jana Kapusty je smyslem této akce nalézt, vybrat, představit a výstavami uvést do povědomí veřejnosti nejznámější osobnosti výtvarnické obce, spojené především s Náchodskem, Broumovskem a také třeba Trutnovskem či Rychnovskem. A co letos návštěvníci jubilejního Náchodského výtvarného podzimu budou moci obdivovat? Své malby, kresby, grafiky, koláže, plastiky, asambláže či fotografie publiku představí 48 autorů a 24 autorek. Vloni vystavovalo o šest žen méně a o jednoho muže méně. „Na této výstavě své dílo představují umělci, kteří nějak spojili svou životní cestu s náchodským regionem. Buď se tady narodili, nebo zde žijí či žili,“ uvedl Kapusta.

Výtvarná přehlídka byla v osmdesátých letech založena jako salon. „To znamená, že každý z autorů, který je galerií vyzván, může předložit tématicky neomezený výběr nejlépe ze své nejnovější tvorby. Samozřejmě je to limitováno prostorovou kapacitou,“ dodal Kapusta. Přehlídka Náchodský výtvarný podzim trvá do 18. ledna.