V rámci letošního druhého festivalového zastavení v Novém Městě nad Metují, které je naplánováno na neděli 3. listopadu, vystoupí v historických prostorách zámku talentovaný tenorista Petr Nekoranec v doprovodu klavíristky Ivy Kulichové.

Kdo je Petr Nekoranec? Především jedna z nejvýraznějších postav nastupující mladé pěvecké generace v České republice a zároveň vítěz prestižní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, jejíž již 47. ročník se uskutečnil téměř přesně před rokem.

Mladičký umělec zvítězil v kategorii píseň a získal druhou cenu v kategorii Junior muži, přičemž první a třetí cena nebyla udělena. Písemné ocenění přebíral z rukou předsedy poroty Petra Dvorského, slovenského operního pěvce.

Uvedení mladých talentů a vítězů interpretačních soutěží, kterým se teprve rozjíždí koncertní kariéra, je totiž jeden z cílů festivalu a Petr Nekoranec bude prvním, kdo se díky tomu příznivcům vážné hudby představí.

Že se mu dostalo takového privilegia právem, lze usoudit i z toho, co o Petru Nekorancovi napsal v lednu 2013 v Hudebních rozhledech Jan Králík: „Dvacetiletý český tenorista je předurčen hlasem i zjevem k lyrickému oboru, zpívá lehce a lahodně s ojedinělou kultivovaností i s citlivou hereckou vlohou. Bude-li se dál pilně věnovat přesnosti koloratur a střežit si svůj obor, může se brzy propracovat mezi skutečnou elitu."

V té době už měl mladý umělec za sebou úspěch v Karlových Varech.

Velmi zajímavě však popisuje první zásadní okamžik své kariéry a rozhodnutí věnovat se vážné hudbě: „ Už od třinácti let jsem zpíval pop, jazz, swing a docela vážně jsem uvažoval o tom, že se budu „živit" muzikálem. A pak, to mi bylo osmnáct, jsem se poprvé seznámil s operou. Byla to Verdiho La traviata v Národním divadle a už během předehry mi bylo jasné, že to je to, čemu se chci věnovat."

Zpěv ho zřejmě naprosto pohltil, když dodává „Veškerý svůj čas věnuji zpěvu. To je moje láska, posedlost, poslání, celý můj život… a samozřejmě práce, která nikdy nekončí. Myslím, že jsem dostal od Pánaboha hlas i hudební intuici, ale to ostatní, tedy neustálé zdokonalování se, je na mně."

O klavírní doprovod Petra Nekorance se v novoměstském zámku postará Eva Kulichová, slovem bude provázet Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka, který uvede nejen vítěze minulého ročníku, ale představí i celou slavnou soutěž. (ehl)