VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naschválníčci úřadovali při Noci s Andersenem v Náchodě

Náchod /VIDEO,FOTO/ - V dnešní době spíš než dítě s knížkou v ruce, uvidíte kluky a holky sedět před televizní obrazovkou nebo monitorem počítače. Tyto vymoženosti moderní doby málem vypudily z dětského světa kouzlo snů a fantazie, které se skrývá za stránkami dětských knížek.

6.4.2009
SDÍLEJ:

Noc s Andersenem v náchodské knihovně.Foto: Klára Němečková

Ale situace není až tak špatná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Děti se ke knížkám a čtení vracejí a to nejen díky fenoménu Harryho Pottera a akci Česko čte dětem. Lásku ke knížkám těm nejmenším pomáhají vracet také pohádkové a dobrodužné noci v knihovnách, které hrdě nesou jméno nejslavnějšího pohádkáře všech dob - Hanse Christiana Andersena.

Letos už podeváté se na 800 místech naší planety sešly desetitisíce dětí v knihovnách, aby si společně vychutnaly krásu tištěného slova a užily si hezkou noc ve společnosti kamarádů a knížek.

Báječný program byl připraven pro mladé čtenáře i v Městské knihovně v Náchodě. Letošní ročník tady zasvětili spisovateli a vypravěči Františku Nepilovi, který uměl se slovíčky učiněná kouzla. Více o něm se děti dozvěděly hned na úvod v zajímavé prezentaci, kterou podpořil i hladivý hlas Františka Nepila, jež nám všem dal zajímavý a vtipný návod, jak správně dostávat a rozbalovat dárky. Když se děti poznaly s Františkem Nepilem, seznámily se také navzájem díky zajímavé hře na výlet. Procvičily si tak nejen svou paměť, ale také si dokonale zapamatovaly jména všech kamarádů, se kterými je čekala ještě velká spousta dobrodružství.

Večer v náchodské knihovně byl ve znamení jedné z nejlepších Nepilových knížek pro děti - Naschválníčci. Tito táborový skřítci škodí vždy jen proto, aby pomáhali a učili děti správnému chování. A přesně v tomto duchu se nesly i všechny hry této pohádkové noci.

Prvním úkolem pro děti, kterých se tu letos sešlo na tři desítky, bylo sbalit si na tábor. Co neměly s sebou, mohly si namalovat. Bylo příjemné zjistit, jak jsou šesti až dvanáctileté děti šikovné a praktické. Při „balení“ nezapomínaly na hygienické potřeby, holínky, baterku, kompas, mapu a několik družstev si dokonce sbalilo „kápézetku“ (krabičku poslední záchrany). Další úkoly na děti čekaly venku. Na dvoře knihovny se už za tmy prodíraly zákeřnou opičí dráhou, pocvičily se v nošení vody v ešusu a také ve stavění stanu. Pak už byl čas, aby zavoněly zásoby z domova a přesunuly se do dětských bříšek.
Jelikož noc s Andersenem je dlouhá, nenásledoval Večerníček a pyžamo, ale další zajímavé hry ve stylu Naschválníčků - například stavění táborové brány nebo vymýšlení slušných nadávek. Dětská kreativita a slovní zásoba v tomto případě všechny mile překvapila. Možná že i vy si teď díky dětem zvládnete šťavnatě, ale slušně zanadávat - „šmudlotuporohatej panduláku, vlasatej čajíčku, spálená buchto, rozdrolená sušenko, plešatá Zlatovlásko“.
Pak už ale opravdu nastal čas zahnat rozjeté děti do spacáků a doufat, že je uspí pohádka na dobrou noc - Polní žínka Evelýnka jako divadelní představení.

Noc s Andersenem byla v Náchodě dlouhá a ranní probuzení mezi milovanými knížkami příjemné. Děti čekalo vyhlášení výsledků jejich „táborové hry“ a čtení pohádek „pro nemocnou holčičku“, které předchozího večera vymyslely.

Patronkami a pomocnicemi dětí byly mladé dívky, členky Čtenářského kroužku, které pomáhaly s organizací i vymýšlením celého pohádkového programu. Kromě toho pilně zaznamenávaly průběh celého večera jako mladé reportérky a v sobotu ráno pak vydaly speciální tisk o této tradiční akci.
Děti si tak kromě zážitků odnášely originální památeční noviny, které jim budou připomínat, jak dobře se spolu a s knížkami bavily. A budou se netrpělivě těšit, až jim za rok zase Městská knihovna Náchod otevře své dveře po zavírací době…

(Klára Němečková)

6.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení