Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky (1602 m.n.m.) v blízkosti nové poštovny divadelníci zahráli epizodu z představení Paměti Amorovy nazvanou Praotec Čech. Ten tentokrát nevystoupil na Říp, ale na horský krkonošský velikán.

„Nikdo, koho jsme se ptali, si nevzpomíná, že by se na Sněžce někdy hrálo divadlo,“ řekl nám principál souboru, režisér a autor hry Vlastimil Klepáček. Divadlo na nejvyšším položeném místě v Česku není zřejmě jen rekordem u nás, ale možná i v celé Evropě.

V knize rekordů kuriozit nebudou

Režisér chtěl původně v této souvislosti oslovit pelhřimovskou agenturu Dobrý den, která shromažďuje rozmanité rekordy a kuriozity, ale nakonec tak neučinil. „Museli bychom náš záměr ohlásit čtrnáct dnů předem a navíc zaplacení komisaře, který by případný rekord zaznamenal, je nad naše finanční možnosti,“ uvedl Klepáček.

Dorazili prezidenti a nebe se zamračilo

Příchod Praotce Čecha na Sněžku vyvolalo velký rozruch a veselou diváckou kulisu, přestože bylo mlžné a chladné počasí. „Když jsem jeli nahoru bylo krásné slunečné počasí. Sotva však dorazili český prezident Václav Klaus a jeho polský kolega Bronislaw Komorowski, zatáhlo se. Je to trochu symbolické,“ myslí si principál souboru, který konstatoval, že hlavy obou států divadelní představení neviděli, protože byli v té době v restauraci u lanovky.

Celé představení Paměti Amorovy Divadelního souboru Na Tahu, které do Krkonoš pozvalo město Pec pod Sněžkou, vidělo zhruba 150 diváků na tamním parkovišti.

„Uvažuji o tom, že příští rok v době Vavřinecké pouti zahrajeme představení na Černé hoře. Tam bychom místo Vavřince oslavili divadlem svatého Dyndy,“ divá se do budoucnosti Vlastimil Klepáček v narážce na různé sliby politiků v souladu se rčením - „Kdy? Na svatého Dyndy“.

(Hynek Šnajdar)