VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Cesta do hlubin holešovického moře

Praha/Náchod - Vracíme se z Prahy zpět do Náchoda. V kuchyňském dřezu na mě čeká šálek s kávovou sedlinou. Ráno nebyl čas. Večer se bude uklízet. Na rukou tenká vrstva mořské soli. Záda svědí a být sedadlo v autě hrubým kmenem stromu neodolal bych, i když možná i za to jsou nějaké trestné bodíky.

30.5.2009
SDÍLEJ:

Potápění v akváriu pražských Holešovic.Foto: Mirek Brát

Drbati se zády o sedadlo je za jízdy řidiči zakázáno. A kdyby mě na okraji Matky měst zastavila policejní hlídka, stejně by neuvěřila, že jsem byl před půl hodinou ještě v moři. Kolem se vlnila štíhlá těla murén, rejnok trucoval v koutě a malý žralok si pochutnával na porci aljašské tresky. „U Holešovického moře bylo fajn“, říkám si a sešlápnu plyn. Ať jsem brzy doma a pod sprchou.

Mořský svět

Tvrdí se, že dvakrát do stejné řeky vstoupit nelze. To je filozofická pravda. Před nějakým časem jsem absolvoval potápění v Obřím sladkovodním akváriu v Hradci Králové a měl jsem tu čest rozdělit se o zážitky i s čtenáři Deníku.

V Hradci to byl model tropické řeky, pirani, sumečkové a arowany dvojvousé, co dokážou jako šípy vyskočit metr nad hladinu a kousnout vás do prstu zrovna, když recitujete: Hele, byla by chyba neukázat, že je to divná ryba! Dvakrát se do téže řeky vstoupit nedá - a stejně, všechny řeky nakonec zmizí v moři. Ale moře v Čechách, byť zatavené do akvarijního mikrosvěta? Našlo se. Z tropické Amazonky v Hradci Králové do tropického Indického oceánu v Praze. Cílem mise projektu Mare nostrum je Mořský svět – největší komplex mořských akvárií v Česku. Najdete jej v sousedství výstaviště v Praze – Holešovicích. Ročně přivítá areál na 100 000 návštěvníků, kterým nabídne působivé pohledy do světa mořské fauny. Kromě jiných lákadel je zde k vidění i největší žralok v České republice, barakudy, perutýni, korýši a řada dalších živočišných druhů, za kterými byste jinak museli cestovat hodně daleko a někdy i značně hluboko.

Mezi murénami

V Holešovickém moři jsem strávil přibližně hodinu v hloubce tří metrů. Mými společníky se zde staly zajímavé druhy ryb. Před jejich výčtem se sluší poděkovat za asistenci mému spolupotápěči, kterým byl Tomáš Kníže z týmu Mořského světa. Tomáš pravidelně ryby v nádrži krmí. Žádné hodit kus masa jen tak do vody. Pěkně pod hladinou a z ruky. Spoléhal jsem tak na jeho zkušenosti, protože některé ryby v nádrži byly nebezpečné. Nejvíce asi velká trnucha zrnitá, rejnok, v jehož ocasní části se nachází dlouhý osten s jedovou žlázou.

Nějaký takový rejnok bodl v roce 2006 známého propagátora divoké přírody Australana Steva Irwina a byl z toho hned nekrolog. Půjdu tedy do vody s předsevzetím, že dokončit životní pouť tady v pražské nádrži neplánuji, neb ještě nemám doma pořádně uklizeno. Nicméně, trnucha má moji úctu a respekt. Rozhodně ji nebudu rozčilovat ani o ni na dně akvária zakopávat. Další v pořadí stupnice nebezpečnosti by byly statné murény dvou druhů: jeskynní a jávská. Staří Římané krmili murény masem otroků. Požívám plných občanských volebních i jiných práv, takže pohoda. Pohoda? „Stalo se mi, že ta velká muréna na mě neměla jednou náladu a doslova mě z nádrže vyhnala“, říká Tomáš během doby, kdy se oblékáme do neoprenů. Člověk vyhnán z ráje hadem, potápěč z akvária hadovitou murénou. Primáti to na světě nemají lehké! V akváriu na nás čeká ještě žralok kobercový a pilohřbet, což je taková přechodová linie mezi rejnoky a žraloky. Tak pořádně upevnit potápěčské brýle, otočit ventilem dýchacího přístroje a vzhůru , vlastně dolů pod hladinu Mořského světa!

U vraku Bounty

Abychom se dostali do třímetrové hloubky akvária, musíme s Tomášem nejprve ty tři metry vylézt po žebříku nahoru, na horní okraj nádrže. A potom se spustit dolů. Potápěčské ploutve nejsou při pobytu v akváriu dovoleny. Důvod je ryze praktický. Místa je málo a navíc by pohyb ploutví uvedl v pohyb písek na dně. Pobyt v akváriu byl opravdu nezapomenutelným zážitkem.

Celé nádrži vévodí artefakt ztroskotané lodi. Je to Bounty, legendární loď vzbouřenců, co s nákladem chlebovníku a tahitských krásek vešla do dějin i literatury. Bez ploutví jsme pod vodou potápěči – chodci. A tak já chodím po nádrži a fotografuji. Tomáš chodí a krmí ryby. A to všechno sledují za patnáct centimetrů silným sklem akvária návštěvníci. Je to bizarní pocit. Něco jako dva dotýkající se vesmíry. Ten první suchozemský, kde dýcháte atmosférický kyslík, ten druhý o obsahu 50 000 litrů mořské vody , který vede zvuk jinou rychlostí, kde všechno vidíte o třetinu větší a o čtvrtinu blíže a v němž je vám dovoleno zůstat jen tak dlouho, nakolik vám vystačí zásoba stlačeného vzduchu. Ryby se vlní, létají, kloužou, vznášejí, předvádějí všechny stupně podmořského akrobacie. Dávám si pozor na jedovatou trnuchu a poohlížím se po jávské muréně. Schovala se v lodní truhle, která leží před vrakem Bounty.

Připlul malý žralok kobercový a rád by něco k jídlu. U kolegy! Jakoby mi paryba četla myšlenky přesunula se k Tomášovi a nechala se pohostit rybím filé. Trochu vyděšeně působí pilohřbeti. Jen murény jeskynní jsou v dokonalé náladě a cení na mě ostré zoubky. Ryby chňapalové dělají čest svému jménu a chňapou všechno dobré, co je v dosahu. Miniaturní ekosystém mořské fauny funguje s výrazným přispěním člověka na výbornou. Holešovické moře je teplé jak jen má tropické moře být. Voda je čistá, plná života a barev. Mořský svět.

O pár stovek metrů dál koleje tramvají, ruch velkoměsta, klidný tok Vltavy. Kdyby nebylo těch slaných zad, co mě tak svědí cestou domů, řekl bych, že se mi to všechno jen zdálo. Takhle má cesta do hlubin Holešovického moře jasný, byť smývatelný, důkazní materiál. (Mirek Brát, Náchod)

30.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 35 000 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ŘEDITEL/-KA Základní školy a Mateřské školy Police nad Metují, okres Náchod. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Police nad Metují vyhlašuje v souladu s ustanovením § 102 odst. 2 písm. b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů a v souladu s ustanovením § 166 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů KONKURSNÍ ŘÍZENÍ na obsazení pracovního místa ředitele/-ky Základní školy a Mateřské školy Police nad Metují, okres Náchod, se sídlem Police nad Metují, Na Babí 190 s nástupem od 1. 8. 2018., , Předpoklady pro výkon činnosti ředitele/-ky: vzdělání a pedagogická praxe dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů; znalost problematiky řízení ve školství a školských předpisů; občanská a morální bezúhonnost; zdravotní způsobilost., , Obsahové náležitosti přihlášky: úředně ověřené kopie dokladů o dosaženém vzdělání (diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, případně maturitní vysvědčení); čestné prohlášení o průběhu zaměstnání s vyznačením počátku a konce pracovněprávního vztahu a pracovního zařazení v jednotlivých organizacích s přesností na dny, doložené např. pracovní smlouvou, potvrzením zaměstnavatelů atd.; strukturovaný profesní životopis; koncepce rozvoje školy (max. 2 strany strojopisu); výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců); originál, popř. ověřená kopie lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu činnosti ředitele školy (ne starší 3 měsíců); souhlas se zpracováním osobních údajů (vzor ke stažení zde - příloha č. 12 http://www.sipkhk.cz/infoportal/clanek/konkursni-rizeni-vzory/all)., , Přihlášky zasílejte nejpozději do 31. 3. 2018 na adresu:, Městský úřad Police nad Metují,, Masarykovo náměstí 98,, 549 54 Police nad Metují, Obálku označte "KONKURS ZŠaMŠ - NEOTVÍRAT".. Pracoviště: Město police nad metují - pracoviště ul. na babí, Na Babí, č.p. 190, 549 54 Police nad Metují. Informace: , .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 85 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu kosmetických, toaletních a čisticích výrobků OPERÁTOR/-KA CHEMICKÉ VÝROBY - fyzicky náročná práce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Nabízená hrubá mzda: 85,- Kč - 90,- Kč/hod. + prémie., Náplň práce: míchání surovin (chemických látek) dle technologických postupů, manipulace s břemeny., Požadavky: ochota pracovat, pečlivost a spolehlivost, manuální zručnost, rychlé osvojení si technologických postupů, výhodou orientace a znalosti v chemickém oboru., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravné., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: personalni@eurona.cz. Pracoviště: Eurona s.r.o., 549 41 Červený Kostelec. Informace: Gabriela Kerhátová, +420 491 477 378.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci POMOCNÍK/-ICE DO ŘEZNICKÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s předpokladem prodloužení. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky (zájemce bez praxe zaměstnavatel zaučí). , Hrubá měsíční mzda od 15.000,- Kč + bonusy., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@masojirman.cz. Pracoviště: Maso jirman s.r.o., Komenského, č.p. 116, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Regina Jirmanová, +420 777 103 204.

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 35 000 Kč

Šéfkuchaři v hotelových restauracích KUCHAŘ/-KA - ŠÉFKUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Požadavky: znalost práce na PC, aktivní znalost češtiny., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@apk.cz. Pracoviště: Skalní mlýn a.s. - provozovna, 549 57 Teplice nad Metují. Informace: Miluše Burkartová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Silný vítr lámala stromy na Náchodsku.
16

Zima se loučí ve velkém stylu. Jaro začíná ve středu, mrazy nepoleví

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Větrný víkend přivál náchodským celkům šest bodů

Náchodsko /VIDEO/ - Pořádnou bramboračku dělá z úvodních kol krajských fotbalových soutěží počasí.

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Broumov - Takhle brzký začátek páteční směny si provozní hospůdky Dřevěnka určitě nepřála. Ještě před tím, než dorazili na pivo první hosté, ji totiž čekala pořádná porce práce.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Královéhradecko - Epidemie chřipky a akutních respiračních infekcí v kraji pozvolna ustupuje. Počet nemocných se už druhý týden snižuje.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT