„TV Prima hledala do své soutěže nějakou zajímavou a atraktivní profesi a vybrali si kromě jiných také mě. Natáčení probíhalo začátkem listopadu. Bylo při něm živé publikum a ve studiu byla skvělá atmosféra,“ vzpomíná na svou účast v soutěži mladá včelařka. Už po čtyřech otázká uhodla profesi Adamcové herečka Dana Morávková. Soutěžící z řad známých osobností se drželi indicie Mám neposedný tým. „Samozřejmě hned podle indicie volili mezi dětmi a zvířaty, takže to měli poměrně jednoduché. Byla to legrace a natáčení jsem si velmi užila. Kromě toho jsem vyhrála čtyři tisíce korun, i když pro peníze jsem do soutěže nešla, hlavně to byla velká propagace včelařství,“ pochvalovala si Adamcová, která ke své profesi přišla vlastně náhodou. U jejího zrodu byla rodinná tragédie. „Můj otec, který byl velký sportovec, se na kole střetl s automobilem a přišel o ruku. Zhroutil se mu život a nevěděli jsme, jak mu máme pomoci. Jeden lékař v Praze, který byl zároveň včelař, nám poradil, ať mu pořídíme včely. Kdo jednou ke včelařství přičichne, už ho nikdy neopustí. To byl také začátek mé profese v roce 2003, kdy jsme koupili první tři včelstva,“ vrátila se do minulosti včelařka z Rokytníka.
Obyvatelé Rokytníka si záhy všimli, že rodina Simony má včely, takže si automaticky vydedukovali, že bude také med. Brzy se ukázalo, že včelstva už nestačí poptávce po medu, tak byla nakoupena další včetně potřebného vybavení. Dnes má Simonina farma 180 včelstev. „Myslím si, že by se včelařství věnovali také další mladí lidé, ale vstupní provozní náklady jsou příliš vysoké. První dva roky jsme do toho vložili jeden milión korun a trvalo téměř pět roků než se to srovnalo,“ upozornila Adamcová. Její farma potřebuje nejen dřevěné úly a včelstva, ale také dobré stanoviště, zařízení na vytáčení a zpracování medu, skladovací prostory, certifikované nádoby na uskladnění medu, termobox, sklenice a mnoho další věcí. „Žijeme v hornaté krajině, takže potřebujeme i terénní auto,“ přidala další nemalé náklady včelařka, které má nejvíce práce v sézóně od začátku května do konce srpna, kdy se své profesi věnuje od rána do pozdního večera. Ví ale, že včely mají pro krajinu kvůli opylování nenahraditelný význam a to je priorita.
Simonina práce s včelami byla odměněna zaslouženým oceněním. V minulém roce získala za svůj med rokytnický lesní květový titul Potravinářka a potravina roku. „Byl to zatím největší úspěch,“ poznamenala s potěšením včelařka, jejíž farmě se vloni naštěstí vyhnula nákaza včelstev varoáza, která decimovala včelstva po celé republice.
Nyní se už Adamcová může těšit na další ocenění, které získá 17. ledna na reprezentačním plese města Hronova. „Považuji to za ohromný úspěch a jsem za to vděčná. Jsem ráda, že lidé vědí, že tady mají dobrého včelaře,“ dodává Adamcová.