Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrazy Hynka Martince dobývají výtvarný svět

Machov /FOTOGALERIE/ - Londýn/ Málokterému mladému muži z Machova (nikoli z Náchoda, jak je někdy uváděno novináři) se podaří udělat takovou díru do světa jako Hynku Martincovi. Svědčí o tom i publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008 (106 s.), kterou nedávno vydalo České centrum v Londýně, městě, kde umělec momentálně žije.

26.9.2009
SDÍLEJ:

Z díla Hynka Martince.Foto: Archiv Hynka Martince

Sudičky i kmotři Ducháč a Rocman

Už je to víc než deset let, co se výtvarní přátelé od malíře Josefa Ducháče poprvé dozvídali o mimořádně talentovaném chlapci, který k němu na chalupu v Machovské Lhotě jezdí na kole či na lyžích konzultovat svá první díla a hovořit o umění. Podobně umělce v raných stádiích ovlivňoval další zdejší významný výtvarník Vladimír Rocman z Nového Města nad Metují – oba protikladní se v působení na Hynka Martince nezáměrně, avšak účinně, doplňovali.

V roce 2001, to už byl Hynek studentem pražské Akademie výtvarných umění, byly „hitem“ Náchodského výtvarného podzimu jeho obrazy Marat (autoportrét, citace klasického Davidova obrazu se sprchovou baterií v pozadí) a naléhavé Nech mi dech (oba v publikaci chybějí). O rok později zaujal protiválečný Anděl. V roce 2005 malíř ukončil studium klasické malby v ateliéru prof. Berana a vydal se do světa, přesněji do Paříže – nikoli „chudě“, jak píše národní klasik, ale vybaven znalostmi a dovednostmi, reprezentativním přehledem díla i sebevědomím.

Londýnská publikace o machovském malíři

Nedávno vydaná publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008, kterou vydalo České centrum v Londýně, mapuje výtvarný život mladého umělce.

Vývoj tvorby v knize

Citovaná londýnská publikace začíná výčtem umělcových ocenění, od vítězství v dětské soutěži v Náchodě v jedenácti letech, přes úspěchy v Praze, Londýně a Edinburgu, až po loňské prestižní ocenění „Changing Faces“, udělené Královskou společností portrétistů v Londýně. Úvodní stať knížky napsala historička umění Milena Slavická. Mimo jiné zde oceňuje to, že umělec neústupně uplatňuje právo rozhodovat o tom, kam povede jeho tvůrčí vývoj, a tím staví své dílo za hranice definované esteticko-politickými programy a trendy.

Jádrem víc než stostránkové knížky (škoda prázdných listů v závěru) je katalog obrazů z let 1999 až 2008 v netradičním retrospektivním řazení. Diváka samozřejmě na první pohled zaujme malířův hyperrealismus; nezasvěcení reprodukované obrazy často považují za fotografie.

Nejnovějším umělcovým vývojovým článkem je malba v odstínech černé a bílé, ještě obtížnější než barevná.

V tvorbě z roku 2007 najdeme autorův nejoceňovanější obraz, portrét přítelkyně Zuzany v pařížském studiu (cena BP Young Artist Award v roce 2007), na němž v dívčiných brýlích vidíme i odraz interiéru. Text uvádí, že autor strávil dva týdny focením svého objektu a poté čtyři měsíce „přepisoval“ obraz na plátno. Malíř píše, že jednotlivé pramínky vlasů jsou tvořeny z odstínů světla, nuancí, lesků a bodů. Každý jednotlivý vlas, obdařen vlastním životem a směrem, tvoří cestičku. (Detailní práce na vlasech ho posléze přivedla k meditativní malbě.) Během dvou let od jejího vzniku „Zuzanu“ viděli návštěvníci naší Národní galerie i galerií v Londýně, Edinburgu, Newcastlu, Sofii, Madridu či Helsinkách.

Vedle hyperrealistických portrétů (mj. Náchoďan Vladimír Bachtík a příslušníci autorovy machovské rodiny), krajin a městských krajin (speciálně letiště) či nemocničních prostor, v katalogu najdeme i deformované tváře, ovšem s hyperrealistickými prvky, abstrakci, zátiší a také instalaci. Některé z obrazů kniha zachycuje i v procesu jejich tvorby.

Na obou výtvarných březích

Při pohledu na tvorbu Hynka Martince diváka napadá, že se víc než stoletým obloukem vrací k jednomu z východisek tvorby francouzských impresionistů. I oni vycházeli z konfrontace s právě vynalezenou fotografií a také oni ji usvědčovali z omezených možností výtvarného vyjádření.

Přestože studoval v ateliéru zabývajícím se klasickou malbou je Martincovo dílo přijímáno i zájemci z druhého břehu – jeho obrazy jsou sice vytvářené klasickými prostředky, ale ve výsledku jsou tak výlučné, že se řadí víc k postmoderně než k tradičnímu umění. A to tím spíš, že autor hotové portréty občas svébytně dotváří - či znetváří.

Je zajímavé, že v malířově rodině dosud nikdo neměl výtvarné sklony. (Jeho příbuzným je však malíř Luděk Rathouský, rovněž pocházející z Machova, další příbuzný Ludvík Kulich hraje na kytaru v jazzrockové Annabasi a bratr Tomáš se věnuje literatuře.) Možná, že mimořádným malířským nadáním je vyváženo jeho sluchové postižení. Za uměleckým úspěchem ovšem nepochybně stojí píle, pečlivost, trpělivost a cílevědomost. Nechybělo mnoho, aby se umělec v raném mládí rozhodl místo pro malířství pro sport. Při jeho uvedených vlastnostech by se Machov možná mohl pyšnit reprezentantem v lyžování či cyklistice.

O malířově vztahu k rodnému kraji a rodině svědčí i to, že na kazetě, do níž je jeho katalog vložený, najdeme věnování machovskému dědečkovi truhláři Antonínu Kulichovi.

V projektu C-A-B-L-E-S (Kabeláže) Hynek Martinec připravuje cyklus obrazů, jejichž základem bude hrudka země z měst, jež začínají na uvedená písmena. Nebylo by špatné, kdyby písmeno „B“ zaujal Broumov, město, kde se 12. listopadu 1980 narodil a podle vlastních slov ho má opravdu rád.

(Publikace Hynek Martinec – Paintings 1999 - 2008 je k dostání v náchodském knihkupectví.)

(Jan Meier)

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení