Už 89. ročník festivalu, který podle odborníků patří mezi sedm nejvýznamnějších festivalů amatérského divadla na světě, tepe celým městem.

Tady pozor, paní kněžno, tady je mokřina a tu jsou kameny. Ah, jak mokro! A mé střevíce a šaty! Jinudy není možná? Jen tudy. Kdo by neznal tento známý výstup z Jiráskovy Lucerny, kterým hronovští divadelní ochotníci v pátek večer vtipně zahájili festival. Ten se v Hronově zrodil už před 89 lety a jeho tradici nerozbil čas ani politické systémy. K nebi pak vystoupala festivalová vlajka a nedaleký Jiráskův park rozezněly první koncerty.

Devítidennímu festivalu předcházely týdny příprav a úklidů, stavěly se nové divadelní prostory, tiskly se materiály, sepisovaly se smlouvy. Tým pořadatelů čítá okolo 70 osob, které se starají o jeho hladký průběh.

„Festival je vlastně přehlídkou těch nejlepších představení, která se na amatérské scéně v daném roce zrodila. V hlavním programu mohou hrát jen ty soubory, které se nominují z krajských přehlídek,“ připomněla Markéta Machová, ředitelka Kulturního a informačního střediska v Hronově.