Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opět po roce ožije město festivalem amatérského divadla

Hronov – Celkem 32 inscenací, které se budou hrát v 88 představeních, nabídne návštěvníkům letošní 81. ročník Jiráskova Hronova. Festival amatérského divadla a celostátní mezidruhová přehlídka se zahraniční účastí se koná od pátku 5. srpna do soboty 13. srpna.

3.8.2011
SDÍLEJ:

Jiráskův Hronov byl slavnostně zahájen.Foto: Jiří Mach

Na hronovských jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského, pohybového a loutkového divadla, chybět nebudou ani divadlo poezie, divadlo venkovské či seniorské.

Hlavní program se skládá z nejúspěšnějších inscenací vzešlých z celostátních přehlídek, jimž většinou předcházely přehlídky krajské. Tuto část programu pak obohacuje tzv. doplňkový program, v rámci kterého budou diváci moci navštívit dalších patnáct inscenací, koncerty a výstavy.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 v rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Zajímavé je, že se festivaly konaly i za 2. světové války, přestože nebyly německými okupačními úřady povoleny. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla.

Kromě tuzemských souborů se na Jiráskově Hronově představí i dva zahraniční. Z Litvy přijede divadelní soubor Arlekin Vilnius s inscenací Why is love? Ze Slovenska pak sem zavítá Divadlo Hladanie Tlmače s inscenací Chvála bláznovstva aneb Elling a Kjell Bjarne.

Jiráskův Hronov není pouze vrcholovou přehlídkou toho nejkvalitnějšího a nejinspirativnějšího co se v amatérském divadle za uplynulou sezónu urodilo, ale je také největší vzdělávací institucí svého druhu.

„Letos se tu uskuteční třináct tématických seminářů a dílen, do kterých se přihlásilo přes 280 seminaristů,“ říká programová ředitelka festivalu Simona Bezoušková.

Denně se bude konat tzv. Problémový club – veřejné diskusní fórum, jenž reflektuje hronovské inscenace a zaobírá se různými aspekty současné tvorby. V Problémovém clubu se představí Alena Zemančíková, Martina Schlegelová, Aleš Bergman, Vladimír Fekar a Vladimír Mikulka.
Další příležitostí k debatě o inscenacích bude večerní Diskusní klub s atraktivními hosty.
„Stejně jako v minulých letech očekáváme příjezd tisícovky účastníků včetně seminaristů a dalších zhruba 900 návštěvníků,“ odhaduje Simona Bezoušková.

Lektory vzdělávací části budou přední divadelní odborníci, praktici i teoretici. Seminář zaměřený na nonverbální komunikaci povede dramatička Daniela Fischerová, seminář režie Milan Schejbal, dramaturgie Radvan Pácl, herectví Hana Franková-Hniličková, loutkový seminář Marek Bečka. „Nejrychleji zaplněnou byla dílna zaměřená na jevištní řeč Evy Spoustové-Málkové,“ prozradila Náchodskému deníku programová ředitelka Simona Bezoušková.

Autor: Jiří Špreňar

3.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Ilustrační foto.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení