VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokřtili sličnou knihu o Hvězdě

Broumovsko – Ve středu 22. prosince se v chatě na Hvězdě při slavnostním obědě sešli ti, kdo se různými způsoby podíleli na vzniku a vydání publikace

27.12.2010
SDÍLEJ:

Na křtu knihy o Hvězdě se sešla jen část z těch, kteří se na její tvorbě a vydání podíleli. Vlevo dole stojí dva hlavní autoři Miroslav Pichl a František Janeček. Foto: Štěpán Horák

„Hvězda v Broumovských stěnách – Historie v datech a obrazech“ (vydalo město Police nad Metují a Centrum kultury a vzdělávání Pellyho domy), aby knížku s lehkým zpožděním „pokřtili“.

S námětem vydat podobné dílo přišel hlavňovský rodák, bývalý ředitel broumovského gymnázia, František Janeček. Dalšího autora našel v polickém badateli Miroslavu Pichlovi.

Knížka přináší chronologický přehled událostí spjatých s Hvězdou od 13. století až do nedávna. Čtenář se tak seznámí s dějinami místa, jež jsou podobně poutavé jako jeho krajinný půvab – od prvních zmínek, přes stavbu zdejší kaple, její zrušení a obnovu, stavbu horské chaty, počátky organizované turistiky, využití chaty za války jako lazaretu Luftwaffe atd.

Hvězda je opravdu pozoruhodným fenoménem. Jestliže Broumovské stěny Policko a Broumovsko rozdělují, Hvězda jejich obyvatele spojuje; patří k symbolům domova pro lidi z obou stran. I v textu se lze dočíst, že „Hvězda bývala vždy Čechům česká a Němcům německá“. Vedle popisu událostí zde najdeme i obsáhlé citace z dokumentů, vzpomínek a kronik.

Druhá část knížky přináší reprodukce fotografií, pohlednic, dokumentů a obrazů, které se k místu vážou. Zařazen je i přehled pramenů a použité literatury.

Dlužno dodat, že všichni tvůrci publikace, včetně autora poutavé grafické úpravy Jana Záliše, pracovali bez nároku na honorář – i to svědčí o jejich vztahu ke Hvězdě.

O úspěchu u čtenářů hovoří to, že knížka si již po několika týdnech vyžádala dotisk svého nákladu. (Jan Meier)

27.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

KRISTÝNA MACHOVÁ se narodila 9. prosince 2017 v 02,20 hodin, vážila 3035 gramů a měřila 47 centimetrů.  Rodiče Lucie a Václav Machovi i pětiletý bráška Lukášek jsou z Červeného Kostelce.
8

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Motocyklisté uzavírali sezonu dvakrát

Náchodsko - Každá ze dvou pořadatelských organizací bilancovala zvlášť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT