VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potápění v řece Úpě v Ratibořicích

Ratibořice - Babiččino údolí je jako měkká dlaň, ta skutečná nebo jen ta existující už pouze ve vzpomínkách. Můžeme zapomenout, kterými směry vedly nitky příběhu, jen pocit důvěry, bezpečí a lásky je trvale zaznamenán. A proto přicházejí další a vedou po měkké dlani údolí svoje děti.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Potápění v řece Úpě v Ratibořicích.Foto: Mirek Brát

Vidíš, tady bydlela Babička, tam se koupala Viktorka, touhle cestou určitě za chvíli přijede na koni krásná paní kněžna. Otevírám ventil na tlakových lahvích a nasazuji si potápěčskou masku. Nade mnou září odlesky stříbrné stěny Viktorčina splavu. A najednou je ticho. Kolem mě se prohánějí hejna ryb. Po měkké dlani Babiččina údolí si jizvami krajiny našla cesta řeka Úpa. I pod její hladinou jsou Ratibořice, takové, které ani paní kněžna nikdy neviděla….

Voda spojuje

Potopit se v Ratibořicích? Nápad, kterému logika okamžitě postavila do cesty zamítavé argumenty. Ovšem logika se svojí suchopárnou strohostí nemá v Ratibořicích příliš šancí. I když, podíváte-li se na místní závlahový systém této národní přírodní památky, prolistujete – li Babičku, poznáte, že jeden stmelující prvek tohle krásné, na historii i přírodu tak bohaté místo přece jen má: VODU. Díky vodním kanálům měla zdejší vegetace dostatek vláhy, voda poháněla mlýn, bez vody by služby prádelnické na Starém bělidle nemohly by býti řádně provozovány. Voda hrozila Ratibořicím záplavami, voda z oblaků, voda ze studní, voda jako symbol příběhu o plynoucím čase… A tak jsem v Ratibořicích a nechci se potěšit pohledem na klasicistní linie zámku ani vstřebávat rustikální pohodu Starého bělidla. U Viktorčina splavu kompletuji potápěčskou výzbroj. Kolem mě se sluní lidé nebo se jen tak pro potěšení brouzdají řekou. Mobilní stánek se zmrzlinou slibuje chuťovým pohárkům tisíc a jednu ledovou rozkoš. Teplota překročila třicítku, lidé si odkládají co jen morální středoevropské kodexy dovolí, jen já ukrývám tělo do neoprenové potápěčské kombinézy. Chci v řece a pod její hladinou zůstat dostatečně dlouho a těch pět milimetrů izolačního obleku mi zajistí dostatečnou tepelnou pohodu.

Mlynář se zlobí

Vzhůru do vody! Jenomže jsem v Ratibořicích, místě, kde se prolíná minulost s přítomností. Může přijít Barunka oblečená ve značkových šortkách a stěžovat si, že tady nemá na mobilu signál. Nebo černý myslivec ve vycházkové uniformě výsadkových jednotek. Na lavičce si make –upem třikráte zvětšuje objem svých řas krásná Viktorka, které osud tolik nepřál. Všechno je možné v Ratibořicích… Přišel se podívat pan mlynář a hrozí holí, že mu prý odeženu a začaruju vodu, takže na náhonu už nebude mít tu správnou sílu a všechny mlýny, mlýnky, mlejnky se v Ratibořicích zastaví. „Safraporte, tohle kdyby paní kněžna viděla,“ láteří ten milý posel z časů minulých a já se raději schovám pod vodu. V padesátimetrové zóně okolo splavu je zakázán lov ryb – a ryby to zřejmě vědí. Jsou jich kolem celá hejna. Snažím se ulovit zdařilý záběr ve té pohyblivé neposedné mase vody. Občas se zachytím výstrojí o potopenou větev, registruji i celý kmen stromu. Na bocích betonového splavu jsou pod vodou zbytky dřeva. Připomínám si, že Viktorčin splav prošel řadou stavebních úprav, zejména ve druhé polovině 19. století a pro potřeby natáčení Moskalykova filmu Babička bylo jeho betonové těleso v sedmdesátých letech 20. století obloženo dřevěnou kulatinou. A tak jsem možná prvním podvodním archeologem v Ratibořicích, který zde navštívil torza barandovských rekvizit. Na chvíli se vynořím a vidím, že pan otec mlynář si pořád nedal pokoje a právě cosi vysvětluje dvojici rozšafných turistek v bikinách. Ty jasné vzkazy, které píše jeho hůl do povětří, patří asi stále ještě mně. Pod vodou jsem v bezpečí. Úpa si mě hýčká v perličkové náruči, hejna ryb se podobají vlašťovkám, co jim některý mobilní operátor ukradl telegrafní dráty a tak si nemají kde odpočinout a jen létají a plavají, létají….

Střevle potoční

Po průzkumu řeky pod splavem se chci podívat se i do bočního kanálu, který odvádí říční vodu směrem ke Starému bělidlu. Otec mlynář se zřejmě rozhodl, že proti technickému pokroku nic nezmůže a vynález nezávislého potápěčského dýchacího přístroje s povzdychem akceptoval. Vynořuji se na hladinu a v ústrety mi běží dvojice statných psů. Sultán a Tyrl už nechtěli jen tak kamenět na Guttfreundově pomníku. Nevěříte? Záleží jen na vás, čemu uvěříte a který směrem necháte řeku a čas téct…. Suchou nohou v mokré neoprenové botičce se dostanu na břeh kanálu. Voda si zde hledá cestu mezi velkými kameny. Proud sevře vodní měšec a zachrastí drobnými oblázky. Zelené rostliny na břehu okupují kobaltově modré vážky připomínající motýli. Lehám si do koryta a propátrávám kamenité dno. A za chvíli jsou tady první členové uvítacího výboru – střevle potoční, drobné rybky hojné v čistých tekoucích vodách. Přišly se podívat na toho prapodivného tvora, kterého přinesla řeka. Snažím se maximálně úsporně dýchat, abych rybky neplašil a v intervalu mezi nádechem a výdechem mačkám spoušť fotoaparátu. V té pravidelnosti, v říční vodě protékající kolem vás, v odlescích slunce na podvodních horách i centimetrových hloubkách jejich údolí je něco důvěrně bezpečného, jakoby se celý svět zmenšil do podoby měkké dlaně ponořené do čisté chladivé vody.

Ratibořický dráček

S přemýšlení mě vyrušila malá černá větvička u mé pravé ruky. Nic by na tom nebylo, jen kdyby ta větvička o kousek nepopolezla. I v magií zaplněných Ratibořicích jsou obživlé kousky dřeva krajně podezřelé. Loučím se tak se střevlemi potočními a vítám se s vrankou obecnou, chráněnou drobnou rybkou z řádu Ropušnicovitých. Malý podvodní dráček se ukrývá u kamenné hrany a srdnatě odolává i záplavě fotoblesků, které na něj pouštím. Vím, že vranka je indikátorem čistoty vod a o to více mě její přítomnost v Ratibořicích těší. Ryba nemá plovací měchýř a tak při vyrušení „odskočí“ jen kousek s nadějí, že je nyní v bezpečí. Bláhová! Políčeno na ni mají zejména pstruzi a těm na nějakém tom uplavaném kousku navíc nijak nezáleží. I tak se může „ratibořický dráček“ dožít až deseti let věku.

Cesta údolím

V Ratibořicích mě uvítal otec mlynář, pozdravit mě přišli i Sultán a Tyrl a loučím se setkáním s vodním drakem. Teď se ještě podělit o nové zážitky s někým moudrým a chápajícím. Vždyť podvodní Ratibořice ani ta krásná paní kněžna ze zámku nikdy neviděla! Zaťukat na okno ve Starém bělidle? Možná mi nikdo neotevřel jen proto, že mám na čele potápěčské brýle a na zádech dýchací přístroj.


Vracím se zpátky ke splavu, abych se odložením potápěčské výstroje proměnil v rozumného dospělého návštěvníka Ratibořic. I tak už navždy bude okno na Starém bělidle zavřené. Zůstane jen ta cesta údolím měkkým a bezpečným jako něčí hřejivá a laskavá dlaň.

(Mirek Brát)

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě DĚLNÍK/-ICE V PAPÍRENSKÉ VÝROBĚ - pomocník/-ice tisku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., , Náplň práce: pomocné práce u tiskového stroje ve třísměnném provozu., , Zaměstnanecké výhody: závodní stravování, stravenky, příplatky za směnnost, měsíční a pololetní příplatky za nulovou nemocnost, věrnostní dovolená, příspěvky - na péči o zdraví, na Vánoce, na dovolenou, firemní sportovní akce., Celkové roční benefity až ve výši 25.000,- Kč., , Kontakt - Mgr. Keroušová Kristýna; tel.: 491 477 223, 731 462 894 (po - pá od 07:00 hod. do 15:00 hod.); e-mail: kerousova@bauch-navratil.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Bauch, navrátil s. r. o., Pod Vinicemi, č.p. 1046, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Kristýna Keroušová, +420 491 477 223,731 462 894.

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení ZÁMEČNÍK/-ICE, montážní dělník/-ice. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned. , Náplň práce: zajištění montáží a servisu světelných reklam po celé ČR i zahraničí, částečně práce ve výrobě dle zakázkové skladby , Požadujeme: řidičský průkaz skupiny B a výhodou skupiny E., Výhodou: vzdělání v oboru nebo praxe, manuální zručnost, spolehlivost a samostatnost., Nabízíme: nástupní plat 23 000-28 000 Kč hrubého (dle zkušeností a schopností) + osobní ohodnocení, 13. plat, částečně dotované stravování, věrnostní odměny, proplácení přesčasů a diet, Kontakt zasláním životopisu na e-mail: drapacova.klara@eldr.cz. Pracoviště: Elektro drapač s.r.o., Žďárecká, č.p. 177, 549 32 Velké Poříčí. Informace: Klára Drapačová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 500 Kč

Prodavači v prodejnách POKLADNÍ / PRODAVAČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného (v případě zkráceného pracovního úvazku se jedná min. o 32 hodin týdně). Nástup možný ihned., Zaměstnavatele nabízí: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na důchodové připojištění, benefitní cafeterie., Kontakt - p. Rybín Michal, tel.: +420 601 349 232, e-mail: michal.rybin@penny.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Penny market s.r.o. - pracoviště police nad metují, Komenského náměstí, č.p. 110, 549 54 Police nad Metují. Informace: Michal Rybín, +420 601 349 232.

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 19 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE EXPEDICE MASA A MASNÝCH VÝROBKŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Pracovní doba od 19:00 hod. (začátek směn neděle). , Náplň práce: příprava masa a masných výrobků k expedici pro odvoz odběratelům. , Velkou výhodou je znalost druhů masa a masných výrobků, samostatnost, výkonnost, zodpovědnost, flexibilita. , Zaměstnanecké výhody: odměna za doporučeného zaměstnance, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíček z výrobků společnosti, odměny při pracovních a životních jubileích, podnikové dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, možnost ubytování., Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetí festivalové zastavení si přišlo vychutnat na 279 posluchačů z různých koutů republiky. Díky štědrosti festivalových návštěvníků se tentokrát v kasičkách, do nichž se vybírá dobrovolné vstupné, sešlo necelých dvacet tisíc korun.

Viola a violoncello okouzlily publikum při třetím koncertu festivalu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Policejní člun číhal na Rozkoši

Česká Skalice - Na člunu vyrazili českoskaličtí policisté v sobotu odpoledne na vodní nádrž Rozkoš. Podrobili kontrole desítku jezdců na vodních skútrech, majitele jedoucích i kotvících lodí a plachetnic a další osoby na vodních plavidlech.

Práce na silnicích stále pokračují

Nové Město nad Metují - Vedení města včera informovalo o současném stavu prací na stavbách silnic ve městě. Na silnici Krčín - Spy pokračuje recyklace asfaltového povrchu a je již téměř dokončena. Od 16. července se budou pokládat první obalované směsi.

Větší bezpečí pro chodce pomůže zajistit místo pro přecházení

Malé Poříčí - V ulici Broumovské na komunikaci II/303 v Malém Poříčí vzniklo v průběhu června nové místo pro přecházení. Před začátkem prázdnin zde firma ze Zábrodí dokončila realizaci poměrně náročné stavby v ochranném pásmu dráhy včetně zatrubení vodoteče.

Kompletně opravená zeď by mohla vydržet dalších 80 let

Náchod - Opěrná zeď v ulici Bartoňova podél Základní školy T. G. Masaryka byla ve velmi špatném stavu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT