VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potápění v řece Úpě v Ratibořicích

Ratibořice - Babiččino údolí je jako měkká dlaň, ta skutečná nebo jen ta existující už pouze ve vzpomínkách. Můžeme zapomenout, kterými směry vedly nitky příběhu, jen pocit důvěry, bezpečí a lásky je trvale zaznamenán. A proto přicházejí další a vedou po měkké dlani údolí svoje děti.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Potápění v řece Úpě v Ratibořicích.Foto: Mirek Brát

Vidíš, tady bydlela Babička, tam se koupala Viktorka, touhle cestou určitě za chvíli přijede na koni krásná paní kněžna. Otevírám ventil na tlakových lahvích a nasazuji si potápěčskou masku. Nade mnou září odlesky stříbrné stěny Viktorčina splavu. A najednou je ticho. Kolem mě se prohánějí hejna ryb. Po měkké dlani Babiččina údolí si jizvami krajiny našla cesta řeka Úpa. I pod její hladinou jsou Ratibořice, takové, které ani paní kněžna nikdy neviděla….

Voda spojuje

Potopit se v Ratibořicích? Nápad, kterému logika okamžitě postavila do cesty zamítavé argumenty. Ovšem logika se svojí suchopárnou strohostí nemá v Ratibořicích příliš šancí. I když, podíváte-li se na místní závlahový systém této národní přírodní památky, prolistujete – li Babičku, poznáte, že jeden stmelující prvek tohle krásné, na historii i přírodu tak bohaté místo přece jen má: VODU. Díky vodním kanálům měla zdejší vegetace dostatek vláhy, voda poháněla mlýn, bez vody by služby prádelnické na Starém bělidle nemohly by býti řádně provozovány. Voda hrozila Ratibořicím záplavami, voda z oblaků, voda ze studní, voda jako symbol příběhu o plynoucím čase… A tak jsem v Ratibořicích a nechci se potěšit pohledem na klasicistní linie zámku ani vstřebávat rustikální pohodu Starého bělidla. U Viktorčina splavu kompletuji potápěčskou výzbroj. Kolem mě se sluní lidé nebo se jen tak pro potěšení brouzdají řekou. Mobilní stánek se zmrzlinou slibuje chuťovým pohárkům tisíc a jednu ledovou rozkoš. Teplota překročila třicítku, lidé si odkládají co jen morální středoevropské kodexy dovolí, jen já ukrývám tělo do neoprenové potápěčské kombinézy. Chci v řece a pod její hladinou zůstat dostatečně dlouho a těch pět milimetrů izolačního obleku mi zajistí dostatečnou tepelnou pohodu.

Mlynář se zlobí

Vzhůru do vody! Jenomže jsem v Ratibořicích, místě, kde se prolíná minulost s přítomností. Může přijít Barunka oblečená ve značkových šortkách a stěžovat si, že tady nemá na mobilu signál. Nebo černý myslivec ve vycházkové uniformě výsadkových jednotek. Na lavičce si make –upem třikráte zvětšuje objem svých řas krásná Viktorka, které osud tolik nepřál. Všechno je možné v Ratibořicích… Přišel se podívat pan mlynář a hrozí holí, že mu prý odeženu a začaruju vodu, takže na náhonu už nebude mít tu správnou sílu a všechny mlýny, mlýnky, mlejnky se v Ratibořicích zastaví. „Safraporte, tohle kdyby paní kněžna viděla,“ láteří ten milý posel z časů minulých a já se raději schovám pod vodu. V padesátimetrové zóně okolo splavu je zakázán lov ryb – a ryby to zřejmě vědí. Jsou jich kolem celá hejna. Snažím se ulovit zdařilý záběr ve té pohyblivé neposedné mase vody. Občas se zachytím výstrojí o potopenou větev, registruji i celý kmen stromu. Na bocích betonového splavu jsou pod vodou zbytky dřeva. Připomínám si, že Viktorčin splav prošel řadou stavebních úprav, zejména ve druhé polovině 19. století a pro potřeby natáčení Moskalykova filmu Babička bylo jeho betonové těleso v sedmdesátých letech 20. století obloženo dřevěnou kulatinou. A tak jsem možná prvním podvodním archeologem v Ratibořicích, který zde navštívil torza barandovských rekvizit. Na chvíli se vynořím a vidím, že pan otec mlynář si pořád nedal pokoje a právě cosi vysvětluje dvojici rozšafných turistek v bikinách. Ty jasné vzkazy, které píše jeho hůl do povětří, patří asi stále ještě mně. Pod vodou jsem v bezpečí. Úpa si mě hýčká v perličkové náruči, hejna ryb se podobají vlašťovkám, co jim některý mobilní operátor ukradl telegrafní dráty a tak si nemají kde odpočinout a jen létají a plavají, létají….

Střevle potoční

Po průzkumu řeky pod splavem se chci podívat se i do bočního kanálu, který odvádí říční vodu směrem ke Starému bělidlu. Otec mlynář se zřejmě rozhodl, že proti technickému pokroku nic nezmůže a vynález nezávislého potápěčského dýchacího přístroje s povzdychem akceptoval. Vynořuji se na hladinu a v ústrety mi běží dvojice statných psů. Sultán a Tyrl už nechtěli jen tak kamenět na Guttfreundově pomníku. Nevěříte? Záleží jen na vás, čemu uvěříte a který směrem necháte řeku a čas téct…. Suchou nohou v mokré neoprenové botičce se dostanu na břeh kanálu. Voda si zde hledá cestu mezi velkými kameny. Proud sevře vodní měšec a zachrastí drobnými oblázky. Zelené rostliny na břehu okupují kobaltově modré vážky připomínající motýli. Lehám si do koryta a propátrávám kamenité dno. A za chvíli jsou tady první členové uvítacího výboru – střevle potoční, drobné rybky hojné v čistých tekoucích vodách. Přišly se podívat na toho prapodivného tvora, kterého přinesla řeka. Snažím se maximálně úsporně dýchat, abych rybky neplašil a v intervalu mezi nádechem a výdechem mačkám spoušť fotoaparátu. V té pravidelnosti, v říční vodě protékající kolem vás, v odlescích slunce na podvodních horách i centimetrových hloubkách jejich údolí je něco důvěrně bezpečného, jakoby se celý svět zmenšil do podoby měkké dlaně ponořené do čisté chladivé vody.

Ratibořický dráček

S přemýšlení mě vyrušila malá černá větvička u mé pravé ruky. Nic by na tom nebylo, jen kdyby ta větvička o kousek nepopolezla. I v magií zaplněných Ratibořicích jsou obživlé kousky dřeva krajně podezřelé. Loučím se tak se střevlemi potočními a vítám se s vrankou obecnou, chráněnou drobnou rybkou z řádu Ropušnicovitých. Malý podvodní dráček se ukrývá u kamenné hrany a srdnatě odolává i záplavě fotoblesků, které na něj pouštím. Vím, že vranka je indikátorem čistoty vod a o to více mě její přítomnost v Ratibořicích těší. Ryba nemá plovací měchýř a tak při vyrušení „odskočí“ jen kousek s nadějí, že je nyní v bezpečí. Bláhová! Políčeno na ni mají zejména pstruzi a těm na nějakém tom uplavaném kousku navíc nijak nezáleží. I tak se může „ratibořický dráček“ dožít až deseti let věku.

Cesta údolím

V Ratibořicích mě uvítal otec mlynář, pozdravit mě přišli i Sultán a Tyrl a loučím se setkáním s vodním drakem. Teď se ještě podělit o nové zážitky s někým moudrým a chápajícím. Vždyť podvodní Ratibořice ani ta krásná paní kněžna ze zámku nikdy neviděla! Zaťukat na okno ve Starém bělidle? Možná mi nikdo neotevřel jen proto, že mám na čele potápěčské brýle a na zádech dýchací přístroj.


Vracím se zpátky ke splavu, abych se odložením potápěčské výstroje proměnil v rozumného dospělého návštěvníka Ratibořic. I tak už navždy bude okno na Starém bělidle zavřené. Zůstane jen ta cesta údolím měkkým a bezpečným jako něčí hřejivá a laskavá dlaň.

(Mirek Brát)

8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Výhodou znalost NJ nebo AJ., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Služby - Služby Ostatní služby 13 500 Kč

Pracovníci péče o děti v domácnostech CHŮVA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou dvou let, jednosměnný provoz., Požadavky: řidičský průkaz sk. B, anglický jazyk, ruský jazyk, znalost práce na PC., V případě zájmu kontaktujte zaměstnavatele telefonicky na tel.: 606 602 272 nebo 724 588 899 (Alena Skalová, Petr Skala)., Místo výkonu práce: Velký Dřevíč 111, 549 34 Hronov.. Pracoviště: Alena skalová - provozovna, 549 34 Hronov 4. Informace: Petr Skala Alena Skalová,, +420 606 602 272,724 588 899.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 500 Kč

Číšníci a servírky POKOJSKÁ/-Ý. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Nástup možný ihned. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: info@hotel-tommy.com. Pracoviště: A-hotel tommy & spa s.r.o. - pracoviště, Kaštanová, č.p. 205, 547 01 Náchod 1. Informace: Eva Andrejsová, +420 491 452 452.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

LADA KŘÍŽOVÁ s pomocníky uklízí následky havárie vodovodního potrubí. Prasklo zhruba 130 metrů od Dřevěnky a valící se voda si to zamířila přímo do výčepu.
5

Voda z prasklého potrubí zaplavila Dřevěnku

Nemoc. Ilustrační foto.

Epidemie chřipkových onemocnění zvolna ustupuje

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Sídliště Spořilov se probudilo do rána bez vody

Broumov - Havárie na vodovodním řadu připravila dnes ráno nepříjemné probuzení více než tisícovce obyvatel sídliště Spořilov. Ranní hygiena se změnila v marné otáčení kohoutkem a místo proudu vody tekl jen slabý čůrek.

Nervozita ve Vebě: Stovky lidí čekaly netrpělivě na výplatu

Broumov - Jaké to je, okusily nyní na vlastní kůži stovky zaměstnanců broumovské textilky Veba, kterým v pondělí 12. března nepřistála na účtech únorová výplata.

Do Úpy spadla žena, ráno ji našli utopenou

Česká Skalice - Několik policejních hlídek, společně s dalšími složkami IZS, pátralo po 42leté ženě, která ve čtvrtek večer spadla do řeky Úpy poblíž Muzea Boženy Němcové. Při nočním pátrání se člunem v řece ani podél břehů však ženu nenalezli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT