Svitavsko - Průvod králů zamíří k Ježíškovi

Polička – Tříkrálovou sbírku ve městě zahájí průvodem. Asi 35 skupin koledníků vyjde v sobotu ráno před devátou hodinou od hradeb za budovou Charity a půjdou směrem k faře u kostela sv. Jakuba. Zde dostanou požehnání od faráře a budou pokračovat v průvodu městem. Letos dojdou až k penzionu pro seniory, kde se odehraje živý betlém. Králové se pokloní malému Ježíškovi a poté se již rozejdou po koledě.

Jevíčko - Ve městě na Malé Hané se v sobotu uskuteční již desátý ročník tarokového turnaje Jevíčský škýz. Akce začíná v jídelně zdejší školy v deset hodin. Obvykle se turnaje účastní okolo stovky hráčů.

Orlickoústecko - Benátky pod sněhem na divadelní scéně

Ústí nad Orlicí – Pokud máte zájem zhlédnout lehkou konverzační komedii založenou na jemném vtipu a absurdních situacích, zavítejte v pátek 8. ledna do Roškotova divadla v Ústí nad Orlicí. Komedie s názvem Benátky pod sněhem v podání Divadla SemTamfór získala cenu za inscenaci na Valašském křoví 2009. Začátek představení je v 19.30 hodin.

Bystřec – V kostele svatého Jakuba v Bystřeci se v neděli 10. ledna rozezní koledy. Na Festivalu koled se představí sbory z Polska a České republiky. Začátek je plánován na 15 hodin. Všichni jsou srdečně zváni.

Klášterec nad Orlicí – Sokolovna v Klášterci nad Orlicí si vás dovoluje pozvat 9. ledna na ples. Začátek je ve 20 hodin.

Chrudimsko - Český pohár Masters pro příznivce cyklistiky

Luže - Klub cyklistů zve všechny příznivce sportu v neděli 10. ledna od 11 hodin na Košumberk, kde se pojede závěrečný závod Českého poháru MASTERS. Startují kategorie: A: 30-39 let B: 40-49 let C: 50 a starší za účasti bývalých československých reprezentantů a medailistů ze závodů mistrovství Evropy a světa. Dále je tento závod vypsán pro kategorii muži. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne od 14 hodin u hotelu Vídeň. Pořadatelé zvou všechny fanoušky dobrého sportu.

Chrudim – Kolem světa za 80 minut - Madagaskar – život bez DPH je název přednášky Vladimíra Lemberka, který podá návod, jak se dá spokojeně a šťastně žít s hromadou dětí, vlastnit přitom jen bambusovou chýši a pár hadrů na sobě. Srdceryvná chudoba na venkově je v ostrém kontrastu s nesmírnou bohatostí unikátní madagaskarské přírody. Přednáška se koná v pátek 8. ledna od 18.30 hodin v přednáškové síni Vodních zdrojů Chrudim.

Chrudim – Večer promítání diapozitivů z cest, kde vznikalo v prvním století křesťanství, má název Řecko – po stopách apoštola Pavla. Máte–li zájem, přijďte v pátek 8. ledna od 18 hodin do školicí místnosti Hotelu Bohemia Chrudim.

Pardubicko - Marek Ztracený poprvé na východě Čech

Městec Králové– Do města přijede známý zpěvák, skladatel a pianista Marek Ztracený. „Jeho první východočeský koncert se koná v sobotu 9. ledna 2010 v kulturním domě,“ uvedla za pořadatele Ivana Hlušičková. „Do Městce přijede s celou kapelou,“ řekla a dodala, že předpokládaný začátek programu je v devět hodin večer.

Pardubice/Kunětice – Pokud máte rádi tanec, rozhodně byste neměli chybět na některém z prvních plesů nového roku. V pátek 8. ledna se v pardubickém Domě kultury Dukla koná od 19 hodin Ples mladých, který je určen (nejen) absolventům letošních kurzů tance a společenské výchovy. O dobrou náladu se postará skupina Milana Rainberka. Ve stejný čas odstartuje v pardubickém Výstavním a společenském centru Ideon Maturitní ples Střední průmyslové školy elektrotechnické. O půl osmé večer začíná v hostinci U Přívozu v Kuněticích Šachový ples.

Pardubice – Klub Ponorka zahájí rok 2010 akcí Brutality GuestBook Tour – Hip Hop Party Live. Zahraje tam mladá undergroundová kapela s názvem Dread Of Hell, která v minulém roce vydala dokonce dvě CD. Celé turné doprovázejí kapely Diada, SS Team a Benga.

Pardubice – Ve Východočeském divadle bude v neděli od 19 hodin hostovat agentura Harlekýn s komedií Čistá kořist v režii Václava Postráneckého. Detektivní komedie o „spořádané společnosti“, ze které se ovšem postupně vyloupnou „pěkní svatouškové“, nabízí komické situace se satirickou nadsázkou. Hrají Ladislav Mrkvička, Václav Postránecký a další.

Rychnovsko - Vrhnete se do víru lednových plesů?

Rychnov nad Kněžnou – Ve Společenském centru můžete v neděli od 14 hodin prožít Novoroční taneční odpoledne. K tanci a poslechu zahraje dechovka O. Štencla a skupina Combi.

Dobruška – Na film 2Bobule, který je volným pokračováním úspěšné komedie Bobule, se můžete těšit v dobrušském kině. V pátek od 20 hodin, v sobotu a v neděli od 17.30 a 20 hodin. Opět budete sledovat eskapády dvojice kamarádů Honzy (Kryštof Hádek) a Jirky (Lukáš Langmajer).

Týniště nad Orlicí – Základní umělecká škola vás zve na Novoroční koncert Mladého týnišťského big bandu ZUŠ a jeho hostů, který se koná v neděli v divadelním sále kulturního domu od 14 hodin.

Solnice – V pátek od 19.30 hodin pořádá Obchodní akademie T. G. Masaryka Kostelec nad Orlicí ve společenském domě v Solnici Ples Obchodní akademie. Hraje Fantasy music.

Královehradecko - Máme se jak na pláži, ať to trvá věčně

Hradec Králové – Česká veslařská elita se představí v sobotu v hotelu Černigov. V 9.30 hodin odstartuje třetí kolo Českého poháru v jízdě na veslařských trenažérech. V patnácti kategoriích je přihlášeno 270 závodníků, mezi nimiž nechybějí Klára Janáková, Pavlína Žižková, Jakub Makovička, Ondřej Synek, Ondřej Vetešník nebo Václav Zitta. Finálové boje propuknou ve 13 hodin.

Mlékosrby – Ledová voda, mráz a skupinky nadšenců v plavkách s lehátky v podpaždí. To je obrázek, který se naskytne v sobotu po 13. hodině všem, kteří zabrousí na koupaliště do Mlékosrb. Milovníci recese opět pořádají Pláž Járy Cimrmana, při které nebudou chybět slunečníky a nahá těla namazaná opalovacím krémem. Připravena bude i první pomoc při omrzlinách v podobě svařáku nebo slivovičky. Ti nejodvážnější se ponoří i do ledové vody.

Hradec Králové – Ještě před přestavbou bývalé továrny Vertexu na sídlo městské knihovny se její prostory zaplní hlavolamy a podivuhodnými přístroji. Do krajské metropole se na více než měsíc přestěhuje výstava libereckého science centra iQ Park Hry a klamy, která obsahuje 70 exponátů. Ty jsou sestrojeny tak, aby v návštěvnících podnítily zájem o přírodní vědy a technické obory. Zároveň dokážou spolehlivě aktivovat hravost a schopnost logického uvažování. Výstava bude zahájena v pátek ve 14 hodin.

Náchodsko - Novoroční koncert začne po ohňostroji

Šonov u Broumova – V sobotu ve 20 hodin začíná v hostinci U Pitašů koncert kapely První hoře (futuristický punk-jazzový kabaret). Třetí vydané CD této hudební formace získalo cenu Anděl za nejlepší rockovou desku roku 2008 a třetí místo ve známé nezávislé anketě Břitva. Dále při hudebním večeru vystoupí rozverná náchodská skupina Svěží zelenina.

Náchod – Zveme všechny milovníky společenských tanců a současné i bývalé účastníky tanečních kurzů, aby si v sobotu přišli zavzpomínat na své taneční hodiny. K tanci a poslechu v Městském divadle od 20 hodin hraje skupina Geny, předtančení zajistí TS Takt, moderování se ujmou manželé Štěpovi.

Police nad Metují – Ohňostroj bude v neděli od 17.30 hodin předcházet novoročnímu koncertu v sálu Pellyho domů, který začíná v 18 hodin. Vystoupí Velký dechový orchestr Big Band ZUŠ Police nad Metují. Část vstupného a dobrovolné příspěvky budou věnovány Nadačnímu fondu Nemocnice Broumov.

Trutnovsko - Za tajemstvími hvězdné oblohy

Úpice – Hvězdárna v Úpici pořádá v pátek 8. ledna od 18 hodin přednášku Richarda Kotrby Astronomické jevy v roce 2010. Po skončení programu se mohou zájemci z přednáškového sálu přesunout do kopule a pozorovat za jasného počasí noční oblohu. V sobotu mohou zájemci na hvězdárnu zavítat k pozorování Slunce od 10 do 12 hodin a v neděli od 13 do 15 hodin.

Malé Svatoňovice/Úpice – Slavnému spisovateli Karlu Čapkovi by bylo letos 120 let. Kulaté výročí jeho narození si připomenou například v Malých Svatoňovicích slavnostním večerem, který se koná v sobotu 9. ledna v 17 hodin ve velkém sále Kulturního domu. Úvodní slovo přednese předseda Společnosti bratří Čapků v obci Václav Tyrner, o ženách v životě spisovatele pohovoří Karel Řehák. Ve stejný den si jubileum slavné osobnosti připomene Klub přátel bratří Čapků v Úpici odpolední procházkou po stopách Čapkovy rodiny. Zájemci se sejdou ve 13 hodin před objektem Policie ČR.

Jičínsko - Zapálí devadesát svící za umučené

Jičín – Klub házené pořádá 6. házenkářský ples. K tanci a poslechu zahraje skupina Levou rukou. Na návštěvníky čeká bohatá tombola. Ples se koná v kulturním domě v pátek 8. ledna od 19 hodin.

Valdice – V sobotu 9. ledna od 19.30 hodin se koná v Kulturním domě ve Valdicích 12. okresní reprezentační myslivecký ples. K tanci a poslechu zahrají EGO Hořice, Táboranka a Trubači. Půlnoční přestávka bude zpestřena dražbou. Účastníci plesu se mohou těšit na tradiční mysliveckou kuchyni a tombolu.

Libáň – Loutkové divadlo Martínek zve v sobotu 9. ledna do místního kulturního domu. V 15 hodin začíná pohádka Kašpárek loupežníkem.

Jičín – Občanské sdružení Baševi pořádá vzpomínkovou akci u příležitosti 67. výročí transportu jičínských židů do koncentračních táborů, která se bude konat v neděli 10. ledna od 17 hodin v synagoze v Jičíně. „Přijďte s námi zapálit 90 svící a přednést tradiční modlitbu za umučené jako vyjádření naší trvalé vzpomínky na obec, která se podílela na životě a podobě města Jičína,“ vzkazují organizátoři.

Jičín – Počátkem ledna vyšli do ulic koledníci se zapečetěnými pokladničkami. Tříkrálová sbírka se v celostátním měřítku koná již podesáté a potrvá do 14. ledna. V Jičíně vám zabouchají na dveře Kašpar, Melichar a Baltazar o tomto víkendu, tedy 9. a 10. ledna. Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí.

(ik,ce,r,tod,red,gag,řez,jm,ivy)