Svitavsko - O víkendu na jarmark nebo na punč

Litomyšl – V Regionálním muzeu v Litomyšli se uskuteční v neděli od 9 do 17 hodin adventní dílna. Tentokrát návštěvníci zhlédnou ukázku knižní vazby a zlacení. Pod odborným vedením mladých knihařů si lidé budou moci vlastnoručně ušít a ozdobit malou knížečku.

Litomyšl – Vánoční jarmark ovládne v sobotu Smetanovo náměstí. Lidé tu nakoupí drobné dárky, keramiku, stuhy, ozdoby, svíčky a další předměty spojené s Vánoci. Pro zahřátí určitě bude k mání svařené víno nebo grog a staročeské pochoutky. Trh se koná od osmi do šestnácti hodin.

Polička - V sobotu se uskuteční v sále Tylova domu od 17 hodin Předvánoční setkání o páté. Na programu je kouzelnické vystoupení, barmanská show, krátké, ale zábavné povídání o místech provoněných exotikou a dálkami, módní a účesová přehlídka svatebních šatů s ukázkami svatebních kytic.

Polička – V neděli 12. prosince se od 13 hodin uskuteční v Centru Bohuslava Martinů v Poličce adventní tvořivá dílna. Koná se v rámci výstavy betlémů „Pospěšte k Betlému, k Ježíšku malému“, jež probíhá od 21. listopadu do 9. ledna ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů v Poličce. Tentokrát tady pro návštěvníky připravili pravidelné nedělní adventní tvořivé dílny.

Tuto neděli od 13 do 15 hodin proběhne v pořadí již třetí adventní dílna s názvem „Neděle provoněná skořicí“. Návštěvníci, kteří zavítají do Centra Bohuslava Martinů, se mohou nechat inspirovat a sami si ozdobit tradiční vánoční perníčky provoněné skořicí, medem, anýzem a badyánem.

Inspirací budou všem návštěvníkům krásně zdobené perníčky Jany Jonákové. V průběhu tvořivého odpoledne si také budou moci lidé zkusit vyrobit jednoduché ozdoby z patchworku, které je naučí vyrábět Anna Tumová a Hana Punčochářová.
Přijďte načerpat inspiraci pro nejhezčí svátky v roce a na chvíli si odpočinout od uklízení a pečení.

Lubná - Kulturní komise v Lubné pořádá v sobotu vánoční prodejní výstavu. Již osmý ročník této akce se uskuteční opět v sále na Skalce. Bude probíhat od deseti hodin po celý den, součástí je bohatý kulturní program, který začíná ve čtrnáct hodin. Vystoupí taneční skupina Katastrofa z Pohodlí, pěvecký sbor Červánek z Proseče a Duo Zdenda a Raduš z Litomyšle. Vystavovat bude mimo jiné Český svaz zahrádkářů a Základní a mateřská škola z Lubné. Lidé zhlédnou vánoční ozdoby, svíčky, suché vazby, výrobky ze dřeva, formičky, různé korálky, šperky, perníčky a další sortiment. K mání bude samozřejmě také vánoční občerstvení, jako například medovina, vánoční punč nebo vafle. Pořadatelé každým rokem připravují pro návštěvníky překvapení. Letos to budou přáníčka zaslaná Ježíškovi v baloncích

Litomyšl – K vánočním svátkům patří také výrobky včelařů. Jedinečnou šanci máte už tento víkend. V neděli se konají v Lidovém domě v Litomyšli Včelařské adventní trhy. Lidé uvidí ukázky práce včelařů, výrobky dětského včelařského kroužku a vystoupí Sbor paní a dívek. Budete si moci zakoupit od včelařů medovinu, lité svíčky a další vánoční dárky.

Orlickoústecko - V Chocni se v zimě plave už 40 let

Choceň - Oddíl Zimního a dálkového plavání Spartak Choceň připravuje na sobotu 11. prosince od 13 hodin jubilejní 40. ročník celorepublikové soutěže v zimním plavání. Plavat se bude v přírodní rezervaci Peliny, kde budou pro plavce místním oddílem připraveny tratě 100 a 250 metrů po proudu a 500 a 750 metrů proti a po proudu, a to v případě, že bude slabý proud řeky. Jinak se tyto tratě poplavou také po proudu. Za těch 40 let se při těchto soutěžích Napříč Chocní v Pelinách účastnilo na 3500 plavců z celé tehdy Československé a nyní z České republiky, mezi nimi pokořitelé kanálu La Manche například František Venclovský, Jan Novák, Lída Jelínková, Dana Zbořilová a další. Plavci ze Slovenska, Německa a Belgie jsou zde také vidět. Potěšitelný je také fakt, že za tuto dobu plavalo za Spartak Choceň sedm desítek borců. Tímto je opět zvána široká veřejnost na to nejlepší, co může zimní plavání v České republice nabídnout.

Králíky – Klub Na Střelnici Králíky pořádá v neděli od 17 hodin Vánoční koncert. Na svůj již třináctý Vánoční koncert si letohradský Big Band připravil několik světových melodií pro náležité vykreslení předvánoční atmosféry: Bílé Vánoce Irvinga Berlina, Zlámalův Opus 32 a další tradiční orchestrálky. Nejen pro pamětníky je dále nachystáno 12 hitů známých z Divadla Semafor, třeba Pramínek vlasů, Tereza, Včera neděle byla a další známé písničky. Velký swingový orchestr řídí Rostislav Zábraha a Jaroslav Skalický, moderuje Martin Mimra. Koncert je součástí králických adventních nedělí, proto se v jeho průběhu představí také účinkující z místní ZUŠ, konkrétně dětský pěvecký sbor Králíčci se sbormistryní Petrou Fišerovou.

Líšnice - Základní škola 28. října v Žamberku pořádá v sobotu v kostele v Líšnici Benefiční koncert pěveckého sboru Viola pro sdružení Šťastný domov u paní Kaplanové v Líšnici. Začátek je ve 14 hodin.

Chrudimsko - Chrastecká korunka již po devětadvacáté

Chrast – Taneční škola BOHÉMIA Chrast zve na 29. ročník taneční přehlídky předtančení tanečních klubů, skupin, kroužků a kolektivů, která se uskuteční 12. prosince od 14 hodin v sokolovně v Chrasti.

Veselý Kopec – Vánoční výstava na Veselém Kopci je otevřena do 12. prosince denně od 9 do 16 hodin. Výstavu zakončí předvánoční jarmark, kde své výrobky představí devadesát vybraných lidových výrobců z celé České republiky. Nebudou mezi nimi chybět ani výrobci ocenění titulem Nositel tradice v oblasti tradičních řemesel.

Klešice – Restaurace Jája Klešice zve dospělé a děti v neděli 12. prosince od 14 hodin na dětský karneval. K tanci a poslechu hraje DJ Jaroslav Meduna.

Chrudim – Na přednášku Stanislava Pelešky nazvanou Zahrada v zimě a předjaří můžete přijít v sobotu 11. prosince od 9 hodin do školní jídelny zemědělské školy.

Pardubicko - Vánoční pohlazení od řezbářů v Perníkové chaloupce

Ráby - Vánoční pohlazení se zpíváním a vyřezáváním se bude v sobotu od devíti hodin konat v Perníkové chaloupce v Rábech.
Jedná se o setkání trampských řezbářů s tvůrčí dílnou a muzicírováním. Návštěvníkům Perníkové chaloupky neformálně předvedou své řezbářské umění. Po čtrnácté hodině přivítají v Perníkové chaloupce i hosty z Moravy.

Vystoupí tam Pěvecké sdružení Vítězslava Nováka ze Znojma, Smíšeného pěveckého sboru z Božic a žákyň místní základní umělecké školy.
Pardubice - Vánoční koncert Adeste Fideles přichystala na tuto neděli Komorní filharmonie Pardubice. Zájemci o vánoční skladby ho mohou v pardubickém Domě hudby navštívit v neděli ve čtyři hodiny odpoledne, nebo o půl osmé večer.

Pardubice - Milovníci hudby budou mít v neděli příležitost poslechnout si koncert na netradičním místě. V Evangelickém kostelu Hronovická se představí od 17 hodin významný český varhaník Václav Uhlíř a zpěvačka Barbora Velehradská.

Královehradecko - Můžete zažít nefalšované zámecké vánoční zvyky

Hrádek u Nechanic - Vánoce na zámku se jmenuje akce, kterou již tradičně o adventních sobotách a nedělích připravuje státní zámek Hrádek u Nechanic. Netají se tu tím, že jde o vrchol sezony, kdy návštěvnost zámku překonává i letní měsíce. Také nadcházející víkend můžete v sobotu i v neděli od 9 do 16 hodin přijít do svátečně upravených zámeckých interiérů a seznámíte se s vánočními zvyky i historickou vánoční výzdobou. Opět bude otevřena zámecká kuchyně, kde můžete popíjet pravý zámecký anglický punč, anglický čaj nebo dobrou kávu a k tomu ochutnat vánoční cukroví. Navíc tu v sobotu od 18.30 a 20 hodin vystoupí folková skupina Trdlo.

Hradec Králové - Hradecká kulturní a vzdělávací společnost ve spolupráci s Destinačním managementem Hradecko pořádá v sobotu od 10 do 16 hodin na Šrámkově statku v Pileticích předvánoční program Vánoční těšení aneb Malý advent. Ten je spojený s představením vánočních zvyků, obyčejů a tradic na Hradecku. V rámci této akce budou mít návštěvníci příležitost prohlédnout si „zimní“ provoz venkovského statku s topením v kachlových kamnech v roubence a pečení chleba v peci. Již od 10 hodin tady bude probíhat pestrý kulturní program. Uvnitř roubené chalupy předvedou členky Klubu lidové tvorby některé původní rukodělné techniky, jako je paličkování nebo drátování.

Boharyně – Již tradičně se v místní základní škole konají akce spojené s adventem. V sobotu i v neděli pořádá ZŠ a MŠ Boharyně ve spolupráci s Dámským klubem a Obecním úřadem Boharyně výstavu nazvanou Čas adventu a Vánoc: Tradice českých vánočních ozdob. V sobotu v době od 9 do 17 hodin a v neděli od 9 do 16 hodin si návštěvníci na výstavě mohou prohlédnout výrobu a malování skleněných ozdob, které budou v případě zájmu k prodeji. Studentky floristické střední školy představí novinky ve výzdobě letošních Vánoc.

Lovčice - Zdejší knihovna zve na čtvrtý ročník Dne pro dětskou knihu, který se uskuteční v sobotu 11. prosince od 13 hodin. Společně s obecním úřadem připravili den otevřených dveří s prohlídkou knihovny, předčítání pohádek pro děti, výtvarné stánky či soutěže pro rodiče.

Rychnovsko - Advent v rychnovském zámku

Rychnov nad Kněžnou – Krásná večerní atmosféra vás mimo jiné čeká na nádvoří rychnovského zámku. Na zámeckých adventních trzích můžete v sobotu zhlédnout tradiční řemesla, keramiku, vánoční ozdoby a předměty, perníčky a cukrovinky. Prodávat se budou také vánoční stromky a jmelí, punč, medovina a tradiční občerstvení. Doprovodný program zajistí od 10 hodin Koťata (ZUŠ), následovat bude MŠ Klíček, ZŠ Javornická, Déčko, Cvrčci, Ptáčata a další. Program zakončí v 18.30 hodin Carmina alta.

Potštejn – Předvánoční atmosféru si užijete tuto sobotu také na zámku v Potštejně. Od 17 hodin se na nádvoří koná Adventní koncert. Vystoupí žákovský sbor DREAM ze Základní školy Šaratice.

Kostelec nad Orlicí – Účastníci posledního výletu roku se sejdou v sobotu v 8.30 hodin na zastávce ČD Kostelec a poté odjedou vlakem do Potštejna. Odtud již budou pokračovat pěšky po okolí Potštejna. Délka trasy je 8 km a je nenáročná.

Trutnovsko - Pobejtek ve svátečním duchu

Horní Maršov - Středisko ekologické výchovy a etiky Sever chystá na sobotu od 14 do 18 hodin Vánoční pobejtek. Připraveny budou řemeslné dílny, občerstvení a také doprovodný program. Členové Divadla DNO sehrají nejprve v 17 hodin pro děti příběh Oslík a ti druzí, od 19 hodin v hotelu Slovan pak představení pro dospělé s názvem Hospodin aneb Kdopak by se Boha BAR.

Dvůr Králové - Skupina Sto zvířat se v sobotu představí v Zábavním centru Zálabí. Koncert k 20. výročí založení skupiny Sto zvířat začne v 21 hodin, potom bude pokračovat diskotéka až do rána s DJ Ládíkem. Lístky jsou v předprodeji ve videopůjčovně Tafil a přímo na Zálabí.

Čistá u Horek – Cestopisná přednáška s promítáním na téma Jak se žije v Norsku se koná v pátek od 18 hodin v zasedací síni obecního úřadu. O zážitcích z několikaměsíční stáže v této severské zemi se přijde podělit Monika Lejdarová.

Náchodsko - Přijďte se pobavit na městské tržiště

Červený Kostelec – Zapomeňte na vánoční shon a přijďte se na stříbrnou neděli odreagovat na městské tržiště, kde proběhnou Vánoční trhy. Pořadatelé nabízí dobrou zábavu, výtečné občerstvení, a také možnost zakoupení vánoční výzdoby nebo dárků ruční výroby. Program zahájí v 10 hodin dopoledne Městská dechová hudba z Červeného Kostelce malým vánočním koncertem, poté vás potěší vystoupení dětského folklorního souboru Hadářek a pěveckého sboru Skalické pěnice. Po obědě se opět pokocháme ladnými tóny vánočních koled Městské dechové hudby, poté následuje vystoupení dětského pěveckého sboru Červánek a náchodské skupiny pražských Pepíků Klapeto. Program zakončí zpívání dětí z MŠ pod rozsvíceným vánočním stromem.

Jičínsko - Tradiční české Vánoce na náměstí

Jičín – Nadační fond Jičín – město pohádky ve spolupráci s Občanským sdružením Ráj srdce pořádá od čtvrtka 9. do soboty 11. prosince na Žižkově náměstí tradiční české Vánoce. Na adventním trhu možná najdete právě to, co by se mohlo hodit jako vánoční dárek, nebo k okrášlení domácnosti – vánoční ozdoby, šperky, hračky. Nebudou chybět keramici, perníkáři, ke koupi budou vánoční stromky, jmelí a suché vazby. Přijďte se vánočně naladit, popovídat s přáteli u svařáku či medoviny, ochutnat speciality Staročeské kuchyně paní Marušky a přitom si ještě poslechnout vánoční muziku a veselé písničky oblíbeného Řehečského kvarteta.

Markvartice – Adventní koncert na záchranu kostela sv. Jiljí se uskuteční v sobotu 11. prosince od 17 hodin. Účinkuje pěvecký sbor Charmoné Mnichovo Hradiště. Repertoár souboru zahrnuje lidové písně, swingové evergreeny i skladby duchovního obsahu. Ke zhlédnutí bude markvartický betlém. Vstupné 90 korun.