Jako malý kluk se účastnil spolu s rodiči protifašistického odboje – konkrétně formování 1. československé brigády v Buzuluku pod vedením gen. Svobody. Poté s vojskem postupovali přes Ukrajinu, osvobozovali Slovensko a došli až do Prahy.

Narodil se ve Stalingradu, otec je české národnosti, matka je ruské. Oba rodiče byli vojáky této brigády. V současné době působí jako člen Českého svazu boje za svobodu.

Děti si vyslechnli povídání o válečném období, o životě obyčejných lidí a hlavně dětí.

Celý projekt pokračoval filmem: Hitler, Stalin a já, který škola v rámci projektu obdržela.

Po filmu se žáci v reflexizamýšleli nad problematikou násilí a bezpráví. Přinášíme názory některých z nich:

…vžil jsem se do vyprávění… moc rád jsem poslouchal, zajímám se o tuto problematiku…Martin Š., VIII.

…budu si pamatovat Stalingrad… byl tu humus a nechtěl bych to zažít… bylo to pěkné vyprávění Michal T., VIII.

…zbytečně umřelo mnoho lidí… viděl jsem krásně zpracované dokumenty od p. Andrese… v bezpráví bych se ocitl nerad, snažil bych se proti němu bojovat a těžce bych nesl, kdybych nemohl dělat nic, jen přihlížet… bezpráví by se dít nemělo… historické filmy mě hodně zajímají, ale vyprávění ,,na živo“ je mnohem lepší…Ondřej G., VIII.

…vyprávění p. Andrese bylo hodně zajímavé, živé… vzpomínal na svoji rodnou zemi, na to, jak zamrzla Volha… vyprávěl o své cestě s rodiči o tom, jak žily ,,děti pluku“…Iva J., VIII.

…řekl mi to, co jsem ještě nevěděl… bylo to poučné… líbily se mi jeho medaile… nechtěl bych být voják.. vyprávěl nám o své rodině, kamarádech… nikdo nechce být voják…Martin H., VIII.

…byla to tvrdá doba, která ovlivnila život lidí… beseda mi přinesla užitečné věci do dějepisu… nechtěl bych to zažít… říkali mu ,,vojáček“, protože stále nosil uniformu… zaujalo mě 14 medailí a to, zač je získal… bezpráví je špatné… moc bych si přál poznat dokumenty a fotky z doby 2. svět. války, podrobnější informace o okupaci a o osvobození státu… poznat lidi, kteří za stát bojovali…Patrik H., VIII.

…nelíbilo se mi, že byli v koncentračním táboře, že Hitler spálil knížky a že se učili německy… pocity z vypravování byly smutné a ošklivé… jsem ráda, že žiju ve svobodném státě…. chtěla bych poznat další dokumenty…Bára H., VIII.

…2. světová válka by l masakr, obdivuji ženy, které tam šly… beseda mě vnesla do časů 2. SV… prohlíželi jsme články, knihy, brožury a fotografie… dozvěděli jsme se plno věcí o válce, Rusku, Buzuluku, Rudé armádě a Stalingradu a vůbec o té době… bojovaly i ženy… je to velká inspirace… v bezpráví bych žít nemohla, mám ,,prořízlou“ pusu… chtěla bych poznat další dokumenty…. je to naše historie…Petra L., VIII.

…2. SV byla zbytečná…. beseda mi dala mnoho zkušeností… měla jsem smíšené pocity…. chvíli jsme se chtěla smát a chvíli brečet… osobně obdivuji tyto lidi, jsou stateční… ráda se koukám na staré filmy a zajímá mě, když mi někdo řekne, jak to dříve chodilo… Radka V.,VIII.

…když jsem viděla p. Andrese, připadal mi mladší… vyprávěl o tom, co prožil a dělal v mládí, jak nosil uniformu… nechtěla bych bojovat!, zahynout při boji… chci poznat další dokument, bylo to zajímavý… moje prababička mi vyprávěla o 2. SV, bylo jí 96… obě moje babičky pomáhaly zachraňovat vojáky, staraly se o potraviny a vodu…Aneta L., VIII.

…nebylo to dobré období… jsem ráda, že jsem nezažila období válek… nechtěla bych utíkat a schovávat se….Monika L., VIII.

….p. Andres nám povídal o svém životě a rodičích… bylo to hodně těžké… Nikola S., VIII.

…2. SV byla zbytečná…každý spor je zbytečný, máme žít v míru a klidu… Petr V., IX.

…nechtěl bych žít v dobách bezpráví, nevěděl bych, jak se mám chovat… zaujaly mě medaile p. Andrese… budu si pamatovat, jak se zacházelo s mrtvými…Ervín W., IX.

…když jsem ho poslouchala, tak jsem ho obdivovala, jak o takových věcech měl sílu mluvit… nutilo mě to přemýšlet nad tím, jak dostávali na příděl jídlo a ostatní věci. Musela jsem se zastydět, jak s jídlem plýtváme… museli být zoufalí a věděli, že jim nikdo nepomůže… připomnělo mi to mého prapradědu, který v 1. SV střílel z děla.Martina V., IX.

…beseda mi nedala nic…neměl jsem žádné pocity…o bezpráví nevím nic…měl jsem co dělat, abych neusnul…když jsem viděl film, udělalo se mi špatně…zacházeli s lidmi jako se zvířaty…Jirka Š., IX.

…dnešní dopoledne bylo nudné…. beseda mi nedala nic… ta doba byla krutá, proto se o ní nechci bavit… můžu být rád, v jakém roce žiji teď…Radek L., IX.

…jsem ráda, že jsem se narodila teď… p. Andres povídal, jak ho máma chránila vlastním tělem… bylo to zajímavé a poučné… líbilo se mi to jako celek… vyprávění mě přeneslo do té doby… i ty nejmenší myšlenky podal tak, jako by to prožil včera… nechtěl abych v té době žít, jsem ráda, že žiju tam, kde žiju…Lucka V., IX.

…odnesl jsem si docela hodně… nejvíce mě zaujala bitva o Stalingrad… osobně bych chtěl zažít tu válku, abych poznal ten pocit, jaké to je válčit….Karel R., IX.