Interpreti přivezli do zcela zaplněného kostela sv. Vojtěcha obnovenou premiéru školské hry benediktinského kněze Augustina Šenkýře Dies Numini et Principi, která vznikla ve 2. polovině 18. století na objednávku broumovského kláštera. Koncert, jehož formát zazněl od prosince ve druhé repríze, si do Broumova přišlo vyslechnout 319 posluchačů, kteří přispěli dobrovolným vstupným v celkové částce 21.558 korun.

„Od nastudování uplynul skoro půlrok, takže jsme měli možnost poslechnout si nahrávky z předchozích dvou provedení a korigovat některé nápady, abychom se co nejvíce přiblížili optimální interpretaci. A myslím, že tady v Broumově to vyšlo velmi blízko optimu. Měli jsme i možnost se na zkoušce aklimatizovat, zvyknout si na akustiku. Já konkrétně jsem tu byl již podruhé, takže jsem věděl, do jakého prostoru jdu a musím říct, že kromě těchto objektivních skutečností je tu opravdu cítit genius loci a nesmírně milé a řekněme hudbychtivé publikum, které jde vstřebávat poselství hudby, nikoliv z nějakého sociálně prestižního důvodu, a to je vždycky nesmírně cítit a inspiruje to k výkonu,“ uvedl dirigent Zdeněk Klauda.

V sobotu 6. července bude Festival Za poklady Broumovska pokračovat v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují, kde od 18 hodin vystoupí polští interpreti – členové smyčcového orchestru Inter>CAMERATA a komorního orchestru Radom a saxofonistka Magdalena Jakubska-Szymiec pod dirigentskou taktovkou Jakuba Bokuna. Koncert se koná pod záštitou Velvyslanectví Polské republiky v Praze a bude ho nahrávat Český rozhlas, stanice Vltava.

Kateřina Ostradecká