Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reprezentativní kniha představuje Náchod za Protektorátu

Náchod - V listopadu 2012 vydalo pro Regionální muzeum v Náchodě Nakladatelství Bor Liberec Dr. Evy Koudelkové ojedinělou reprezentativní obrazovou knihu NÁCHOD ZA PROTEKTORÁTU PhDr. Václava Sádla, zasloužilého ředitele náchodského muzea, historika a plodného spisovatele hodnotných a zásadních knih z období druhé světové války, a Mgr. Aleny Čtvrtečkové, historičky a a spisovatelky, která zpracovala kapitolu o osudech náchodských Židů (strana 80 až 105).

25.12.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Kniha má 200 stran velkého formátu, 1100 barevných i černobílých snímků a jmenný rejstřík, který sestavily B. Nešetřilová a P. Nývltová, registruje na 700 jmen.

Obrazy ze života i tragédie

Tato unikátní kniha ikonograficky zachycuje v obrazových dokumentech nejen osobnosti, ale i všední život a dění za chmurné atmosféry nacistické okupace v Náchodě, osudy Náchoďanů, jejich boj za svobodu i všední dni, které prožívali v pohnuté době Protektorátu od vstupu jednotek Wehrmachtu 15. března 1939 až po osvobození 9. května 1945 i s tragickými dozvuky, které vyústily v běloveskou tragédii. Unikátní fotografie a dobové dokumenty vypovídají o významných událeostech, jako bylo ničení československého pohraničního opevnění v létě 1939, vyhlášení prvního stanného práva v roce 1941, které mělo v Náchodě zvlášť tragické následky, pohnuté osudy židovské komunity a mnoho dalších událostí i životních osudů.

Kniha na první prolistování a vhled zaujme neobyčejně překrásnou grafickou úpravou i zajímavou sazbou, jež je dílem včetně návrhu obálky Zdeňka Halíře. To také přispívá k mimořádnému kulturnímu prožitku ze studia snímků s výstižnými popiskami.

Kniha obsahující desetitisíce dat a údajů, cenných historických informací , vyšla v nákladu pouhých 500 výtisků. Je výsledkem dlouholetého badatelského úsilí obou autorů. Autoři využívali orální, ústní pamětnickou historii a podařilo se jim shromáždit úctyhodný obrazový materiál s podrobnými a přesnými popiskami a doplňujícím komentářem. Dílo kvalitních historiků je zárukou skvělého výsledku. Nemělo by chybět v knihovně žádného Náchoďana.

Náchodu mohou knihu závidět

Takovou skutečně velmi hodnotnou a přínosnou historickou obrazovou publikaci mohou Náchodu závidět mnohá větší města. Autorům gratulujeme a dílo můžeme doporučit všem čtenářům zabývajícím se životem za Protektorátu a nacistické okupace. Zaujme všechny generace, zejména však pamětníky.

Autoři děkují nejen pracovníkům Státního okresního archivu v Náchodě, ale jmenovitě i všem čtyřiceti ochotným a vstřícným spolupracovníkům. Kniha je cenná nejen svým obsahem, ale i soupisem archivních fondů, pramenů a literatury, z nichž autoři čerpali. Užitečný je jmenný rejstřík. Jde zkrátka o knihu mimořádných kvalit a významu. Autorům, Nadaci Českého literárního fondu, který osvíceně vydání podpořil, blahopřejí ke zdařilé a nadčasové obrazové, dokumentární a reprezentativní knize. 

PhDr. Jiří Uhlíř

Autor: Redakce

25.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení