Zároveň s tímto rychnovští hasiči oslaví 125. výročí založení svého sboru.


Na blížící se velké oslavy se připravují Rychnovští poctivě a před dnešním finišem je včera čekaly závěrečné přípravy. Na návsi – v místech bývalé požární nádrže – už jsou postavené dva velké stany, z dosud vojenského areálu tam putovaly stoly a židle, aby si rodáci, obyvatelé a přátelé obce měli kde posedět.


Součástí oslav bude i oficiální otevření dětského hřiště a přilehlého parku s altánem, tanečním parketem a posezením, který tak projde pořádným křtem.
Na místní i přespolní návštěvníky čeká pestrý kulturní program, kde budou „tančit hvězdy“, předvedou se mladí hasiči a zájemci se budou moci projít i ke kostelu sv. Justa, jehož dveře budou otevřeny dokořán.


Jen pár dnů před oslavami plány organizátorům zkomplikovala nepříjemnost, která se stala pamětním hrnečkům. „Měli jsme jich objednaných padesát s barevným znakem obce, ale při převozu se skoro všechny rozbily,“ mrzelo rychnovského starostu Josefa Malíře, že dodávka objednané keramiky se ztenčila na pouhé dva zachráněné kousky.


Rychnovek leží mezi dvěma řekami, Úpou a Metují, v nadmořské výšce kolem 270 metrů. Skládá se ze tří místních částí: Rychnovek, Zvole a Doubravice, s počtem obyvatel 594. První písemné zprávy jsou z roku 1497 o Rychnovku, z roku 1283 o Zvoli a z roku 1404 o Doubravici. V Doubravici výročí již slavili před třemi roky a teď se dočkal i Rychnovek. „Hlavně ať vyjde počasí,“ přeje si účetní obecního úřadu Oldřich Rejl.