VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum adaptuje památky spojené s Němcovou

Česká Skalice - Městské muzeum v České Skalici bylo založeno na přelomu 19. a 20. století. Shromažďovalo a uchovávalo převážně lokální památky: zbraně, archiválie, národopisné sbírky, doklady archeologické a jiné vlastivědné sbírky.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Jiřinkové slavnosti, každoroční akce Muzea Boženy Němcové v České Skalici.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Souběžně s městským muzeem budoval své soukromé muzeum českoskalický krejčí Karel a svou sběratelskou činností získal značné množství trojrozměrných předmětů národopisného charakteru.
Po první světové válce se navíc naskytla unikátní příležitost získat pro město pozůstalost po Boženě Němcové.

Její, tehdy již stařičká, dcera Theodora se v období poválečné bídy rozhodla prodat věci po matce. Stará dáma sice jednala s Národním muzeem, ale na přímluvu přátel se stala konečným kupcem místní pobočka Klubu československých turistů. Postupem času všechny tři instituce splynuly a vytvořily tak základ budoucího Musea Boženy Němcové.

Expozice muzea byly umístěny do staré radnice. Až v padesátých letech 20. století se při příležitosti blížícího se stého výročí úmrtí spisovatelky zrodil plán adaptovat památky přímo s jejím životem spojené a umístit do nich expozice nové. Budova u maloskalického kostela – Steidlerův hostinec s historickým Jiřinkovým sálem – se stala hlavní expoziční a administrativní budovou nového Památníku Boženy Němcové a ve stejném roce (1962) byla otevřena i Barunčina škola pod náměstím.

Na práci muzea měl vždy velký vliv kladný poměr činitelů města k práci muzea a rovněž výrazné osobnosti, které v čele muzea stály. Základní podobu mu vtiskl řídicí učitel Jan Krtička (1900–1978), člen mnoha spolků a po válce i správce ratibořického zámku, kterému se podařilo získat pro odbornou spolupráci mnoho literárních historiků.

Krtička konsolidoval sbírku a nashromáždil množství dalších předmětů a dokumentů. V padesátých letech 20. století se však stal obětí politických procesů. Muzeum v nové budově pak více než tři desítky let spravoval Ludvík Mühlstein (1934–2008), který se významnou měrou podílel na obnovení tradice jiřinkových slavností a zasloužil se o rozšíření areálu Barunčiny školy. (mh)

15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení