VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavie: vystavují Alster a Nováková, zahrají také Václavek s Dvořáčkem

NÁCHOD - Prostory náchodské kavárny Slavie, kde v suterénu sídlí stejnojmenná „galerie“, ožijí v sobotu od 19 hodin první výstavou nové sezóny.

13.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Letošní absolventka AVU v Praze, malířka a performerka Darina Alster zde představí své práce, a to za podpory spolužačky Magdalény Novákové.
„Nemám ve zvyku na umělcích vyzvídat, co přesně budou prezentovat. Dostanou prostor - a ať se starají! Rád se nechávám překvapovat“, vysvětluje Staněk. Malířky budou ve Slavii vystavovat obrazy, kresby a na vernisáži bude také probíhat projekce videozáznamů Darininých performancí. „Vystavené budou i kresby-deníkové záznamy a dosud nepublikované kresby pastelem, jež vytvářím spíš jako osobní terapii…,“ přiblížila malířka svůj záměr.


Dámskou jízdu poté vystřídá duo Václavek – Dvořáček, kteří kolem 21. hodiny rozezní své instrumenty: kytary, bicí, perkuse a hlasy. Oba umělci vynikají muzikantskou intuicí a z kuloárů v poslední době zaznívají příznivé zprávy. „Malé velké duo“, jak se dvojka pojmenovala, vydá v nejbližších dnech „cédéčko“. Oba umělci překypují chutí, jsou perfektně sehraní a Dvořáček – to prý je „plejáda nápadů“. Podobné reakce zazněly i z úst kurátora Petra Staňka. „Ještě se mi nestalo, že bych byl z vystoupení Václavka zklamaný. Ať už to bylo kdysi s Dunajem, Rale, oběma podobami V.R.M., elektropsychedelickými E s Vladimírem Kokoliou, s Čikori a Ivou Bittovou, nebo sám na španělku. Není divu - patří mezi ty umělce, kteří vědí o co jde. No a Miloše Dvořáčka komentovat nehodlám - byl ve Slavii už dvakrát a kdo ho viděl, ten asi nezapomene… Na naší jazzové scéně patří mezi nejvyhledávanější bubeníky, a to není samo sebou.“


Václavkova zemitost, podpořena příhodnou autorskou poezií, dává místy pociťovat až samotnou „hlínu“. S Dvořáčkovým „vzdušným lítáním“ vytváří celek, jaký si vychutnávají nejen oni, ale i právě přítomní posluchači. Václavek používá v současnosti kytarové krabičky, které mu umožňují živě nahrát na smyčku základ, ten obratem reprodukovat, a na něj pak formou dalších dohrávek vrstvit nové hudební plochy, přičemž střídá obě kytary - akustickou a elektrickou. Je to jakýsi „opačný playback“, na živém a na improvizačním základě. „I tím je Duo velké“, dodává znalec jejich tvorby Petr Staněk. S oběma umělci se přátelí a potvrdil, že jejich vzájemná vazba je skutečně něčím pozoruhodným, a to podle něj „v kolektivním umění rozhoduje“.
„V sobotu zahajujeme ve Slavii novou výstavní sezónu, a tak jsme se snažili připravit odpovídající náplň. Atmosféru však vytvořit nedokážeme, to už je úloha návštěvníků,“ ukončuje Staněk své pozvání na dvoudílný program do Galerie Slavie v Náchodě.

 

Duo Vladimír Václavek & Miloš Dvořáček

Vladimír Václavek je bezesporu jeden z nejlepších českých hudebníků. Patří k nejvýznamnějším postavám tzv. „brněnské alternativní scény“. S bubeníkem Milošem Dvořáčkem se setkal v téměř jazzovém seskupení Ivy Bittové „Čikori“ a později společně založili trio V.R.M., ze kterého později vykrystalizovalo sehrané duo.

Koncertní program dua Václavek & Dvořáček je sestaven z výběru z Václavkových sólových alb a zatím nepublikovaných věcí.

Základem Václavkova přednesu je jeho kytara, lehce dokreslující základní melodii a téměř recitativní, klidný způsob zpěvu s důrazem na význam a souznění s hudbou.

Jeho zemitý melodický základ živelně rozvíjí nadstandardně talentovaný hráč na bicí Miloš Dvořáček.

Právě připravují společné CD, které se na pultech objeví na podzim 2007.

Obsazení:

Vladimír Václavek – akustická kytara, zpěv

(*1959 vRýmařově)

V80. letech se potkal sněkolika muzikanty, se kterými spolupracoval narůzných projektech vprůběhu času až do teď. Jeho hudební start je spojen sIvou Bittovou , Pavlem Fajtem a Josefem Ostřanským, se kterými se setkal vkapele Dunaj. Tehdy hrál na baskytaru, od které přešel ke kytaře. Od poloviny devadesátých let prochází kapelami E a Domácí lékař a také debutuje svým sólovým albem Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj. Vtéto době také zakládá moravsko-japonsko-francouzské seskupení Rale, se kterým natočil tři úspěšná alba, na nichž je slyšet šelest šesti jazyků a inspirace kulturami několika kontinentů (Oceněnou českou hudební akedamií - Anděl). Vedle paralelní účasti vněkolika dalších formacích nahrává vroce 1997 Vladimír společně sIvou Bittovou nezapomenutelné dvojalbum Bílé inferno (1997 oceněno cenou hudebních kritiků – Žlutá ponorka; červenec 2004 oceněno zlatou deskou od vydavatele Indies records). Společně shostujícími muzikanty ztohoto alba zakládá posléze sBittovou téměř jazzové seskupení Čikori. Vsoučasnosti si můžete poslechnout Vladimíra mimo svého sólového programu v několika živých formacích – duo sMilošem Dvořáčkem, INGWE a v česko-německém KLAR.

Miloš Dvořáček – bicí, zpěv, autor

Byl členem jazzového tria K. Růžičky, skupin Čikori Ivy Bittové, Žalmana Lohonky, Druhá tráva, Rale, VRM, NUO. V současnosti člen hudebních seskupení FruFru, Limbo a Slet bubeníků.

Hudba k filmu Kytice, k divadelnímu Mackbethovi, muzikálu Singoala.

Vladimír Václavek diskografie:

Iva Bittová+Dunaj / Panton 1988

E – live / Globus Internacional 1990

Dunaj-Rosol / Pavian Records 1991

Arminius / Orkestra 1992

Dunaj-Dudlay / Bonton 1993

Dunaj-IV/Rachot / Behemot 1994

V.Václavek - Jsem hlína, jsem strom, jsem stroj / Indies 1994

E - I adore nothing / Rachot Behemot 1994

Rale / Wolf Records 1994

Dunaj-Pustit musíš / Rachot Behemot1995

Klar-Klar mottem / Rachot Behemot 1995

Dunaj-LA LA LAI / Rachot Behemot 1996

Domací lékař / Indies 1996

Iva Bittova & Vladimír Václavek-Bílé inferno / Indies 1997

Klar-live / Rachot Behemot 1997

Rale-Až zahřmí / Rachot Behemot 1998

Rale-Twilight Soumrak / Indies (cena Grammy) 2000

Klar / Between coma and consciousnes 2000

Čikori / Indies 2001

VRM

V. Václavek / Písně nepísně 2003

V.Václavek / Ingwe 2005

Producent desky:

Deep Sweden-Maiden Pratur / Rachot Behemot 1997

Hudba k filmům:

Eternity starts here/režie Jörge Kalt (autor hudby)

Čarodějka/režie Vaclav Křístek (autor hudby)

Kamenný most/Tomáš Vorel (interpret)

Bibliografie: V.Václavek-Stín stromu/Velarium 1994

Gato, V.Vaclavek-Obrazy cesty/Dharma gaia 2000

Hudba k divadelnímu představení: Kublai Khan Investigation (Francie, tanec)

Staré ženy aneb tacet (Divadlo na provázku)

Účast Vladimíra Václavka na významných zahraničních festivalech:

Významné zahraniční festivaly:

Francie, Theatre Festival, Avignon

Francie, Le Volcan

Francie, MIMI Festival

Francie, Paríž, MOO festival

Canada, Quebec, Jonquiére - Festival des musiques de création du Saguenay - Lac-Saint-Jean

Canada, Quebec, Victoriaville - International de Musique Actuelle de Victoriaville (FIMAV)

Yugoslavia, Bělehrad -Ring ring - International New Music Festival

Island, Reykjavík - Iceland Dance Company

Canada, Quebec, Montréal - Printemps du Quebec

Maďarsko, Györ

Slovensko, Trenčín, Pohoda festival

Mozambik

a mnoho dalších

Vladimír Václavek koncertoval vklubech a festivalech

vEvropě – Francie, Belgie, Španělsko, Švýcarsko, Německo, Itálie, Island, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovovinsko a.j.

vAmerice – USA, Kanada

vAfrice – Mozambik, Dibouty, Etiopie, Burundi, Tanzania, JAR, Namibia, Madagascar, Reunion, Mauritius.

Společně s Kubilai Khan Investigations

Finsko, Helsinki, Helsinki City Theater

Island, Reykjavík,The Icelandic Ballet - City Theater Reykjavik

Switzerland, Fribourg, Belluard Bollwerk International

Francie, Privas, Theatre de Privas

Belgie, Brusel, Festival International Bellone Brigittines

Největší zahraniční ohlas vzbudily koncerty sIvou Bittovou (program Bílé inferno), skapelami Dunaj, E, Rale, Čikori, VRM, což se projevilo i vprodejnosti jejich CD za hranicemi Česka.

Významné projekty, hosté a spolupracovníci:

Iva Bittová & Vladimír Václavek, Bílé inferno - speciální provedení vpražském divadle Archa, hosté: Tom Cora, Josef Ostřanský…

Rale, taneční jednorázový projekt pro divadlo Archa

Khubilai Khan Ivestigation – společný hudebně taneční projekt sFrankem Michelettim, Takumi Fukushima, Cinthyí Phung-ngoc ad.

Dále se podílelel na vysoce ambiciózním projektu francouzského baskytaristy Ferdinanda Richarda - Arminius

Dunaj – společně sIvou Bittovou, Pavlem Fajtem…

Společné koncertování samerickým perkusistou Hearnem Gadbois

Hudební ceny:

Dunaj - Po roce 1989 byla deska Dunaj v anketě časopisu Rock&Pop hodnocena čtenáři i publicisty jako jedno z nejlepších LP desetiletí.

Iva Bittová & Vladimír Václavek, Bílé inferno, album získalo Cenu nezávislých hudebních pulicistů – Žlutá ponorka, 1997

Iva Bittová & Vladimír Václavek, Bílé inferno, od vydavatele Indies Records získalo Zlatou desku za prodaných 10 tisíc nosičů, 2004 a také Cenu nezávislých hudebních pulicistů – Žlutá ponorka, 1997

Rale, Twilight/ Soumrak, album získalo ocenění od České hudební akademie – Anděl, 2001

13.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Hronově se tentokrát čepovala černá novopacká jedenáctka

KLAUDIE ŠŤASTNÁ z Jetřichova přispěchala na svět 13. listopadu 2017 v 11.38 hodin. Její míry byly 2525 g a 46 cm. Rodiče Petra a Milan mají doma ještě dva chlapečky tříletého Damiána a dvouletého Michaela.
7

Právě jsme se narodili - listopad 2017

AKTUALIZOVÁNO

Lukáš Nečesaný je nevinen, rozhodl nový senát

Královéhradecko - Lukáš Nečesaný (25) není pachatelem pokusu o vraždu kadeřnice, který se stal před čtyřmi lety v Hořicích. Dnes o tom rozhodl senát Krajského soudu v Hradci Králové.

Zima vystrčila drápky, pozor na náledí

Královéhradecko - Zima vystrčila drápky. Řidiče na Královéhradecku trápí namrzlé silnice a sněhové jazyky. Kolem sedmé hodiny blokovala silnici mezi Hořicemi a Jičínem dopravní nehoda.

Ustupovat zlu je špatně. Ale když jde o děti?!

Východní Čechy - Zlu a hloupé rasové nenávisti nesmíme ustupovat. Je tu ale jedno velké ALE: Pokud nejde o děti, jako se tomu stalo v případu xenofobních komentářů proti tablu teplických prvňáčků.

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Bydlíte v malém panelákovém 3+1, máte dvě děti a nevíte, jak je obě vměstnat do malého dětského pokoje? I na malém prostoru se dají dělat zázraky, jen je potřeba při zařizování dětského pokoje trochu přemýšlet!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT