VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Galerie Slavie dnes nabídne ctihodné rysy periferie

Náchod - Průřez současnými tendencemi vizuální kultury představí dnes od 18.30 hodin v náchodské Galerii Slavie známý pražský kurátor Jiří Ptáček. Svůj koncept nazval „Ctihodná periferie“ a expozici sestavil z děl umělců mladší střední generace: Jan Vidlička a Daniela Baráčková představí video-art, Michal Kalhous fotografii, Jiří Franta a David Böhm jsou typičtí velkoměstští autoři - jejich tvorba vychází ze „street artu“.

31.1.2008
SDÍLEJ:

Galerie Slavie v Náchodě.Foto: DENÍK/Jiří Špreňar

Jiří Ptáček, jehož výstavu Slavie plánovala již v loňském roce na podzim, ke „Ctihodné periferii“ uvádí: „Cílem výstavy je nejen zpráva, že periferie někoho inspirují, ale hlavně podnícení zájmu o podmínky, v nichž žijí návštěvníci výstavy. Všude lze nalézt dost podnětů pro osobité vyjádření postavení člověka ve světě a před žádným prostředím není třeba utíkat… Zároveň jsem se snažil vybrat díla, která nejenže čerpají svůj námět z prostředí maloměsta a venkova, ale také upozorňují na jejich cti-hodné rysy …“


Hlavním organizátorem výstavy je Luděk Rathouský, dnes již uznávaný umělec současné české scény. Sám z „periferie“ pochází - vyrostl na Náchodsku (narozen v Broumově).


S broumovským výtvarníkem, fotografem a především teoretikem umění Petrem Staňkem vytvořili před několika lety tandem, jehož hlavním záměrem bylo právě „spojit centra s okrajem“. Sám Staněk, od poloviny 90. let působící převážně na poli teorie, k současnému umění dodává: „Drtivá většina populace, a to i městské, se domnívá, že výtvarné umění jsou pouze tradiční obory, jak byly ve vědní disciplíně dějin umění zakotveny v první polovině 19. století… O naučeném vkusu běžné veřejnosti nejlépe vypovídá fakt, že jejich představa o umění odpovídá pravidlům předminulého století. Nabízené regionální výstavy pak nabízejí toliko „potěchu oka“… a divák se ve svém přesvědčení utvrzuje. Protypicky zakonzervovaného člověka je pak nemyslitelné přijmout skutečnost, a to povýtce logickou, že by se umění mohlo či mělo někam posunout…“


Přímo ideálním doprovodem akce bude česko-polské sdružení J.S.T.E. ARTYŽOK a DRED, soustředěné kolem performátora a lingvisty Ondřeje Pumra. Při příležitosti výstavy předvedou „předpramiéru“ dalšího z řady Dekalogů „Písně z prvního a dalšího smrživota“.
Jak prozradil principál skupiny, představí „speciální kleštěnou slávistickou verzi-torzo.“

Autor: Jiří Špreňar

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT