VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středověký den na Jiráskově gymnáziu v Náchodě

Náchod -1. června svůj svátek dětí prožili sekundáni našeho gymnázia netradičně. Prostřednictvím vlastního programu se přenesli o staletí zpět, do období vrcholného středověku.

13.6.2011
SDÍLEJ:

Středověký den na Jiráskově gymnáziu v Náchodě.Foto: Archiv Deníku

Do auly gymnázia dorazili kejklíři sekundy W se svojí písní a komedianti kvarty V z daleké Lombardie, aby ve stínovém divadle divákům sehráli krvavý příběh „O strašlivém mordu tom.“ Studenty navštívil král Václav II. v doprovodu Elišky Přemyslovny a Elišky Rejčky spolu s jejich dvorní dámou. Na středověkém tržišti své výrobky nabízeli mistři a tovaryši rozličných cechů, přicházeli venkované a venkovanky, cukrářky a pekařky.
Ti všichni vychvalovali své zboží, nakonec obdarovávali diváky sladkými plackami, rohlíky, chlebem a koláči.

Křížový rytíř se navrátil ze Svaté země a vyprávěl lidem hrůzné zážitky z tažení do Palestiny ke Kristovu hrobu. Svatá Anežka česká promlouvala o svém mládí a křesťanské víře. Mistr popravčí kat spolu s pomocným pacholkem předváděl na žebrajících tulácích právo útrpné. Ve středověké krčně došlo k hádce a neplatiči na příkaz šenkýřky byli vyhozeni na ulici.

V odborných historických prezentacích (např. o Karlu IV., o rytíři Hronovi, o Janu Žižkovi, o středověkých zbraních, středověké módě aj.) prokázali studenti sekund nejen dějepisné vědomosti, ale i své schopnosti pracovat s počítačovou technikou.

Nechyběly ani zdramatizované obrazy z dějin Náchoda. Vzdělaný loupeživý rytíř Jan Kolda ze Žampachu táhl se svojí bandou loupežníků do sousedního Slezska a čelil spravedlnosti krále Jiřího z Poděbrad.

Společné hodiny strávené ve středověku ukončila opět píseň kejklířů, doprovázená kejklířskými muzikanty Martinem Blahotou, Kateřinou Čápovou a Kristinou Pavlasovou spolu s jejich třídním profesorem Alešem Chmelíkem. Tentokrát se kejklířská skupina rozrostla o dalších třicet členů sekundy V. Vždyť být alespoň na chvíli potulným středověkým kejklířem stálo za to!

Blanka Dvořáčková,
Jiráskovo gymnázium Náchod

13.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení