VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štefan Margita nadchl stovky posluchačů

Broumovsko – V sobotu 4. září skončil hudební festival „Za poklady Broumovska“. Závěrečný koncert tenoristy Štefana Margity, jenž se se konal v kostele sv. Máří Magdalény v Božanově, navštívilo přes 900 lidí, kteří na dobrovolném vstupném přispěli částkou více než 42 tisíc korun.

8.9.2010
SDÍLEJ:

Štefan Margita zahájil koncert písněmi maďarkého skladatele Bély Bartóka za doprovodu klavíristky Kataríny Bachmannové.Foto: Jan Záliš

„Tím se koncert slavného českého operního pěvce stal rekordním z hlediska návštěvnosti i částky, kterou během jednoho koncertu přispěli návštěvníci na péči o kostely tzv. Broumovské skupiny,“ informovala Deník Markéta Hlavicová, a dodala, že návštěva překonal i předloňský koncert houslisty Pavla Šporcla s 600 návštěvníky a 35 tisíci korun.

První milovníci vážné hudby zasedli do kostelních lavic už tři hodiny před začátkem koncertu, hodinu před zahájením bylo zcela zaplněno připravených 600 míst k sezení, dalších více jak 300 lidí vyslechlo koncert vestoje.

Štefan Margita zahájil koncert písněmi maďarkého skladatele Bély Bartóka za doprovodu klavíristky Kataríny Bachmannové, výkon Margity gradoval árií Federica z opery L´Arlesiana Francesca Ciela. Jako host koncertu vystoupila skvělá mladá sopranistka Kateřina Šmídová, která skvěle předvedla například árii Rusalky ze stejnojmenné opery Antonína Dvořáka. Závěr koncertu patřil písni Ave Maria, kterou 900 návštěníků vyslechlo téměř bez dechu a následně odměnilo dlouhotrvajícím aplausem vestoje.

Zaplněný kostel v Božanově aplaudoval Štefanu Margitovi

Pátý ročník festivalu „Za poklady Broumovska“ přivedl na Broumovsko skvělé umělce počínaje mladými laureáty významných mezinárodních cen, jako byla například maďarská flétnistka Timea Acsai, ale také velká jména české i světové hudebních scény – houslistu Ivana Ženatého, tenoristu Štefana Margitu či jazzovou zpěvačku Janu Koubkovou. Festival letos poprvé nabídl také doprovodný program – dětskou hudební dílnu s Janou Koubkovou, které se zúčastnily dvě desítky dětí do 12 let.

„I příští rok nabídneme řadu zajímavých umělců a doprovodný program pro mladé hudebníky,“ slibuje dramaturgyně festivalu Tereza Kramplová, která již nyní pracuje na přípravě 6. ročníku festivalu. Na první festivalový koncert se můžete těšit v sobotu 2. července 2011.
Deset koncertů v deseti kostelech na Broumovsku přilákalo téměř 3300 návštěvníků, kteří vytvořili společně s vystupujícími umělci jedinečnou atmosféru.

Právě souznění hudby, unikátního prostředí a posluchačů, kteří intenzivně vnímají výkony umělců, jsou tím, co vytváří výjimečnost tohoto festivalu, kterou oceňují i všichni účinkující.

„Máte fantastické publikum, byla víc než radost si zde zahrát,“ napsala po svém koncertě do kroniky festivalu harfistka Jana Boušková. „Díky moc za možnost zahrát si na tak úžasném festivalu. Byl to pro nás nevšední zážitek, rádi se budeme vracet,“ doplnili houslista Bohuslav Matoušek a kytarista Petr Saidl.

„Návštěvníci festivalu zaslouží velké poděkování za stále větší zájem, který koncertům věnují, ale také za finanční prostředky, které věnují na dobrovolném vstupném na péči o kostely broumovské skupiny. Upozornit na často neutěšený stav těchto unikátních sakrálních památek je jedním z cílů našeho festivalu. Poděkování patří také obcím, které napomáhají s přípravou jednotlivých koncertů, a dalším partnerům, kteří festival podporují. Bez nich bychom událost, která již přesahuje hranice našeho regionu, nebyli schopni každoročně realizovat,“ říká Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska, která je třetím rokem organizátorem festivalu. (mah)

8.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení