VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Všechny cesty vedou do Potštejna

Východní Čechy - /GALERIE/ Pozvánka na výstavu a do letoviska

11.8.2009
SDÍLEJ:

Zřícenina hradu Potštejna, Rychnovsko, Královéhradecký krajFoto: Karel Plocek

V Galerii P v Potštejně, městečku a bývalém proslulém letovisku na hranicích rychnovského a orlickoústeckého okresu, se konala v sobotu 8. srpna pozdě odpoledne pátým rokem tradiční srpnová vernisáž, letos artefaktů pětice výtvarníků z regionu. Stalo se tak za účasti několika desítek milovníků výtvarného umění, mezi nimiž byl i neustále aktivní Pavel Šmok (*1927), žijící nyní v nedaleké Nekoři.

V úvodu představil vystavující a jejich práce Karel Martinec, člen grafické skupiny GAMA, a to lanškrounského výtvarníka Václava Smejkala (*1953) a dva z Kostelce nad Orlicí Jiřího Růžičku (*1926) a Zdeňka Kolářského (*1931). Výstavu doplňují fotografie Laďky Bednářové, pískovcové figury Josefa Filipa a obrazy Vladimíra Plocka.

Václav Smejkal, který tu prezentuje své obrazy, se víc než 30 let věnuje výtvarné činnosti a v poslední dob i knižním ilustracím. V grafice nejraději pracuje technikou leptu, v malbě si osvojil olejomalbu s využitím vrstvy šepsu - jeho malba je surová až surrealistická, typické jsou jeho perokresby čínskou tuší na ručním papíře.

Jiří Růžička, který působil 1960-1985 jako odborný asistent na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové (vyučoval grafiku, užité umění a dějiny umění), se věnuje kresbě, dominantní je však práce s textilem, goblény tká ze zbytků vlněných látek na osnově z jutového provazu nebo sisalu.

Akademický sochař Zdeněk Kolářský, který vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, měl koncem 50. let úspěch s užitou grafikou a poté se začal zabývat tvorbou medailí, plaket a insignií pro vysoké školy. Medaile a plakety, jak připomněl v úvodním slovu Karel Martinec, se vyznačují plošně abstraktním a geometrizovaným tvaroslovím, doplněným adekvátně uspořádaným písmem. Připomeňme, že je mj. autorem tříkorunové mince (1965, o ní na závěr překopírovávám kapitolku ze svého průvodce Rychnovem nad Kněžnou, www.rychnovskypruvodce.info), řetězu kolem sochy svatého Václava na Václavském náměstí i vstupu do Nové scény Národního divadla (1983). Kromě jiného je na této potštejnské výstavě k vidění i jeho obecně neznámá jeho plaketa s portrétem Lucie Bílé a její synka Filípka.

Potštejnská Galerie P je specifikem ve východních Čechách. Podobnou, taky zaměřenou na region, najdeme až v Hlinsku, tam se jmenuje Galerie Aničky Dvořákové.. Tu potštejnskou založil Vladimír Plocek, bývalý učitel výtvarné výchovy na vamberské základní škole, v roce 1991. Má více než stovku artefaktů regionálních kumštýřů, kteří vytvářejí krajky, obrazy, keramiku a užité umění. Z jeho aktivit pro jiné umělce připomeňme mj. výstavu z pozůstalosti Evy Bednářové, jež bývala považována za jednu z nejvýraznějších osobnosti výtvarného života v polovině 60. let. Vladimír Plocek vystavuje i jinde své vlastní práce, mj. suché jehly a tempery většinou z potštejnského prostředí. S jeho pracemi jsme se mohli setkat mj. v galerii Koráb v Ústí nad Orlicí, na zámku v Brandýse nad Orlicí, v Lanškrouně, Sopotnici a ve Vejprtech. V Letohradě vystavoval v rámci tzv. Výtvarných kaskád spolu s akademickým sochařem Jiřím Rosákem z Chocně. (Jeho první bratr je podnikatelem ve Švýcarsku a druhý je „televizní“ Jan Rosák.)

11.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení