Mezinárodní setkání krajkářek je tu

Už šestnáctým Mezinárodním setkáním krajkářek ožilo od pátku až do neděle město Vamberk na Rychnovsku. Letos se do pořádání slavností zapojilo osm organizací a návštěvníky čekají akce hned na několika místech. Vše zahájila v pátek Mezinárodní výstava krajek v Městském klubu Sokolovna a módní přehlídka Krajkářské školy Vamberk. Ta bude na programu i v sobotu a neděli. Škola navíc letos slaví 130. výročí své existence.

Kdy: od 28. do 30. června
Kde: ve Vamberku

„Představujeme současné práce, ale máme tu i ukázky z historie, naší krásnou vláčkovou krajku na původních prešpánech, s původními bambulkovými paličkami. Nejstarší jsou pravděpodobně z přelomu 19. a 20. století. Když byla škola v roce 1889 založena, krajky sbírala. Všechny sbírky Krajkářské školy ve Vamberku byly základem Muzea krajky, které bylo otevřeno v roce 1929,“ prozradila ředitelka Krajkářské školy Vamberk Miroslava Šustrová.

Další módní přehlídka se koná v pátek večer v zahradě Muzea krajky Vamberk. Bude součástí slavnostní vernisáže výstavy Stanislava Losová - Můj svět z nití. Stálou expozici muzea oživí nová výstava Vajnorský ptáček a do výstavní síně Městského klubu Sokolovna a kostela svatého Prokopa bude lákat impozantní mezinárodní projekt - krajkové kachle. Akce je spojená také s devátým Bienále české krajky, soutěžní přehlídkou současné české krajkářské tvorby.

153. výročí bitvy u Hradce

Vzpomínkový program ke 153. výročí bitvy u Hradce Králové začal v pátek na hradeckém Eliščině nábřeží historickou muzikou, prezentací jezdectva, pěchoty a dělostřelectva. Akci zakončí v 22.15 hodin průvod obcí Chlum a pietní akt na pruském hřbitově. Bojiště Chlum 1866 hostí hlavní část programu v sobotu.

Olympijsko-athénský šplh

Na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují se v sobotu koná další ročník sportovního šplhu na laně bez pomoci nohou do extrémní výšky 14 metrů. Hlavní závod se uskuteční ve 14 hodin. Akce se koná souběžně s minifestivalem U nás na zámku.

Léto můžete vítat na festivalech

V sobotu v Dolcích u Trutnova od 16 hodin postupně na Dolcefestu zahrají Acutres, Pěna, S Band, Mr. Moss a Jakž takž.

Půtovy zámecké slavnosti

Do dávných časů se v sobotu vrátí Solnice a Kvasiny díky Půtovým zámeckým slavnostem. Po 11. hodině tudy projde historický průvod, následovat bude koncert, vystoupení Fríských koní, mezi 14. a 15. hodinou se návštěvníci mohou těšit na rytířský turnaj a poté na historickou bitvu v zámeckém parku a další volné boje. Nebude chybět ani orientální taneční skupina a další překvapení.

Minipivovary mají horský festival

Zábava, hudba, dobré lokální pivo, regionální produkty, program pro děti, to všechno nabídne v sobotu od 13 hodin Krkonošský festival minipivovarů. Na dospělé čeká ve Velké Úpě na parkovišti nejen ochutnávka piv od regionálních pivovarů, ale také různé degustace a řada soutěží, stánky s občerstvením a regionálními produkty. Zahrají kapely Patrola (od 13 hodin) a pražský Strahov (od 16.30 hodin). Součástí festivalu bude od 15 hodin pivní akademie vrchlabského Jardy Učíka, vicemistra světa a mistra ČR v čepování piva. Zábava je přichystána nejen pro dospělé, ale i pro děti. Čekají je jízdy na koloběžkách, lukostřelba či dovádění na slack lajně.

Kdy: sobota 29. června
Kde: Parkoviště ve Velké Úpě

Novinkou oproti předchozímu ročníku je ​vláček​, který ​bude vozit návštěvníky kyvadlově mezi Pecí pod Sněžkou a Velkou Úpou po celý den zdarma. Novinkouje koncert pražské kapely Strahov, pro děti je přichystaná exhibice parkouru Jimiho Dohnala (od 14 hodin), na kterou bude navazovat nedělní workshop parkouru v prostorách Herní krajiny Pecka nad Portáškami, a mezi pivovary se nově představí Paroháč z Luční boudy​. Pivovary, které spojuje Krkonošská pivní stezka, můžete vidět v jednom dni na jednom místě. Vstup na Krkonošský festival minipivovarů je zdarma.