Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové vyrážejí do ulic s pokladničkami

Náchodsko - Počátkem ledna 2009 opět vyjdou do ulic koledníci se zapečetěnými pokladničkami. Dobročinná akce Tříkrálová sbírka se v celostátním měřítku uskuteční již podeváté.

6.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Tři krále sice kalendář připomíná již dnes, ale na Náchodsku je hlavní den pro tříkrálové skupinky až v sobotu 10. ledna. „V loňském roce chodilo od od Broumova po Českou Skalici 140 skupinek, které vybraly více než 585 tisíc korun,“ prozradila nám včera Vlasta Růžičková z Farní charity Náchod, a dodala, že letos bude počet skupinek přibližně stejný. „V pátek 9. ledna se na náměstí v kostele sv. Vavřince koná Tříkrálový koncert, na němž od 16:30 vystoupí smyčcový orchestr ze ZUŠ J. Falty a Náchod a polyfonní sdružení Nové Město nad Metují.
Novinkou Tříkrálové sbírky 2009 je nová propagační kampaň, jejíž ústředním prvkem je animovaný televizní spot. Tento využívá umění skládání z papíru – tzv. origami.

„Nový visuál sbírky je výsledkem spojení hluboce zakořeněné tříkrálové tradice a moderní formy animace. Je založena na základních symbolech jako jsou Betlémská hvězda, postavy tří králů, srdce, dům s otevřenými dveřmi, květiny jako metafora rozkvétajících skutků dobré vůle, avšak jejich uchopení a znázornění prostřednictvím papírového origami je zcela originální. Papírové origami pochází sice původem z Asie, avšak málokdo ví, že do Evropy jej přivezli španělští misionáři, takže má souvislost i s křesťanskou kulturou,“ vysvětluje hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky Marek Navrátil.

Výtěžek Tříkrálové sbírky je tradičně určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí a to zejména v regionech, kde se sbírka koná. Například Oblatní charita Červený Kostelec výtěžek použije na zdravotnický materiál a vybavení Hospice Anežky České a v Náchodě pomohou vykoledované peníze zajistit vybavení a provoz Domu na půli cesty. Přibližně desetina výnosu sbírky je určena na humanitární pomoc do zahraničí.

Koledníkům dnes požehná biskup

Sbírka probíhá podle standardních pravidel. Na úvod požehnají koledníkům v jednotlivých diecézích biskupové a kněží. Královéhradecký biskup Dominik Duka požehná koledníkům v katedrále sv. Ducha právě dnes v 8 hodin.

Skupinku tvoří zpravidla tři koledníci v dětském věku, převlečení za bájné mudrce z východu, kteří se podle tradice přišli poklonit do Betléma Ježíškovi. Vedoucím skupinky musí být dospělá osoba, vybavená průkazem koledníka. Skupinka chodí od domu k domu nebo koleduje v ulicích, přináší lidem radostnou zvěst vánočních svátků, obdarovává je drobnou pozorností. Současně koledníci prosí o finanční příspěvek do úředně zapečetěné válcovité kasičky, opatřené charitním logem.

Pozor: Mohou přijít i falešní koledníci

Pokud koledníci, kteří vás požádají o dar do Tříkrálové sbírky 2008 pořádané Charitou Česká republika, na požádání nepředloží svůj průkaz koledníka nebo odmítnout ukázat úřední pečetění sbírkové kasičky, jedná se patrně o koledníky, kteří se pouze vydávají za koledníky Charity a může se jedat o podvod.

Praktickým jádrem sbírky je navštěvování domácností koledníky s prosbou o dar na pomoc lidem v nouzi a s neméně důležitým připomenutím duchovního rozměru sbírky.

Sbírka nejen využívá tradice svátků Tří králů, ale současně se ji snaží obnovit a posilovat. Snaží se vytvářet vědomí solidarity a dobročinnosti ve společnosti.

Autor: Jiří Špreňar

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení