VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U vás na návštěvě: Jaroměř městem parků, zahrad a památek

Jaroměř-Josefov - Východočeské město Jaroměř je městem parků, zahrad, ale především památek. Počátky Jaroměře sahají do začátku 11. století, pozdější královské město bývalo věnem českých královen. V jeho sousedství vyrostlo v letech 1780 až 1787 zcela nové pevnostní město Josefov, které je dnes součástí Jaroměře.

9.5.2009
SDÍLEJ:

Z pruvodce Jaroměř - Josefov.Foto: Reprofoto Deník

Stavbu pevnosti Josefov vyvolalo odtržení Slezska a Kladska od Habsburské monarchie a potřeba ochrany nové státní hranice. O stavbu pevnosti se osobně zasloužil císař Josef II., proto nese jeho jméno. Josefov představuje vrcholné dílo evropského fortifikačního stavitelství a urbanismu 18. století. Základní projekt zpracoval francouzský inženýr v habsburských službách Claude-Benoit Duhamel de Querlonde.

Bastionové opevnění i vnitřní uspořádání pevnostního města vychází z francouzských fortifikačních doktrín a zkušeností. Za přímý vzor lze považovat francouzské pevnostní město Neuf-Brisach postavené koncem 17. st. nejproslulejším pevnostním stavitelem maršálem Vaubanem. Také v Josefově jsou dominantním prvkem města mohutné hradby doplněné navíc rozsáhlým podzemních obranným systémem. Vojenské a civilní budovy jsou pak uspořádané ve tvaru šachovnice.

Josefov se vojenské slávy a cti nedočkal, ve válce prusko - rakouské v roce 1866 mu byla přisouzena malá role a v roce 1888 byl zbaven pevnostního statutu. I nadále však zůstal důležitým posádkovým městem. Soužití vojenské posádky a civilního obyvatelstva zde vytvářelo svébytnou atmosféru přežívající až do dnešních dnů. Za první světové války byl v Josefově zřízen velký zajatecký tábor. V letech 1968 až 1991 byla v Josefově silná posádka sovětské armády.

Josefov je od roku 1948 součástí města Jaroměř. V roce 1971 byl vyhlášen městskou památkovou rezervací, ve které je registrováno 260 památkově chráněných domů a objektů.

Nezapomeňte navštívit jaroměřské a josefovské památky Chrám sv. Mikuláše byl založen ve 14. století jako součást městského opevnění a dostavěn v 15. století. Patří k významným dílům pozdní gotiky, dnešní podoba souvisí s regotizací na počátku 20. století. V interiéru vyniká bohatě zdobený barokní oltář a kazatelna od místního řezbáře Martina Krupky, zajímavostí je krypta s mumiemi jaroměřských měšťanů z 18. století.

Mariánský sloup vytvořili v letech 1723 až 1727 mistři českého baroka (M. B. Braun, Ř. Thény aj.) Vytváří působivou dominantu jaroměřského náměstí. Originály soch byly v 90. letech nahrazeny věrnými kopiemi.

Zvonice s bránou přiléhá ke kostelu. Ve středověku jí procházela tzv. polská cesta, kudy táhly kupecké výpravy. Na zvonici směrem do města se nalézá vytesaný městský znak.

Kostel sv. Jakuba byl založen ve 14. století a přestavěn v 16. století. Zajímavým stavebním prvkem jsou pozdně gotické portály. Kolem kostela se rozkládal původní jaroměřský hřbitov. Připomíná jej pomníček M. S. Patrčky.

Plačící žena se nalézá na jaroměřském hřbitově a představuje ženu sochaře M. B. Brauna. Braunova plastika z 20. let 18. století je pokládána za jedno z nejkrásnějších děl českého baroka. Další pozoruhodné náhrobky pochází od J. Maxe, O. Španiela, M. Vávry, J. V. Pekárka .

Městské muzeum se sídlem ve Wenkeově domě, přední památce moderní české architektury, postavené v letech 1910 až 1911 podle projektu Josefa Gočára. Stálá galerie předních českých umělců: světoznámého malíře Josefa Šímy, medailéra a tvůrce prvních československých mincí Otakara Španiela a sochaře Josefa Wagnera. Expozice: Historie Wenkeova domu a Gočárův nábytek. Příležitostné výtvarné, historické výstavy a adventní trhy. Základní informace o zajímavostech Jaroměře a dalších měst okresu Náchod.

Železniční muzeum se sídlem ve výtopně nádraží Českých drah. V původním prostředí se nachází nejstarší provozuschopná parní lokomotiva v ČR - populární 310.006 z roku 1879 a další historické stroje včetně vagónů. Expozice je obohacena množstvím železničních doplňků a reálií. První sobotu od dubna do října se pořádají výlety parním vlakem na trase Jaroměř - Náchod a zpět.

Podzemní chodby pevnosti Josefov jsou největší atrakcí evropsky unikátní stavby z konce 18.století. Romantiku 1 km dlouhého prohlídkového okruhu, který je jen částí rozsáhlého podzemního labyrintu, umocňuje osvětlení svícemi. Návštěva chodeb může být doplněna o prohlídku dalších kasematních prostor a především lapidária barokních soch M. B. Brauna. Volně přístupné jsou ostatní zajímavé části opevnění s vykopaným pevnostním mostem a půvabné promenády.

První vojenskohistorické muzeum M. Frosta představuje historii první a druhé světové války, věnuje pozornost československým legionářům a důstojníkům pronásledovaným po roce 1948 totalitní mocí, válce v Koreji, Vietnamu a v Perském zálivu. Malá expozice ze sbírek městského muzea a Klubu vojenské historie Josefov přibližuje historii císařské pevnosti Josefov v letech 1780 až 1938.

Novorenesanční budova bývalé radnice stojí naproti jižní straně kostela. V prvním patře se nalézá stálá expozice městského muzea (tisíc let stará loď zvaná monoxyl, maketa středověké Jaroměře, modely pevnostních bran, militaria, etnografie aj) postihující bohatou historii královského věnného města Jaroměře a císařské pevnosti Josefov.

Vnitřní město bývalé pevnosti s klasicistními vojenskými i civilními budovami tvoří vzácný architektonický celek.

Kostel Nanebevstoupení Páně byl postaven v letech 1805 až 1811 jako posádkový kostel. Empírová jednolodní stavba s 60 m vysokou věží, oltářní obraz vytvořil J. Bergler. Mramorový reliéf generála M. Lacyho souvisí se vznikem pevnosti.

Vojenský hřbitov vznikl při stavbě josefovské pevnosti a jako jeden z prvních v Čechách byl založen mimo město. Jsou zde pochováni vojenští hodnostáři, prostí vojáci a josefovští měšťané. Druhá vzdálenější část hřbitova je věnována vojáků padlým v 1. sv. válce, ale především zajatcům internovaným v letech 1914 – 1918 v Josefově. Jejich klid tu stráží monumentální pomník ruského sochaře N. A. Suškina z roku 1916. (om)

9.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čůčobraní 2018

Čůčobraní určilo nejlepší a nejnechutnější nerévová vína

David Hlava (vpravo)

Změna v Provodově, kanonýr Hlava zamířil do Rakouska

Ve skalách se ztratili lidé. Hledali je hasiči

Teplice nad Metují - V zimním terénu skalního města adršpašsko-teplických skal se v sobotu po osmnácté hodině ztratily dvě osoby. Měly zabloudit a po tmě nemohly najít cestu ze skalního města ven.

Dřevorubci soutěžili na parkovišti v Adršpachu

Adršpach /FOTO/ - O titul Dřevorubec roku se v Adršpachu na parkovišti utkali již historicky podesáté zdatní dřevorubci.

„Tanečník“ posprejoval sloup lampy, fasády domů i zvonky

Jaroměř - O tom, že sprejerství je velkým problémem téměř každého města a velmi špatně se odhaluje, by mohli vyprávět i jaroměřští městští strážníci.

Na Vysočině padla další záchranářská naděje

Náchodsko - Trápení druholigových šachistů Náchoda nebere konce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>