Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ulice Náchoda posloužily jako kulisy k filmu o Škvoreckém

Náchod - Natáčení dokumentu pro Českou televizi s názvem Gentleman Josef Škvorecký pokračuje třetím dnem v centru města. Exteriéry náchodských ulic se použijí pro snové sekvence, v kterých budou vystupovat postavy z tvorby autora Prima sezóny.

25.7.2008
SDÍLEJ:

Film o Škvoreckém točí i v Náchodě.Foto: Ondřej Bednář

V úterý tak chodci mohli být kupříkladu svědky táboření zálesáků nebo vidět indiána na koních. To proto, že právě zde kdysi mladý Škvorecký dopisoval knihu J. O. Curwooda o tajemné jeskyni. Tyto záběry se natáčely před domem na Kamenici, kde autor dříve bydlel a psal. V dokumentu se budou prolínat vzpomínkami na autorovo dětství.


Mezi další lokace, kde budou filmaři pracovat, patří Jiráskovo gymnázium, na kterém Škvorecký studoval. Natáčet se bude i na místním zámku, na pevnosti Dobrošov ale i v legendární hospodě Port Artur.


„Rádi bychom v Náchodě uspořádali slavnostní premiéru dokumentu,“ řekl režisér Petr Kaňka. Ideálním prostorem by mohl být sál v Divadle doktora Josefa Čížka. „Musel by se ovšem objevit vážný zájemce, který by premiéru sponzoroval,“ dodal Kaňka.


Podle plánu by měl být dokument dokončen ještě letos, v televizi by se tak mohl objevit už příští rok.

Gentleman se už asi nevrátí

Režisér Petr Kaňka se narodil v padesátých letech v Praze. Na Karlově univerzitě vystudoval obory film, divadlo a hudba. Mimo jiné pracoval jako publicista, kritik a skladatel scénické i filmové hudby. Později v devadesátých letech nastoupil jako dramaturg divadla F.X.Šaldy v Liberci a od roku 1989 působil v Československé televizi. V současnosti pracuje jako režisér a autor především pro veřejnoprávní televizi, často se angažuje v dokumentární tvorbě. Podílel se na vzniku několika seriálů a filmů. Jmenujme třeba film Hledání Janáčka, který byl oceněn na festivalu Zlatá Praha. Je autorem scénáře a zároveň režisérem právě natáčeného dokumentu Gentleman Josef Škvorecký, a právě o něm Deníku povyprávěl.

Proč jste zvolil právě osobu Josefa Škvoreckého?
Je mi přes padesát let, patřím tedy k těm čtenářům, kteří se v letech puberty s tvorbou pana Škvoreckého setkávali. V té době už byl na odchodu ze země. U nás nastalo období cenzury. Člověk, který byl zvídavý a hledal zdroje informací či literaturu neměl moc široký výběr. Z kultury zbyl prakticky jen Škvorecký a Hrabal. Jsou to výrazní autoři mého dětství. Jeho první povídky – Zbabělci, Sedmiramenný svícen a další pro mě byly velice inspirativní.


Co v těchto dnech se svým týmem natáčíte?
Teď v podstatě natáčíme jakoby Škvoreckého vzpomínky na domov, tedy na Náchod. On již se sem nikdy nevrátí.


Kdy natáčení začalo?
Natáčení jsme zahájili na přelomu srpna a září 2007 v Torontu.


Přepokládám, že v Totontu právě proto, že je to současné bydliště Škvoreckého?
Samozřejmě. Strávili jsme tam asi sedm osm dnů. Natočený materiál je velice zajímavý. Spisovatel má sklon k opakování určitých historek, ostatně jako každý starší a renomovaný autor. Bylo proto důležité prolomit zaběhlý okruh vzpomínek.


Kdo s vámi na dokumentu spolupracuje?

Kameramanem je Daniel Souček, asistent režie Markéta Kaňková, režie a scénáře jsem se ujal já. Nejen v Torontu nám velkou pomocí byl Paul Wilson, Škvoreckého překladatel. Ten nám pomáhal získat informace. Dále Michal Šemberk, český emigrant, který v současnosti píše Škvoreckého monografii.


Máte jasnou vizi, jak bude dokument ve finále vypadat, co vše bude jeho obsahem?

Ano, tu mam celkem jasnou. Postupuji podle scénáře. Chci podat komplexní pohled na tohoto významného člověka, vypíchnout to hlavní. Snažíme se zodpovědět otázky proč opustil Československo, co se stalo v jeho životě, proč zakořenil v Kanadě s proč se už nevrátil. Přiblížíme jaká byla jeho životní cesta, co sděloval svými romány, o čem ty romány v podstatě vypovídají. Pochopitelně se věnujeme i knize Zbabělci, která se dotýká zdejšího regionu. Dokument nahlíží o odhaluje jeho filosofické a etické názory na život.


Kdy jste začal s přípravami na natáčení?

Od roku 2004, kdy byl Škvorecký v Náchodě a já s ním, jsem chtěl ihned začít točit. Bohužel se nenašli producenti, ani Česká televize do toho nechtěla jít. Ani pan Václav Kryštof, který je předsedou společnosti Josefa Škvoreckého. Od roku 2004 se tím přesto intenzivně zabývám.


Kdy se dokument objeví na obrazovkách?

To ví jenom bůh. Záleží na řediteli programu a generálním řediteli České televize. Dokončení ale plánujeme ještě letos.


Vaše tvorba je velice široká, čemu jinému se dále věnujete?
Faktem je, že v česká veřejnoprávní televizi stále existuje moje krevní skupina. Dělají se tam zajímavé dokumenty a televizní filmy. Já točím o výrazných postavách této země. Třeba o Bratřích Saudkových. Zabývám se i hudebními dokumenty a publicistikou. Mezi mé poslední díla z oblasti sociálního dokumentu patří film Teď jsem to konečně já, zabývající se problematikou transsexuality.

(Ondřej Bednář)

25.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

STEJNĚ jako v loňském roce se nepoběží do Náchoda po hlavní silnici, ale po cyklostezce.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení