VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělecká díla v jednacích síních soudu

Rychnov nad Kněžnou - Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou pokračuje v netradičních výstavách uměleckých děl – nyní jsou v šesti jednacích síních k vidění obrazy Vlastimila Beneše.

20.1.2009
SDÍLEJ:

Orlické hory, ilustrační obrázekFoto: Jaroslava Provazníková

Mezi 35 vystavenými oleji a temperami z období 1956 až 1990 je zastoupena orlická krajina (Rampuše, Prorubky, Jedlová, Lukavice, Jaroslav, Rokytnice v Orlických horách, Skuhrov nad Bělou a Rychnov nad Kněžnou), dále pak figurální kompozice, olejové studie a zátiší.

Vlastimil Beneš (28. 1. 1921 – 23. 5. 1990), rodák z Ještětic u Solnice, jehož nedožité 88. narozeniny vzpomeneme v tomto měsíci, odmaturoval na rychnovském gymnáziu a dále pak pokračoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze u profesorů Cyrila Boudy a Karla Lidického. Tu však dokončil – po zavření vysokých škol v roce 1939 – až 1948. 17. listopad 1939 přerušil jeho sotva započatá studia, poznal pak surovost nacistických okupantů, ale naštěstí byl ušetřen transportu do koncentračního tábora. Úspěšně pak složil přijímací zkoušku na výtvarnou školu ve Zlíně, ale jako student zavřených vysokých škol nesměl být přijat, až nakonec byl nasazen na práci do Říše. Malý detail – tam měl těžký úraz (pravá ruka se mu dostala mezi válce), a tak z té doby se zachovaly jeho kresby dělníků několika národností, kreslené levou rukou.

Jeho první učitelské působiště bylo v Kobeřicích ve Slezsku, odkud byl přeložen na tehdy novou Základní školu Týniště nad Orlicí, kde působil 12 let. V té době se zúčastnil konkurzu a byl přijat na místo odborného asistenta na katedru výtvarné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové; tam se věnoval v letech 1961 až 1982 převážně metodické přípravě budoucích učitelů. Účastnil se řady kolektivních výstav, samostatně pak v řadě měst a obcí východočeského regionu, mj. vytvořil pozoruhodný ilustrační doprovod ke sbírce regionálních bájí, pověstí a pohádek (vyšla v roce1939).

V plenéru maloval buď tempery, nebo si připravoval pastelem či kolorovanou kresbou studie a ty pak zpracovával olejomalbou na větší formáty, často i podlouhlé panoramatické obrazy. Jeho tempery mají zřetelnější štětcový charakter, jsou bezprostřednější, barevně expresívní a kontrastnější než oleje. Jeho obrazy souvisí s tradicí českého krajinářství – najdeme u něj paralely s okruhem krajinářů kolem Umělecké besedy. Zejména s Vojtěchem Sedláčkem, malířem Javornice na Rychnovsku a jejího okolí, a s Václavem Rabasem, malířem doslova jednoho čtverečního kilometru rodných Krušovic, ho spojuje zakotvení v rodném kraji. S Rabasem pak navíc i úsilí a schopnost vyjádřit plasticitu krajiny. A s Janem Trampotou, dalším významným malířem, který se usadil v Pěčíně na Rychnovsku měl obdobný tvůrčí postup – Trampota venku maloval studie a náčrty, často mastným pastelem, a monumentalizující syntetická plátna vytvářel v ateliéru. (am)

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení