Měl jasnou představu a v roce 1994 začal na výrobě kolotoče pracovat. „Jednou jsem byl na pouti v Náchodě a zjistil, že tam byly skutečně hrozné kolotoče. Rozhodl jsem se to změnit. Ocitl jsem se v nemocnici a neměl co dělat. Tak jsem si kolotoč namaloval a vytvořil maketu,“ vzpomíná Joo na první kroky ke splnění svého dávného snu.

Kdyby však věděl kolik úsilí, práce a nečekaných trablů ho čeká, vůbec by se do díla nepustil. „Byly to čtyři roky práce a problémů. Nemohl jsem například vůbec sehnat dobrého malíře, aby mi výjevy na kolotoči realisticky namaloval,“ vrací se Joo do minulosti.

Navštívil proto známou ilustrátorku Evu Skořepovou z České Skalice, která mu vyšla vstříc. „Vytvořila překrásné návrhy s motivy rostlin, podle nichž můj kamarád přesně namaloval obrázky na centrální část a střechu kolotoče. Kromě toho obrázky jsou rámovány plátkovým zlatem,“ říká k překročení prvního problému Joo.

Další potíž, se kterou se musel houslař Jaromír Joo při zrodu kolotoče vypořádat, se týkala vyřezávání zvířat, která dnes zdobí sedačky a střed kolotoče. „Jenom než jsme trefili lišku,“ kroutí hlavou Joo, „museli jsme ji dvakrát uřezat hlavu, protože vypadala jako pes.“Jaromírův bratr měl však doma naštěstí malé lišče. Jeho fotografie dobře posloužila jako předloha k vyřezané lišce.

Nyní kolotoč zdobí dvanáct sedících zvířat a čtyři stojící. Nechybí mezi nimi zmíněná liška, medvěd, prase, kráva, kočka, pes a další.
O kovovou konstrukci se postaral inženýr-strojař. „Nikdo ji ale nechtěl vyrobit. Nakonec se toho ujala českoskalická firma, která vyrábí zdravotnická lůžka. Ta vyklidila dílnu, namalovala kolotoč na zem a podle návrhu vyrobila. Kolotoč podle jeho majitele ale není dokončený. „Dole pod sedačkami měla být ptačí a ježčí hnízda, a také kachničky. Střechu měli ozdobit ptáci jako káně, jestřáb, sova nebo havran s roztaženými křídly. Chybět neměla černá i zrzavá veverka. To se však už bohužel neuskutečnilo,“ uvedl Joo.

Nevšední a unikátní kolotoč, který se dá použít kdekoliv, protože je rozkládací, se patrně brzy dotočí. I když si Jaromír Joo splnil dětský sen, má zdravotní problémy a nechce už kolotoč, který nebyl rozhodně levnou záležitostí, provozovat. „Bez mé práce stála jeho výroba 340 tisíc korun. Jsem po operaci srdce a další mě asi čeká. Rozhodl jsem se kolotoč prodat,“ říká trochu smutně Joo.

To zřejmě nebude jednoduché, i když zájem projevila jistá firma, která se zabývá zábavou. Zřejmě jediný kolotoč v České republice umístěný v hospodě zpravidla využívají děti z Lipí a okolí. Naposledy se téměř nezastavil na Mikuláše. Joo v minulosti kolotoč půjčil na Kramolnu hasičům, pak třikrát na dětský den a jednou také do muzea v Jičíně.

V hospůdce U Nováků se bude točit ještě do neděle 13. prosince a do měsíce tato ojedinělá atrakce pravděpodobně z hospody zmizí definitivně.