„Oslovili jsme obecní a městské úřady a další organizace pracující s dobrovolníky k nominacím na cenu Křesadlo - cenu pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci,“ informovala nás Monika Hovádková z Déčka. „Velice nás překvapila pozitivní reakce zástupců organizací. Rády využily tuto možnost, jak poděkovat svým dobrovolníkům,“ dodala. Z došlých nominací vybere porota pět dobrovolníků, kteří dnes získají cenu Křesadlo a pět jich získá cenu Déčka.

Rok 2011 byl vyhlášen Evropskou komisí Evropským rokem dobrovolnictví. „Je to významné ocenění práce dobrovolníků pro společnost, ke kterému se chce SVČ Déčko Náchod připojit. Pro jeho přípravu jsme vytvořili komplexní projekt Dobrovolnictví na Náchodsku a získali jeho finanční podporu od MŠMT. Cílem je propagovat dobrovolnictví a ocenit konkrétní dobrovolné pracovníky v našem regionu,“ prozradila Deníku Monika Hovádková.

V porotě, která o oceněných dobrovolnících rozhodla je například náchodská místostarostka Drahomíra Benešová, ředitelka SVČ Déčko Náchod Ludmila Pohanková, paralympionici ve stolním tenise Jitka Pivarčiová a Michal Stefanu, emeritní kazatel Pavel Javornický či herečka Uršula Kluková. Slavnostním večerem bude provázet Petr Štrup, zahraje soubor Ježkovy Voči z ZUŠ J. Falty v Náchodě a divadelní soubor Na tahu z Červeného Kostelce.

„Cena Dobrovolník Náchodska 2010 pro nás znamená první krok k široké propagaci práce dobrovolníků v našem regionu. Navážeme na něj i v průběhu roku 2011, kdy budeme dobrovolnictví trvale propagovat na veřejnosti a v médiích. V závěru roku 2011 bude opět udělována cena vybraným dobrovolníkům, doufáme, že nejen na úrovni okresu Náchod, ale i v Královéhradeckém kraji,“ přála by si za pořadatele Hovádková.