VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční tradice v Orlických horách

Východní Čechy - Kronika obce Bystré v Orlických horách, zápisy paní Boženy Čtvrtečkové: „Štědrý den, jeden z nejkrásnějších dnů v roce, přnáší zvláště dětem hodně radosti a starým hřejivé vzpomínky na dětství. Za našich dětských let (před padesáti léty), na které bych ráda pro srovnání vzpomněla, býval Štědrý den a večer a dny před ním dobou krásné poezie a kouzel, která měla lidem odhalit roušku tajemství.

25.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Martinková

Po celý advent, tj. čtyři týdny před svátky, jsme zpívali vánoční písně a koledy a mnoho radosti nám způsobilo, když tatínek snesl betlém a opravoval figurky a domečky. Ta vůně barev a klihu a ten obřad při stavění betlému ještě s odstupem doby blaží ve vzpomínkách.

Kdo na Štědrý den první vstával, věřilo se, že bude mít příští rok štěstí. I my jako děti jsme také brzy vstávaly, protože jsme s vařečkami běžely do sadu otloukat stromky, při čemž jsme zpívaly: „Stromečku, vstávej, ovoce dávej, umej se, ustroj se, je Štědrý den.“ Ale stromečky bývaly u nás na horách obyčejně hluché k našim prosbám.

Téměř celý den jsme mnoho nejedli a připravovala se štědrovečerní večeře. Ta se zahajovala modlitbou. Bývala polévka, obyčejně hrachová, nebo ze sušeného ovoce, pak kroupy s houbami (černý kuba), houska nakrájená do studeného mléka, což bylo velmi příjemné po tom opepřeném kubovi, vařené sušené ovoce, jablka a ořechy. Jedli jsme všichni z jedné mísy, nebo přímo z pekáče.

Po večeři jsme chodily třást bezem a poslouchaly jsme, odkud se ozve pes, protože z té strany měl přijít ženich. Při tom se říkalo: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý večeří dnes“.

Chodívaly jsme také potmě pro polínka. Když jich byl sudý počet, byla naděje na vdavky. A jiná různá „kouzla“ jsme prováděli a celý štědrý večer se při tom bavili. Asi tak, jak nám Božena Němcová popisuje v Babičce.

Cukroví na stromeček jsme pekli z černé mouky zadělávané sirobem, který se vařil z řepy cukrovky, tehdá v každé domácnosti tady na horách a užíval se hodně místo cukru i na slazení kávy.

Papírové ozdoby na stromeček, jako řetězy, košíčky, certličky, jsme dělali ve škole, ořechy a šišky se stromu jsme natírali bronzem, což byla docela pěkná ozdoba na stromečku. Skleněné ozdoby asi tenkrát ještě nebyly. Stromeček tenkrát ještě nemívali v každé rodině.

Dárky jsme žádné nedostávali, ale pro rodiče jsme nějaké dárky vyrobili (ušili a vyšili) ve škole. Obyčejně kapesník vyšívaný, tatínkovi s monogramem.
U rozsvíceného stromku a velikého betlému, který matně osvětlovala červená lampička, při zpěvu koled, měli jsme i při té chudobě pěkné zážitky, na které rádi vzpomínáme.

Stromeček jsme mívali každoročně i ve škole, a to vždy od země až do stropu. Každý z rodičů přispěl nějakým materiálem na cukroví, které se společně upeklo a bývalo velmi dobré. Poslední školní den před svátky bývala slavnost ve škole u stromku, na kterou přišli rodiče žáků a ostatní blízcí obyvatelé. Slavnost se dost dlouho připravovala. Byly to básně, scénky, vánoční koledy, které se zpívaly vícehlasně. Za války (I. světové) i po válce jsme dostávali dárky (ošacení) od Českého srdce, později od Severočeské jednoty.

Jiří Mach - vedoucí muzea
Kulturní zařízení města Dobrušky
Vlastivědné muzeum

25.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení