VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve hře o autistické Kláře se stane zázrak

Červený Kostelec – Nelehké břemeno na sebe vzala Jana Jančíková, režisérka divadelního souboru Na Tahu. Ta si totiž vybrala hru Aut, autora Josefa Berana, která je zaměřena na autismus a jeho projevy.

11.12.2010
SDÍLEJ:

Divadelní hra Aut.Foto: Oldřich Nermuť

V české premiéře ji uvidí červenokostelecké publikum v Divadle J. K. Tyla v sobotu 11. prosince večer od 19.30 hodin.

Klárka, kterou ztvárňuje herečka Zuzana Nermuťová, je dospělá autistka. Žije se svými rodiči, ale hlavně ve svém světě a se svými rituály. „Všichni kolem ní se jí snaží přizpůsobit a vytvořit pro ni prostředí, ve kterém by byla klidná a spokojená. Po letech si ale začnou uvědomovat, jak se změnily vztahy mezi nimi navzájem a jak je tím přizpůsobováním narušeno soužití v celé rodině,“ nastiňuje děj hry režisérka.

V době, kdy už někteří ztrácejí sílu o Kláru pečovat, přichází spásná záchrana - vlastně se stane zázrak. „Více nebudu prozrazovat, ale moc bych si přála, kdyby se takový zázrak mohl stát i v reálném životě,“ uvádí Jančíková. Práce na této nesnadné látce trvala souboru pod režijní taktovkou Jančíkové téměř půl roku.

„Žijeme v době, kdy jsme denně vystaveni stresu, média nás informují o katastrofách a důvodů k radosti a spokojenosti jako by ubývalo. Někdy by postačilo, aby si člověk uvědomil, že největší dar, který máme, je zdraví. O tom většinou začínáme přemýšlet v době, kdy tomu tak není, nebo se musíme vyrovnat s nemocí u někoho z blízkých. Pokud nevyléčitelná nemoc postihne naše dítě, je to obrovská tragédie, která od základu změní náš život. I přes to musíme jít dál a třeba čekat na zázrak,“ říká k pohnutkám k nastudování nové hry režisérka.

Co je to autismus?
Autismus je těžká psychická porucha, s nadměrným a chorobným zaměřením k vlastní osobě se ztrátou kontaktů s realitou, s nadměrnou sociální izolací a s výrazným nerealistickým sněním. V raném věku je vážně narušen kontakt dítěte s okolím, schopnost komunikace. Často je přítomna porucha řeči, agrese, může docházet i k sebezraňování.

Nastudování postavy Kláry považuje za hodně náročné herečka Nermuťová. „Bylo to skutečně náročné hlavně z hlediska psychického vypětí. Tu postavu hraji podle vlastní intuice a navíc jsem měla kolem sebe okruh lidí, kteří mi radili. Před premiérou cítím určité napětí a obavy, jak to dopadne,“ svěřila se Deníku představitelka autistické Kláry.

Účast na premiéře přislíbil autor předlohy Josef Beran. Jak prozradila režisérka Jančíková, pátrání po něm nebylo jednoduché ani přes internet, ale podařilo se. „Potěšilo nás, že pan autor potvrdil účast na premiéře,“ poznamenala spokojeně Jančíková.

A co říká ke své hře o životě s autistou Beran? „Ač mají ruce rozkousané do krve, hlavy otlučené o zeď, ústa plná hlíny a oči promlouvající s imaginárními světy, ač mají všechno to, co je pro nás nepochopitelné, co nám vadí, co nás omezuje a někdy na ně proto křičíme, protože nedokážeme rozumět jejich cizí řeči, věřím, že autisté jsou andělé. Andělé na Zemi. Přišli, aby nás změnili.“

(Hynek Šnajdar)

11.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení