Hned na začátku festivalu přítomní uctili památku jednoho z nejznámějších filmových amtérů Rudolf Mihle, který zemřel na konci října tohoto roku ve věku 71 let. „Jeho krásné filmy byly vzorem pro mnohé jiné filmaře. Vždy rád pomohl poradil těm, kteří o to stáli,“ vzpomenula ředitelka festivalu Jana Majerová, která po krátké tiché vzpomínce představila přítomným staro–novou pětičlennou porotu.

Ze šesti desítek přihlášených snímků vybrala předvýběrová komise 39 filmů. Diváky a porotce čeká 422 minut soutěžního promítání rozdělených přesně na polovinu: 211 minut měli možnost návštěvníci shlédnout včera a 211 jich je připraveno na dnešek.

Stejně jako v minulých letech se ve Vysokově i letos sešly filmy z Moravy, Čech, Slovenska, ale i z Německa. Nejkratší snímky mají délku jedné minuty (ty jsou v soutěži tři) a ten nejdelší trvá rovných 25 minut. Soutěžní projekce byla zahájena dvacetiminutovým, trochu mystickým snímkem „Očarované kameny“. Jednotlivé filmy budou soutěžit ve třech kategoriích: filmy se zemědělskou, vesnickou a přírodní tématikou a filmy o řemeslech a tradicích, dále to je kategorie filmů animovaných (6) a do tetice jedenáct filmů hraných.