VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východočeští památkáři se postavili za svého odcházejícího ředitele

Josefov/Pardubice - Otevřený dopis zaslali ministru kultury Václavu Jehličkovi odboráři východočeských památkářů.

4.12.2008
SDÍLEJ:

Kostel v Jaroměři - JosefověFoto: DENÍK/Zuzana Plocková

Vyjádřili v něm podporu odcházejícímu řediteli Národního památkového ústavu Pavlu Jeriemu a dlouhodobou nespokojenost s vedením instituce nebo se svými platy. „Slova představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou nedůvěryhodná. Péče státu o kulturní dědictví je nedostatečná,“ uvedli například odboráři.


Otevřený dopis
panu Mgr. Václavu Jehličkovi,
ministru kultury České republiky


V Praze dne 17. září 2008


Vážený pane ministře,

protože jsme nedostali možnost komunikovat s Vámi přímo, přestože jsme o to opakovaně písemně žádali, obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem, abyste se osobně vyjádřil k problémům, které se dotýkají všech zaměstnanců kulturních institucí řízených Ministerstvem kultury ČR. Píšeme tento dopis s pocitem starosti a zodpovědnosti za národní kulturní dědictví, které bylo svěřeno do naší péče. Občané této země mají právo na pravdivé informace, mají tedy právo vědět, že situace v této oblasti je katastrofální a vznikající škody jsou nevratné.

Vládní kulturní politika je zahanbující a je v ostrém protikladu k proklamacím o vyspělé kulturní zemi, ke snaze vlády představit v roce českého předsednictví EU pozitivní obraz České republiky. Slova představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou v tomto světle nedůvěryhodná. Péče státu o kulturní dědictví je nedostatečná.

V našich institucích pracuje téměř 70 % středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců a průměrný hrubý plat se tu pohybuje hluboko pod celostátním průměrem. V tabulce srovnávající platy v jednotlivých resortech je náš průměr s velkou ztrátou na posledním místě! Čistý výdělek mnohých našich zaměstnanců se nachází i pod hranicí 10 000 Kč! Letošní navýšení mzdových prostředků o 1,5 % situaci neřeší. Střednědobý výhled státního rozpočtu bude znamenat další pokles reálných mezd a snižování životní úrovně. Právo na spravedlivou odměnu zaručené Listinou základních lidských práv a svobod je porušováno.

Právě Vy, pane ministře, máte možnost péči o národní kulturní bohatství pomoci. Ministrem financí je Váš stranický kolega a Vaše strana deklaruje ve svém volebním programu toto: „… V posledních letech stále klesá podíl výdajů státu na kulturu vzhledem k ostatním výdajům státního rozpočtu. Navrhujeme zastavit tento pokles zavedením následujících opatření: budeme usilovat o to, aby se výdaje státu na kulturu přiblížily k 1 % celkových výdajů státního rozpočtu“.

Ukažte, že máte dostatek politické vůle předvolební sliby splnit. Udělejte konečně jasné a srozumitelné gesto a přesvědčte voliče, že své sliby myslíte vážně!

Co je pravdy na tom, že skutečným důvodem nerozumné a nelogické personální a mzdové politiky je snaha „vyštvat“ zkušené odborníky, „dokázat“ nefunkčnost těchto institucí a naše kulturní dědictví privatizovat? V takovém případě by současné kroky vlády svoji děsivou logiku měly! Primárním úkolem kulturní politiky státu není vytvářet zisk, ale uchovávat a rozmnožovat kulturní dědictví jako obecný statek, který je základem naší národní identity a státnosti. Nemaťte lidem hlavy tvrzením, že instituce spravované státem neumějí hospodařit, a proto je třeba je privatizovat. Chyba je ve způsobu spravování věcí veřejných, nikoli v podstatě státní instituce jako takové. Říká-li vládní úředník, že státní podnik špatně hospodaří, říká tím, že i on osobně je špatným hospodářem svěřeného majetku.
Vyzýváme Vás: Splňte svoji povinnost člena vlády a ústavního činitele a starejte se ze všech svých sil, aby Vám do správy svěřené nevyčíslitelné bohatství státního majetku bylo dobře spravováno. Spravováno institucemi, kterým nebude padat střecha na hlavu, které dostanou prostředky na svůj provoz a činnost, na další rozmnožování kulturního bohatství. Abychom vůbec mohli často skryté poklady představit veřejnosti, aby toto bohatství přinášelo užitek. Aby bylo spravováno odborníky – specialisty, kterým přiznáte právo na spravedlivou odměnu.
Kulturní dědictví kultivuje a vzdělává, ale prostřednictvím cestovního ruchu se rovněž významně podílí na tvorbě národního důchodu. Současným nakládáním s kulturním dědictvím ohrožujete i rozvoj tohoto odvětví!

V této souvislosti od Vás očekáváme jasné odpovědi na tyto otázky:

1. Vláda systémově a systematicky přesouvá vlastnictví národního kulturního dědictví na nestátní subjekty! Co uděláte pro to, aby nedocházelo ke zcizování tohoto bohatství, za něž stát nese zodpovědnost?
2. Jak zajistíte v příštím období povinnou finanční spoluúčast institucí řízených Vaším ministerstvem na evropských projektech?
3. Nařízení vlády o snižování funkčních míst ve státní správě do roku 2010 o 3 % ročně je pro nás likvidační. Jak prosadíte, aby nebylo zcela nesmyslně plošně realizováno v kulturních institucích, které zajišťují veřejnou službu, nikoli státní správu?
4. Jakým způsobem se zasadíte o zastavení propadu reálných platů v resortu kultury?
5. Jakým způsobem se zasadíte o zrušení diskriminační tarifní tabulky č. 1?
6. Kdy dáte ředitelům příspěvkových organizací motivační nástroj v podobě prostředků na posílení nenárokových složek platu?

Všechny problémy resortu kultury se uzavírají do kruhu a je evidentní, že špatná personální a mzdová politika a dramaticky se snižující rozpočty povedou ke kolapsu. Vědomi si své zodpovědnosti nemůžeme o nich mlčet! Žádáme Vás: zabraňte tomuto vývoji!

Očekáváme, že Vaše odpověď umožní vážné projednání situace v resortu. Nedojde-li k tomu, budeme hledat cesty konzultací na úrovni partnerských organizací v Evropské unii, zveřejňovat zprávy o situaci kultury v České republice a zvažovat formy protestu.
Postavte se za své dřívější proklamace a zasaďte se o důstojné podmínky pro činnost Vámi řízeného resortu.
Děkujeme za Vaše odpovědi, které očekáváme v zákonné lhůtě.
S úctou
PhDr. Renata Ferklová
PhDr. Anna Machová
Ing. arch. Dana Novotná, Ph.D.
Bohuslava Obolecká
PhDr. Stanislav Slavík
z pověření účastníků pracovní porady zástupců základních odborových organizací institucí přímo řízených Ministerstvem kultury ČR, konané dne 11. září 2008.
Kontaktní adresa:
Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody
Senovážné nám. 23
112 82 Praha 1


Tiskové prohlášení

Zástupci Základní odborové organizace NPÚ ÚOP v Pardubicích a v Josefově a Základní odborové organizace NPÚ ÚOP středních Čech v Praze vyjadřují svoji podporu odcházejícímu generálnímu řediteli NPÚ Pavlu Jerie a jeho prohlášení v médiích z 1.12. tohoto roku.

Od počátku ustavení Národního památkového ústavu jako jediné instituce k 1.1. 2003 jsme byli svědky neustálého selhávání vlády a ministerstva kultury jako zřizovatele. Ke sloučení Státních památkových ústavů došlo bez předchozí analýzy jejich odlišnosti v organizačních strukturách a provozních i pracovních podmínkách. Šlo o politické rozhodnutí bez vytvoření patřičných podmínek pro fungování nové jednotné organizace. Stejná situace nastala při delimitaci územních odborných pracovišť do hranic nově vzniklých krajů. Další politický úkol bez patřičného personálního a finančního zajištění. Odvolání všech územních ředitelů koncem roku 2005 novým ministrem Jandákem v rozporu s tehdejším statutem NPÚ.

Na korekci špatně nastaveného statutu NPÚ z dob předchozí vlády jsme skutečně čekali téměř rok a půl. Již rok uplyne od ukončení šetření auditorské firmy najaté ministerstvem kultury k vypracování vnitřního auditu NPÚ. Ze zřizovatelem avizovaných změn způsobu organizace a řízení NPÚ zbylo jen bezmocné gesto generálního ředitele, který už dál nechce působit v tomto dvouletém provisoriu bez jasných pravidel, který nechce být vykonavatelem různorodých zájmů, jež nepovažuje za slučitelné s principy památkové péče a ochrany.

Sdílíme s Pavlem Jerie obavu o osud památky UNESCO, kterou je Státní zámek Litomyšl. Sdílíme s ním obavu o další osudy památek, které se ocitají pod sílícím ekonomickým tlakem bez patřičného respektu ke specifickým potřebám zachování jejich kulturních hodnot rozpoznaných či na rozpoznání stále ještě čekajících.
V zemi, kde moc a peníze vítězí nad morálními zásadami, je těžké uvěřit pouze v čisté úmysly a v hlubokou pokoru realizátorů projektů za stamilióny plynoucí z EU. Za úspěšnou realizaci projektů zahrnujících státní památky by měl nést plnou odpovědnost stát prostřednictvím jím řízených organizací, kterým k tomu vytvoří patřičné podmínky.


Za výbor základní odborové organizace NPÚ ÚOP v Pardubicích a v Josefově
Bohuslava Obolecká, předsedkyně
Mgr. et Mgr. Oldřich Vaňura, jednatel

Za Základní organizaci NPÚ ÚOP středních Čech v Praze Ing. Olga Kettnerová

4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Nástrojař 21 000 Kč

Nástrojaři NÁSTROJAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTROJAŘ/-KA - obsluha CNC drátové řezačky., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Požadavky: vyučení ve strojním oboru, znalost práce na PC, orientace v technické dokumentaci, praxe v oboru nástrojař výhodou., Zaměstnavatel nabízí: 1 týden dovolené navíc, stravenky., Kontakt - Bc. Lepš Ondřej, personalista, tel. 491 446 490, 604 211 467 nebo Ing. Peterková Tereza, personalistka, tel. 491 446 494, 604 527 636; e-mail: personalistika@atas.cz. Pracoviště: Atas elektromotory náchod a.s., Bratří Čapků, č.p. 722, 547 01 Náchod 1. Informace: Ing. Peterková, Bc. Lepš, tel: 491446494, 604527636, +420 491 446 490,604 211 467.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě DĚLNÍK/-ICE V PAPÍRENSKÉ VÝROBĚ - pomocník/-ice lepicího stroje. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s předpokladem prodloužení. Nástup možný ihned. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky., , Náplň práce: pomocné práce u lepicího stroje ve třísměnném provozu., , Zaměstnanecké výhody: závodní stravování; stravenky; příplatky za směnnost; měsíční a pololetní příplatky za nulovou nemocnost; věrnostní dovolená; příspěvky - na péči o zdraví, na Vánoce, na dovolenou; firemní sportovní akce., , Kontakt - Mgr. Keroušová Kristýna; tel.: 491 477 223, 731 462 894 (po - pá od 07:00 hod. do 15:00 hod.); e-mail: kerousova@bauch-navratil.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Bauch, navrátil s. r. o., Pod Vinicemi, č.p. 1046, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Kristýna Keroušová, +420 491 477 223,731 462 894.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, uzenář 20 000 Kč

Řezníci a uzenáři ŘEZNÍK/-ICE - UZENÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: ŘEZNÍK/-ICE - UZENÁŘ/-KA - práce při odborném bourání a zpracování masa., Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie jednou za 3 měsíce, odměna za doporučeného zaměstnance, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíček z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, možnost ubytování, odměny při pracovních a životních jubileích., Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína, tel.: 491 419 418 (Po - Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Účetní všeobecní SAMOSTATNÁ/-Ý ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.5.2019) s předpokladem prodloužení smlouvy na dobu neurčitou (pracovní místo není zástupem za zaměstnance). Hrubá měsíční mzda po zapracování až 25.000,- Kč., , Pracovní náplň: kompletní zpracování účetnictví a daňové evidence pro více účetních jednotek vč. závěrkových prací, prezentace výstupů z účetnictví., , Požadavky: min. SŠ vzdělání ekonomického směru, praxe v kompletním vedení účetnictví min. 2 roky, znalost práce s MS Excel, řidičský průkaz sk. B, znalost AJ nebo NJ výhodou. , , Další předpoklady: samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, pečlivost, komunikativnost, reprezentativní a příjemné vystupování, rozhodnost, dobré organizační schopnosti, flexibilita, odolnost proti stresu. , , Zaměstnavatel nabízí: různorodou práci v oboru vedení účetnictví a daňové evidence, možnost odborného růstu, přátelské pracovní prostředí, motivující finanční ohodnocení, příspěvek na stravování, možnost profesního postupu (hlavní účetní, vedoucí účetní skupiny)., , Přihlášky a strukturovaný profesní životopis zaslat na e-mail: hr@billcom.cz , NEKONTAKTOVAT TELEFONEM.. Pracoviště: Billcom, spol. s r.o., Na Zadomí, č.p. 1246, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Marie Machová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Osm let dotačního portálu kraje

Památník v Babiččině údolí.
6

Po stopách Babičky Boženy Němcové. Poznejte Staré bělidlo i Viktorčin splav

Krkonoše mají novou turistickou atrakci

Pec pod Sněžkou /FOTO, VIDEO/ - V nadmořské výšce 1062 metrů nad mořem vyrostla originální novinka s úžasným výhledem na Krkonoše i pohledem do zákoutí přírody.

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Trutnov - Obscénní a extrémní divadlo loni přitáhlo na trutnovské Bojiště zástupce 65 národností. Rovněž letos skládá mozaiku účastníků jubilejního 20. ročníku nejtvrdšího hudebního festivalu pestrá národnostní paleta.

Hvězdní atleti v Novém Městě

Východní Čechy, Nové Město nad Metují - Hvězdy atletiky se v sobotu ukážou na stadionu Generála Klapálka v Novém Městě nad Metují, kde se koná 42. Velká cena. Dorazí zvučná jména z tuzemska i ze zahraničí.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT