VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Východočeští památkáři se postavili za svého odcházejícího ředitele

Josefov/Pardubice - Otevřený dopis zaslali ministru kultury Václavu Jehličkovi odboráři východočeských památkářů.

4.12.2008
SDÍLEJ:

Kostel v Jaroměři - JosefověFoto: DENÍK/Zuzana Plocková

Vyjádřili v něm podporu odcházejícímu řediteli Národního památkového ústavu Pavlu Jeriemu a dlouhodobou nespokojenost s vedením instituce nebo se svými platy. „Slova představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou nedůvěryhodná. Péče státu o kulturní dědictví je nedostatečná,“ uvedli například odboráři.


Otevřený dopis
panu Mgr. Václavu Jehličkovi,
ministru kultury České republiky


V Praze dne 17. září 2008


Vážený pane ministře,

protože jsme nedostali možnost komunikovat s Vámi přímo, přestože jsme o to opakovaně písemně žádali, obracíme se na Vás tímto otevřeným dopisem, abyste se osobně vyjádřil k problémům, které se dotýkají všech zaměstnanců kulturních institucí řízených Ministerstvem kultury ČR. Píšeme tento dopis s pocitem starosti a zodpovědnosti za národní kulturní dědictví, které bylo svěřeno do naší péče. Občané této země mají právo na pravdivé informace, mají tedy právo vědět, že situace v této oblasti je katastrofální a vznikající škody jsou nevratné.

Vládní kulturní politika je zahanbující a je v ostrém protikladu k proklamacím o vyspělé kulturní zemi, ke snaze vlády představit v roce českého předsednictví EU pozitivní obraz České republiky. Slova představitelů vlády o hrdosti na kulturní, přírodní a historické dědictví jsou v tomto světle nedůvěryhodná. Péče státu o kulturní dědictví je nedostatečná.

V našich institucích pracuje téměř 70 % středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců a průměrný hrubý plat se tu pohybuje hluboko pod celostátním průměrem. V tabulce srovnávající platy v jednotlivých resortech je náš průměr s velkou ztrátou na posledním místě! Čistý výdělek mnohých našich zaměstnanců se nachází i pod hranicí 10 000 Kč! Letošní navýšení mzdových prostředků o 1,5 % situaci neřeší. Střednědobý výhled státního rozpočtu bude znamenat další pokles reálných mezd a snižování životní úrovně. Právo na spravedlivou odměnu zaručené Listinou základních lidských práv a svobod je porušováno.

Právě Vy, pane ministře, máte možnost péči o národní kulturní bohatství pomoci. Ministrem financí je Váš stranický kolega a Vaše strana deklaruje ve svém volebním programu toto: „… V posledních letech stále klesá podíl výdajů státu na kulturu vzhledem k ostatním výdajům státního rozpočtu. Navrhujeme zastavit tento pokles zavedením následujících opatření: budeme usilovat o to, aby se výdaje státu na kulturu přiblížily k 1 % celkových výdajů státního rozpočtu“.

Ukažte, že máte dostatek politické vůle předvolební sliby splnit. Udělejte konečně jasné a srozumitelné gesto a přesvědčte voliče, že své sliby myslíte vážně!

Co je pravdy na tom, že skutečným důvodem nerozumné a nelogické personální a mzdové politiky je snaha „vyštvat“ zkušené odborníky, „dokázat“ nefunkčnost těchto institucí a naše kulturní dědictví privatizovat? V takovém případě by současné kroky vlády svoji děsivou logiku měly! Primárním úkolem kulturní politiky státu není vytvářet zisk, ale uchovávat a rozmnožovat kulturní dědictví jako obecný statek, který je základem naší národní identity a státnosti. Nemaťte lidem hlavy tvrzením, že instituce spravované státem neumějí hospodařit, a proto je třeba je privatizovat. Chyba je ve způsobu spravování věcí veřejných, nikoli v podstatě státní instituce jako takové. Říká-li vládní úředník, že státní podnik špatně hospodaří, říká tím, že i on osobně je špatným hospodářem svěřeného majetku.
Vyzýváme Vás: Splňte svoji povinnost člena vlády a ústavního činitele a starejte se ze všech svých sil, aby Vám do správy svěřené nevyčíslitelné bohatství státního majetku bylo dobře spravováno. Spravováno institucemi, kterým nebude padat střecha na hlavu, které dostanou prostředky na svůj provoz a činnost, na další rozmnožování kulturního bohatství. Abychom vůbec mohli často skryté poklady představit veřejnosti, aby toto bohatství přinášelo užitek. Aby bylo spravováno odborníky – specialisty, kterým přiznáte právo na spravedlivou odměnu.
Kulturní dědictví kultivuje a vzdělává, ale prostřednictvím cestovního ruchu se rovněž významně podílí na tvorbě národního důchodu. Současným nakládáním s kulturním dědictvím ohrožujete i rozvoj tohoto odvětví!

V této souvislosti od Vás očekáváme jasné odpovědi na tyto otázky:

1. Vláda systémově a systematicky přesouvá vlastnictví národního kulturního dědictví na nestátní subjekty! Co uděláte pro to, aby nedocházelo ke zcizování tohoto bohatství, za něž stát nese zodpovědnost?
2. Jak zajistíte v příštím období povinnou finanční spoluúčast institucí řízených Vaším ministerstvem na evropských projektech?
3. Nařízení vlády o snižování funkčních míst ve státní správě do roku 2010 o 3 % ročně je pro nás likvidační. Jak prosadíte, aby nebylo zcela nesmyslně plošně realizováno v kulturních institucích, které zajišťují veřejnou službu, nikoli státní správu?
4. Jakým způsobem se zasadíte o zastavení propadu reálných platů v resortu kultury?
5. Jakým způsobem se zasadíte o zrušení diskriminační tarifní tabulky č. 1?
6. Kdy dáte ředitelům příspěvkových organizací motivační nástroj v podobě prostředků na posílení nenárokových složek platu?

Všechny problémy resortu kultury se uzavírají do kruhu a je evidentní, že špatná personální a mzdová politika a dramaticky se snižující rozpočty povedou ke kolapsu. Vědomi si své zodpovědnosti nemůžeme o nich mlčet! Žádáme Vás: zabraňte tomuto vývoji!

Očekáváme, že Vaše odpověď umožní vážné projednání situace v resortu. Nedojde-li k tomu, budeme hledat cesty konzultací na úrovni partnerských organizací v Evropské unii, zveřejňovat zprávy o situaci kultury v České republice a zvažovat formy protestu.
Postavte se za své dřívější proklamace a zasaďte se o důstojné podmínky pro činnost Vámi řízeného resortu.
Děkujeme za Vaše odpovědi, které očekáváme v zákonné lhůtě.
S úctou
PhDr. Renata Ferklová
PhDr. Anna Machová
Ing. arch. Dana Novotná, Ph.D.
Bohuslava Obolecká
PhDr. Stanislav Slavík
z pověření účastníků pracovní porady zástupců základních odborových organizací institucí přímo řízených Ministerstvem kultury ČR, konané dne 11. září 2008.
Kontaktní adresa:
Odborový svaz pracovníků kultury a ochrany přírody
Senovážné nám. 23
112 82 Praha 1


Tiskové prohlášení

Zástupci Základní odborové organizace NPÚ ÚOP v Pardubicích a v Josefově a Základní odborové organizace NPÚ ÚOP středních Čech v Praze vyjadřují svoji podporu odcházejícímu generálnímu řediteli NPÚ Pavlu Jerie a jeho prohlášení v médiích z 1.12. tohoto roku.

Od počátku ustavení Národního památkového ústavu jako jediné instituce k 1.1. 2003 jsme byli svědky neustálého selhávání vlády a ministerstva kultury jako zřizovatele. Ke sloučení Státních památkových ústavů došlo bez předchozí analýzy jejich odlišnosti v organizačních strukturách a provozních i pracovních podmínkách. Šlo o politické rozhodnutí bez vytvoření patřičných podmínek pro fungování nové jednotné organizace. Stejná situace nastala při delimitaci územních odborných pracovišť do hranic nově vzniklých krajů. Další politický úkol bez patřičného personálního a finančního zajištění. Odvolání všech územních ředitelů koncem roku 2005 novým ministrem Jandákem v rozporu s tehdejším statutem NPÚ.

Na korekci špatně nastaveného statutu NPÚ z dob předchozí vlády jsme skutečně čekali téměř rok a půl. Již rok uplyne od ukončení šetření auditorské firmy najaté ministerstvem kultury k vypracování vnitřního auditu NPÚ. Ze zřizovatelem avizovaných změn způsobu organizace a řízení NPÚ zbylo jen bezmocné gesto generálního ředitele, který už dál nechce působit v tomto dvouletém provisoriu bez jasných pravidel, který nechce být vykonavatelem různorodých zájmů, jež nepovažuje za slučitelné s principy památkové péče a ochrany.

Sdílíme s Pavlem Jerie obavu o osud památky UNESCO, kterou je Státní zámek Litomyšl. Sdílíme s ním obavu o další osudy památek, které se ocitají pod sílícím ekonomickým tlakem bez patřičného respektu ke specifickým potřebám zachování jejich kulturních hodnot rozpoznaných či na rozpoznání stále ještě čekajících.
V zemi, kde moc a peníze vítězí nad morálními zásadami, je těžké uvěřit pouze v čisté úmysly a v hlubokou pokoru realizátorů projektů za stamilióny plynoucí z EU. Za úspěšnou realizaci projektů zahrnujících státní památky by měl nést plnou odpovědnost stát prostřednictvím jím řízených organizací, kterým k tomu vytvoří patřičné podmínky.


Za výbor základní odborové organizace NPÚ ÚOP v Pardubicích a v Josefově
Bohuslava Obolecká, předsedkyně
Mgr. et Mgr. Oldřich Vaňura, jednatel

Za Základní organizaci NPÚ ÚOP středních Čech v Praze Ing. Olga Kettnerová

4.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 92 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci PRACOVNÍK/-ICE ÚKLIDU, PRACOVNÍK/-ICE VÝDEJE POKRMŮ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 92 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tato pracovní pozice je vhodná jako pravidelný každoroční přivýdělek na Dohodu o pracovní činnosti jako zástup za kmenové zaměstnance v době dovolených a jiných nepřítomností. , Pracovní náplň: úklid administrativních prostor, výrobních prostor včetně souvisejícího sociálního zařízení, úklid prostor pro výdej pokrmů a prostor pro stravování včetně souvisejícího sociálního zařízení v souladu s HACCP, výdej pokrmů v souladu s HACCP, skladování, objednávky a doplňování občerstvení do prodejních automatů., Požadavky: minimální nižší střední odborné vzdělání, pečlivost, samostatnost, spolehlivost, schopnost týmové práce, výpis z rejstříku trestů. , Zaměstnavatel nabízí: přivýdělek na Dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou, finanční ohodnocení 92,- Kč / hodina, zajímavou práci a zázemí stabilní společnosti, podnikové stravování od 28,- Kč, kvalitní pracovní oblečení a obuv, stálé pracovní místo, komplexní zaškolení, firemní akce, přátelský kolektiv, dlouhodobou spolupráci, zaměstnanecké benefity: půjčovna nářadí pro zaměstnance zdarma, zaměstnanecká sleva na firemní produkty, kvalitní dotovaná káva, cenově výhodné občerstvení na pracovišti, parkování pro zaměstnance v areálu firmy a řadu dalších benefitů., V případě zájmu o tuto pozici zašlete životopis na e-mail: zamestnani@wimex.eu a do předmětu uveďte název. Pracoviště: Wimex s.r.o., Broumovská, č.p. 72, 547 01 Náchod 1. Informace: Simona Vajsarová, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 21 300 Kč

Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. Odměňování se řídí NV č. 341/2017 Sb., ve znění pozdějších předpisů; příloha č. 3, platová třída 10 (hrubý měsíční plat od 21.300,- Kč do 32.070,- Kč - výše dle započitatelné praxe)., Požadavky: způsobilost dle zákona č. 108/2006 Sb.; řidičský průkaz sk. B; základní znalost práce na PC - MS Word, MS Excel, MS Outlook; komunikativnost; výhodou praxe v oboru a očkování proti žloutence typ B., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené., Kontakt - pí. Vlčková Martina; e-mail: martina.vlckova@messs-na.cz (zaslání životopisu do 28. 2. 2018) nebo osobně na adrese Měsss Marie, Bartoňova 1998, Náchod (od 08:00 hod. do 15:00 hod).. Pracoviště: Městské středisko sociálních služeb marie - pečovatelská služba, Rybářská, č.p. 1810, 547 01 Náchod 1. Informace: Martina Vlčková, +420 491 423 478.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech ŠIČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Jedná se o šití potahů na opěrky do automobilů. Praxe v šití vítána. , Zaměstnavatel nabízí: podnikové stravování, příspěvek na dopravu., Kontakt - Ing. Odl Daniel, tel.: +420 491 409 216, +420 777 798 463, e-mail: daniel.odl@snezka-na.cz nebo osobně na adrese Jugoslávská 260, Náchod (od 08:00 hod. do 14:00 hod.)., Místo výkonu práce: Jugoslávská 260, 547 01 Náchod; Kladská 292/43, Slezské Předměstí, 500 03 Hradec Králové., *. Pracoviště: Sněžka, výrobní družstvo náchod, Jugoslávská, č.p. 260, 547 01 Náchod 1. Informace: Daniel Odl, +420 491 409 216,+420 777 798 463.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 28 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek s možností zkráceného. Možnost pracovněprávního vztahu i na dohodu o provedení práce., Požadavky: praxe v pohostinství, komunikativnost, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Řidička seděla za volantem pod parou

Auta hořela kvůli technickým závadám. Jedno je na odpis.

Auta hořela kvůli technickým závadám. Jedno je na odpis

Hadi vylezli dřív než na sv. Jiří

Náchodsko - Takřka letní teploty přiměly více než půlmetrovou zmiji obecnou porušit o dva dny známou pranostiku, že hadi a štíři vylézají na sv. Jiří.

Nová radnice nebude, jediný návrh je příliš drahý. Rozhodne příště referendum?

Hronov /FOTO/ - Jedni si oddechli, druzí se snažili nedat najevo zklamání. Těmi šťastnějšími po zasedání zastupitelstva byli příznivci referenda, které by nechalo obyvatele města rozhodnout, zda se má město pustit do stavby nového městského úřadu. Naopak ti skleslejší byli právě zastánci této myšlenky.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Mladý Kubánec obžalobu ze znásilnění dívky odmítl

Hradec Králové - Mladý Kubánec v pondělí u soudu odmítl obžalobu ze znásilnění. Dívku prý k sexu nenutil. Jak přišla k podlitinám a zraněním a proč utekl s jejím mobilním telefonem, však vysvětlit nedokázal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT