VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vystoupí legendární Arakain, předskočí jim Nanovor

Velký Dřevíč - Sportovní oddíl TJ Sokol Velký Dřevíč letos pořádá již 39. rokem letní hudební akce v areálu koupaliště ve Velkém Dřevíči.

26.6.2009
SDÍLEJ:

Letošních dřevíčské hudební akce se budou konat cca každých 14 dní a to vždy v sobotu, přestávka bude mezi 11.7. až 15.8. Bude to celkem 5 akcí, z toho 4 zábavy s koncertem a 1 rockový festival. Dvě akce budou v červnu, jedna v červenci a 2 v srpnu. Zábavy vždy začínají v 19.59 hod. a končí v 01.29 h.

PROGRAM DŘEVÍČE 2009:

Z důvodu počasí zrušená akce: 6.6. Marolija (Dvůr Králové nad Labem) + Teplá Buchta a Kabát rev. (Hradec Králové), nyní v sobotu 27.6. pak ve Dřevíči vystoupí Nanovor (Červený Kostelec) + ARAKAIN (Praha), 11.7. Asacra (Hronov) + De Bill Heads (Turnov), 15.8. Cugrunt (Červený Kostelec) + Hudba Praha (Praha.

Vyvrcholením sezóny bude Dřevíč Rock Fest 2009 v sobotu 29.8., na kterém vystoupí následujících 10 kapel v tomto pořadí: 1. 13.59 - 14.40 Gummo (Hronov) Hard-Core, 2. 14.55 - 15.35 Štafle (Broumov) Rock-ska, 3. 15.50 - 16.30 InPain (Hronov) Metalcore, 4. 16.45 - 17.25 MojeCity (Hronov) Roentgen Rock, 5. 17.40 - 18.40 Masterpiece (Broumov) Brit pop, 6. 18.55 - 19.55 Le Garden (Třebíč) Crossover-rock, 7. 20.10 - 21.10 Imodium (Broumov) Postgrunge, 8. 21.25 - 22.25 Volant (Pardubice) Ska-punk rock, 9. 22.40 - 23.40 Tortharry (Hronov) Death metal, 10. 00.00 - 01.29 Heebie Jeebies (Hronov) Punkrock.

Více informací, anket, soutěží, aktuálních rozpisů, atd. naleznete na web stránkách dřevíčských akcí na adrese
http://www.zabavy-drevic.com

Druhou hudební akcí v areálu koupaliště ve Velkém Dřevíči je tuto sobotu 27.6. zábava s hardrockovou legendou
Nanovor, po které bude koncertovat česká metalová legenda Arakain.

Kapela NANOVOR (dříve Nanovo) vznikla na podzim roku 1984 na troskách známé hardrockové kapely Meteor. Hudebně se pokouší hned od začátku o vlastní repertoár. Po stylových kotrmelcích a personálních rošádách se skupina stabilizuje ve složení: Pavel Kejzlar (kytara, vokály), Jiří Kejzlar (baskytara, zpěv), Petr Demjanovič (kytara, zpěv) a Jiří Drapač (bicí, vokály). Stylově se vrací k tomu, co je jí přece jenom nejvíc líbí - melodický hardrock, nyní již prvky metalu. V období komunistických represí vůči podobně zaměřeným souborům se v podstatě plácá. Zlom nastává v roce 1987 po vydařeném koncertě v České Skalici a následných Stárkovských čajích. Kapela se našla v původním i převzatém repertoáru a stává se žádanou. Ke konci roku 1989 střídá u kytary Pavla Kejzlara Pavel Fulka, který obsluhuje i klávesy. Dochází k dalšímu posunu ve výrazu skupiny. V roce 1991 si přidává na konec názvu ryčné R a vzniká Nanovor. Ke konci roku 1999 odchází ze zdravotních důvodů Pavel Fulka. Kapela uvolněné místo již neobsazuje. Ve tříčlenném obsazení tak konkuruje mnohým souborům, které ještě navíc disponují podpůrnou samplovací technikou. Tento stav platí zhruba do poloviny roku 2004. Rok zpět na vzpomínkové akci skupiny Meteor se objevuje starý známý Petr "Angus" Vnuk, hudebně již nečinný. A stává se to, co se nestává tak často. Kupuje kytaru, krabičky a aparát a po půl roce cvičení se postupně přidává k Nanovoru. Poslední změnou je příchod kytaristy Karla Stehlíka, který přišel z kapely Imrwere.

ARAKAIN
Na jaře roku 1982 se v Praze, ve sklepní zkušebně a přilehlých pivnicích, dali dohromady tři nadšenci a začínající amatéři, kteří sdíleli stejný hudební názor, jasně ovlivněný právě se rozvíjející Novou vlnou britského heavy metalu. Zpěvák ALEŠ BRICHTA (1959), kytarista JIŘÍ URBAN (1959) a bubeník MIROSLAV NEDVĚD (1954) vytvořili základ kapely se zvláštním a nesrozumitelným názvem ARAKAIN, který posledně jmenovaný člen v jakémsi opojení
vymyslel.

ARAKAIN v roce 82 pilně zkouší v sestavě doplněné o zkušeného pražského kytaristu Rudolfa Rožďalovského, alternujícího kytaristu Ivana Cifrince a basistu Oldřicha Maršíka a představuje se při ojedinělých klubových vystoupeních (první z nich bylo v KD Cíl v Praze 10) a na konci roku získává po takzvaných přehrávkách před kulturněpolitickou komisí statut "lidových hudebníků", který umožňoval samostatně vystupovat "za úplatu". Další koncert proběhl v dubnu 1983 v KD Barikádníků v Praze. "Barča" pak už ARAKAINU na léta "zůstala" a byla považována za jejich domovskou scénu. Kapela tu v prvních letech pravidelně vystupovala a pak ještě dlouhou dobu každoročně udržovala tradici Rockových vánoc na Barče.

Následující čtyři roky (1983-1986) táhl ARAKAIN československou krajinou a úspěšně plnil sály nejdříve hlavně na zábavách a tancovačkách, protože jiná možnost zprvu nebyla, později i při koncertech. Jak se kapela vyvíjela, měnilo se i složení kolem tří zakladatelů. Postupně se v ARAKAINU vystřídali kytaristé Miloň Šterner, Marek Podskalský a basista Václav Ježek. S kapelou jako host v letech 84-86 vystupuje i mladá rocková zpěvačka Lucie Bílá. V lednu 1986 nahrazuje Mirka Nedvěda za bicími zkušený profesionál Karel Jenčík. Ze skupiny Železná neděle k baskytaře nastupuje ZDENĚK KUB (1964), aby jej za pár měsíců doplnil kytarista pražského Törru MIROSLAV MACH (1964).

V dalším průběhu roku je jasné, že personálně i autorsky je kapela ustálena a kvarteto BRICHTA-URBAN-MACHKUB se stává na dlouhou dobu osou a jakýmsi kmenem ARAKAINU. Horká je pouze bubenická stolička. Komunistický režim nebyl kapele nikdy nakloněn a tak ARAKAIN koncertoval a hrál po tancovačkách zcela mimo zájem médií a hudebních vydavatelství. Občas se vyskytnou i zákazy vystupování, ale ARAKAIN stále hraje svoje a stává se
špičkou rockové hudby u nás, zvláště její metalové odnože. V roce 1986 však přichází první studiová zkušenost v podobě tří nahrávek pro Československý rozhlas. Díky úspěchu skladeb v rozhlasových žebříččích se kapela dopracovala ke svému 1. singlu GLADIÁTOR / EXCALIBUR u
vydavatelství PANTON (leden 1988). Podstatná, ale v této fázi vývoje kapely už nikoli překvapivá, skutečnost - ARAKAIN v tomto roce poprvé vyprodává
velký sál Lucerny při jubilejním koncertu k vlastním pátým narozeninám.

Na jaře roku 1988 nastupuje k bicím Robert VONDROVIC, pověstný dvoukopákový specialista a kapela se následně na jaře 89 stává profesionálním souborem. Vyrůstá ve vyspělou heavymetalovou kapelu, která rychle získává výsostnou pozici osobitou vlastní tvorbou s vyjímečnými Brichtovými texty a úspěšně koncertuje po celé republice. Krátkou epizodou v Arakainu je působení plzeňského kytaristy Dana Kroba. Ten na začátku roku 1989 nahradil Mirka Macha, který si "odskočil" do Alarmu Miroslava Imricha, aby se však po roce vrátil zpět. V září 1989 ARAKAIN navštíví mezinárodní festival v Moskvě. Následuje účinkování na samplerech Posloucháte Větrník a RockMapa Petra Jandy, který umožňuje kapele natočení 2. singlu AMADEUS / PROČ? (Supraphon 1989), koncertuje s úspěchem na mamutím mezinárodním rockovém festivalu v polském JAROCZINĚ, na METALMANII v Katovicích '89 i v Praze '90 - a setkává se tu poprvé s velmi zajímavými kolegy ze světa (Coroner, Kreator…). Následuje 3. singl KU-KLUX-KLAN / ORION (Supraphon 1990) - ochutnávka z v té době připravovaného debutového alba Thrash The Trash.

Listopadová revoluce ale přináší opět změnu bubeníka - ke konci roku 89 Vondrovic odchází do Kreysonu a z konkurzu je na jeho místo vybrán mladý talent, student Pražské konzervatoře Štěpán SMETÁČEK. Po listopadové revoluci, v roce 1990, konečně může vyjít 1. album THRASH THE TRASH (Supraphon), které obsahuje skladby ověřené z koncertních programů posledních let a zaznamenává obrovský zájem fanoušků. 120 tisíc prodaných nosičů je navždy pak prodejním rekordem souboru. Album se stává jakýmsi mezníkem českého metalu a dnes je už považováno za "kultovní".

Rokem 1991, přesněji 2. albem SCHIZOFRENIE (Supraphon), začíná příjemná tradice - co rok, to nové album. V témž roce startuje spolupráce s plzeňskou agenturou SOKOL'S POWER VOICE a posouvá už výhradně koncertní činnost ARAKAINU na velmi profesionální úroveň s pečlivě volenou účastí na velkých festivalech a koncipovaných vlastních koncertech. Ale po dvou letech působení (1991) i Smetáček, který směřuje k jiným žánrům, opouští Arakain, ale doporučuje ke konkursu spolužáka z konzervatoře Marka ŽEŽULKU (1973), který zde pak působí dalších 13 let.

Rok 1992 přináší především koncert k desátému výročí, opět před vyprodanou Lucernou a dvě alba - živák HISTORY- Live (je záznamem z tohoto koncertu) a studiové album BLACK JACK (Monitor). V následujícím roce 1993 začíná dlouhotrvající spolupráce s vydavatelstvím POPRON MUSIC. Ve studiu se schází současná pětice poprvé a zatím také naposledy s producentem mimo kapelu - Milošem Dodo Doležalem a nahrává 5. album SALTO MORTALE.

Rok 1994 - zpěvák Aleš BRICHTA natáčí první sólovou desku. Arakainu mezitím vychází remasterovaná anglická verze alba Thrash The Trash na CD THRASH! V roce '95 následně natáčí "mezialbum" LEGENDY - album coververzí s hity limitovanými rokem vzniku 1980. Zlatá deska a prodej přes 30 000 kusů svědčí o souhlasném názoru mnoha fanoušků. Následuje podpis exkluzivní smlouvy s POPRON MUSIC a velmi úspěšné turné po Čechách i Slovensku včetně několika velkých festivalů, kde je kapela jednoznačným headlinerem. Rok 1996 je do značné míry kopií roku předešlého - opět koncertní turné, opět festivaly - jen s tím rozdílem, že tentokrát na nich zní především věci z nového 7. alba S.O.S. BRICHTA si podruhé odskakuje k sólovému projektu a kapela zatím začíná ladit materiál na výroční výběrové album. Za rok totiž oslaví 15 let existence!

Sedmadevadesátý je už zcela ve znamení 2 narozeninových alb - je totiž jasné, že jedno album postihnout průřez letitou tvorbou nemůže. V lednu se tedy nahrávají vybrané bonusy - staré skladby, které nikdy nevyšly na nosičích, doplněné o výběr stěžejních hitů z dosud vydaných alb a koncepce 1. výběrového alba ARAKAIN 15 Vol. 1 je na světě. Znovu vyprodává Lucernu a hostem a kmotrem je v té době už megapopulární Lucie Bílá včetně většiny bývalých členů kapely. Na podzim vychází pokračování 2. výběrovým albem ARAKAIN 15 Vol. 2. Ještě v tomtéž roce vychází také ARAKAIN 15 - Video, které obsahuje záběry z jubilejní Lucerny a dostupné videoklipy a završuje rok 1997.

V následujícím roce 1998 kapela vydává významné album ve své historii - APAGE SATANAS. ARAKAIN opět sbírá čelní místa v žebříččích a anketách desek a instrumentalistů českých rockových periodik. Aleš BRICHTA vydává třetí sólovou desku. Na konci roku se také objevují reedice prvních dvou alb Thrash The Trash a Schizofrenie jako 2CD v remasterované úpravě a také výběr Arakain 15 Vol. 1 a 2 jako 2CD. Začátkem roku 1999 dvojice URBAN/KUB realizuje a vydává projekt KAIN. Na jaře vychází deska "vedlejší" skupiny MARKA ŽEŽULKY - W8.

10.6.1999 ARAKAIN před zaplněnou brněnskou sportovní halou Vodová natáčí koncert, který zaznamenává a odvysílá Česká televize. Zároveň rozšířený záznam tohoto koncertu vychází na videokazetě ARAKAIN Gambrinus Live. Následuje další, 9. řadové album FARAO - důstojné pokračování stylu a zvuku předchozího alba Apage Satanas. Opět melodické, ale přitom, dle slov recenzentů, nejtvrdší album ARAKAINU vychází na podzim 1999.

Na jaře roku 2000 spatřilo světlo světa 2CD ARAKAIN Gambrinus Live, které obsahuje téměř kompletní záznam brněnského koncertu '99, včetně dvou nových studiových bonusů a také složku CD-ROM s materiálem o kapele. Arakain je oceněn cenou České hudební akademie "Česká Gramy" v oblasti Hard and heavy - "Anděl 2000". V roce 2001 je na trhu 10. album FORREST GUMP a Arakain se připravuje na oslavy 20. výročí svého vzniku oprášením materiálu z dřevních dob let osmdesátých, které nebyly nikdy zachyceny na deskách a chystá "nulté" album ARCHEOLOGY. Arakain je vybrán k otevření pražského koncertu britské legendy Judas Priest v pražské Sportovní hale. Na jaře roku 2002, v průběhu natáčení alba Archeology však kulminuje krize mezi kapelou a zpěvákem, která vyústí v pozdější odchod Aleše Brichty na sólovou dráhu. Ke svým dvacetinám kapela ještě absolvuje úspěšné turné po
sportovních halách České republiky, které vrcholí Výročním koncertem v Lucerně, jehož záznam vychází na DVD. Tímto koncertem se Aleš Brichta definitivně loučí s Arakainem.

Začíná období hledání, ale kapela má v krátkém čase ve výběru jasno - na místo zpěváka v létě 2002 nastupuje velký hlas a objev české scény Petr KOLÁŘ a kapela začíná boj o novou identitu a důvěru fanoušků. Vychází retrospektivní kniha "Arakain - 20 LET NATVRDO" - autoři Kania/Němec.
Kapela zkouší, ale mezitím, co připravuje nové album, získává prvními koncerty s tímto vyjímečným hlasem novou tvář a nové fanoušky.

V roce 2003 pak vychází řadové album METALMORFOZA (Popron Music), první s Kolářem, které za rok prodeje dosáhne ocenění Zlatá deska. Během roku ještě následuje Výběr pomalých skladeb Arakainu na CD Balady - Best Of, které opět získá ocenění Zlatá deska - již třetí v pořadí! 2004 Arakain podepisuje smlouvu s nadnárodní společností Sony BMG, která žádá nové album. Reprezentuje Česko na velkém mezinárodním festivalu Metalmania ve společnosti kapel Soufly, Moonspell, Morbid Angel atd. Je také opakovaně pozván na mezinárodní Open Air Fest Master Of Rock.

Přestože kapela má úspěšně našlápnuto, věhlas a rychlost vzestupu talentu Petra Koláře bohužel vyústí na jaře 2005 k jeho odchodu na sólovou dráhu. Kapela ihned nachází plnohodnotnou náhradu – zatím neznámého zpěváka Jana Toužimského, který v té době alternuje Koláře a Kamila Střihavku v muzikálu Excalibur. Při příležitosti této změny ohlásí po 13 letech za bicími v Arakainu odchod také Marek Žežulka! Do toho všeho na jaře 2005 vychází ještě s Petrem Kolářem dokončené album WARNING! (Sony BMG), ale Honza Toužimský se již tady stačí představit jako host v duetu s Kolářem Strom života. Následuje turné k albu, kterého se účastní oba zpěváci a fanoušci mohou vidět raritu v Arakainu se dvěma sólovými zpěváky. Jejich kvality a neuvěřitelná hlasová podobnost dávají tušit mnohdy úžasným zážitkům! Konkurz na místo za bicími není ještě uzavřen, je tedy pro
toto turné přizván ke spolupráci jeden z nejuznávanějších bubeníků v Čechách Roman Lomtadze z kapely Čechomor. Vrcholem turné 2005 k albu Warning! a jedním z největších mezníků v životě kapely je uspořádání velkého koncertu v pražské Sazka Aréně (jako první český rockový interpret) s významnými hosty Blazem Bayley z Iron Maiden a německou rockstar Doro Pesch, zazpívá si Aleš Brichta i Kamil Střihavka, který je kmotrem alba. Poslední koncert turné a poslední koncert s Kolářem za mikrofonem pak již absolvuje nový bubeník Arakainu, profesor hry na bicí na pražské Konzervatoři J.Ježka Lukáš DOKSANSKÝ. Album Warning! ještě na podzim téhož roku opět získává Zlatou desku! Arakain v nové sestavě během roku 2005 dále pokračuje v koncertování. Ale novici v řadách kapely žádají rychle novou desku, je tedy současně připravováno album LABYRINT (Sony BMG) 2006, které je opět podporováno koncertním turné a účastí na největších tuzemských festivalech. Je opakovaně pozván na mezinárodní Open Air Fest
Master Of Rock, kde plní roli headlinera českého večera. Arakain se ještě před revolucí také účastnil několika velkých rockových festivalů v socialistickém zahraničí (Mezinárodní festival Lužniky 89 - Moskva, Metalmania - Katowice, Polsko, Jaroczin - Polsko). V současné době nejvíce vystupuje v Polsku a na Slovensku a zaznamenává tu výborný ohlas. Na své pouti se Arakain potkal na jevištích s mnoha evropskými či světovými hvězdami (Coroner, Destruction, Europe, GammaRay, Guano Apes, Halloween, Hammerfall, King Diamond, Kreator, Running Wild, Saxon, Judas Priest,
Anthrax, Soufly, Moonspell, Morbid Angel, Napalm Death a mnoho dalších).

Na jaře roku 2007, v roce 25. výročí svého vzniku, vyráží Arakain na česko-slovenské turné s dvouapůlhodinovým programem, který mapuje celou dosavadní kariéru skupiny. Se skladatelem a korepetitorem Státní opery Praha Václavem Zahradníkem a s uměleckým vedoucím a houslistou Heroldova komorního orchestru Janem Valtou připravuje Výroční megakoncert s Plzeňskou filharmonií.

20. dubna 2007 se koná Výroční megakoncert ARAKAIN XXV na Zimním stadiónu Slavie v Edenu za účasti Plzeňské filharmonie vedené Václavem Zahradníkem a také za účasti bývalých zpěváků Lucie Bílé a Aleše Brichty. Zazní 12 skladeb v úpravě pro Symfonický orchestr a kapelu a pak následuje průřez historií kapely v celkově tříhodinovém programu. Bezpochyby největší akce v životě kapely! Česká televize pořizuje záznam celé úspěšné akce a u vydavatelství Sony BMG v listopadu 2007 vychází DVD a 2CD ARAKAIN XXV EDEN, které za měsíc prodeje získává ocenění Multiplatinová deska! Zařazuje se tak mezi komerčně nejúspěšnější projekty českého hudebního průmyslu tohoto roku a v cenách DESKA ROKU Allianz 2007 Arakain získává druhé místo v kategorii "Nejprodávanější hudební video DVD a VHS"! Na jaře 2008 s podporou Poštovní spořitelny absolvuje úspěšné SPACE TOUR se synchronní videoprojekcí skladeb s Plzeňskou filharmonií a v novém programu dále mapuje repertoár z celé pětadvacetileté historie kapely. Fanoušci
mají poprvé možnost prostřednictvím internetu ovlivňovat playlist jednotlivých koncertů! Arakain vítězí v anketě Radia Beat BEATOVÁ SÍŇ SLÁVY a koncertem 20.května 2008 v Retro Music Hall je uveden mezi legendy české rockové scény!


(Libor Lelek)

26.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení