VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice chválili i odborníci

VÝCHODNÍ ČECHY - Rok se sešel s rokem a je tu 9. ročník výstavy ovoce, zeleniny a květin Zahrada východních Čech. Za organizací je Český zahrádkářský svaz Častolovice, Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov n. K. a městys Častolovice.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Devátý ročník výstavy nabízí novinky: kolekce hroznového vína či ořechů.

Zahradu východních Čech Radost – Krása – Užitek najdou návštěvníci v sokolské zahradě, sokolovně a nové budově.

„Smyslem naší rozsáhlé akce, která si získala jak u odborníků, tak u laiků, velký ohlas, je, aby každý odcházející získal na tradiční výstavě vědomosti. Jak co pěstovat, jak ošetřovat a co se týká samotného ovoce a zeleniny, jak také skladovat. Není vždy jednoduché uchovat původní tvar a chuť cestou ze záhonků až na samotný stůl,“ uvedl Josef Helmich za pořadatele akce.

Podotkl, že pro samotné organizátory je velkou pochvalou slovo odborníků. Ti tvrdí, že zahrádkářská expozice a její doprovodné programy jsou na velmi vysoké úrovni. „Loni nás navštívili vysocí odborníci a s překvapením komentovali, že výstava přináší mnohé cenné informace pro pěstitele do budoucnosti. Nabízí řadu exponátů, které se teprve dostávají z pěstitelských ústavů a čeká je dlouhá cesta, než dorazí na trh za zákazníky,“ tlumočil chválu Helmich.

Každým rokem organizátoři zahrádkářské výstavy, kterou pravidelně navštěvují tisíce lidí nejen z Rychnovska, ale i celého Královéhradeckého. Pardubického kraje a dalšího širokého okolí, přicházejí s novinkami. „Letos nabízíme velmi zajímavou samostatnou kolekci hroznového vína, vlašských ořechů, méně známého ovoce. Fanoušci jablek jistě rádi uvítají ucelenou kolekci, která nabídne jak novinky, tak jablka oblíbená našimi předky,“ řekl Helmich.

Pokračoval, že v samostatných expozicích jedenáct nejlepších Základních organizací Českého svazu zahrádkářů východních Čech představí svou činnost, výsledky prací a samozřejmě návody, jak úspěšně trávit volný čas. „Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, které dají i návod a směr pro pěstování jádrovin, peckovin na našich zahrádkách,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů. Podotkl, že také různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce bude dalším zpříjemněním. V zelenině bude především expozice osmi druhů brambor doplněná návody, jak je pěstovat a konzumovat, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska a kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat ke koupi.

V TVORBĚ SE FANTAZII MEZE NEKLADOU!

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MISKU OVOCE A ZELENINY je rovněž na výstavě Zahrada východních Čech tradicí. Každoročně se do ní přihlašuje několik samotných nebo skupinových aranžérek, které se snaží umístit co nejlépe. Jejich výtvory jsou vždy velmi originální. Vystavovatelé jsou často spíše amatéry, než profesionály a tvorbou tak stráví třeba i několik hodin. Jejich příspěvky nejsou jen pouhým poskládaným ovocem na misce, ale zobrazují například zvířata, budovy či jiné neobvyklé věci, které si nekladou mezí. Spíše než na zeleninové aranžmá se podle minulých ročníků účastníci zaměřují raději na ovoce. Každá soutěžní miska má přiřazené své pořadové číslo. Podle něho pak návštěvníci mohou hlasovat pro tu nejhezčí. Soutěž bude zahájena v první den výstavy ( dnes přesně v 9.00 hodin) a potrvá až do neděle. Přesně v 16.00 hodin bude ukončena a dojde na sčítání hlasů. Nejlepší miska bude odměněna pohárem s upomínkou na konaný ročník výstavy.

Zahrady okrasné, nebo užitkové?

V západní Evropě se kvůli vysokým cenám vracejí k pěstování zeleniny a ovoce.

ČASTOLOVICE - V Česku se ustupuje od klasických záhonů. Do popředí se dostávají okrasné zahrady.

Pořadatelé výstavy nemohou zmíněný trend ignorovat a kolekce tomu přizpůsobují. „Okrasné dřeviny, miniatury bonsaje, to jsou další exponáty pro oko,“ uvedl za organizátory Josef Helmich jedny z mála příkladů, co letošní Zahrada východních Čech nabízí. Na český boom v okrasných zahradách pořadatelé reagují třemi sekcemi, kde návštěvníci najdou okrasné dřeviny, celou řadu thújí, ale i stále modernější jezírka. Právě jejich budování dostává na akci velký prostor. Návštěvníci uvidí nejen možnosti, jak jezírka mají vypadat, ale dozví se, jak je projektovat.

Hitem jsou okrasné jehličnany. I tady „nastoupí“ poradenská služba, která se zaměří na současný stav zahrady a poradí, které dřeviny se sem hodí. „Zájemci se seznámí s řadou možných námětů a návodů, jak zbudovat zahradu, aby působila přirozeně a plnila svůj účel. Důležité je, stejně jako u řady dalších plodin, složení půdy, hnojení a další starost o keře a stromy,“ vysvětlil Helmich.

Podotkl, že v západní Evropě však trend okrasných zahrad postupně ustupuje a majitelé se opět vracejí ke klasickému pěstování ovoce a zeleniny. „Měl jsem možnost mluvit s kolegy z Německa, kteří mi to potvrdili. V západní Evropě stále roste cena ovoce a zeleniny a zahrádkáři zjišťují, že levnější je, když si oblíbené plody vypěstují sami. U nás je všechno trošku opožděné, takže velký návrat očekáváme až za pár let,“ reagoval Helmich.
Ujistil však, že na své si přijde zcela každý, kdo rád něco pěstuje. Výstava nabízí doslova všechny oblasti ze zahrádkářství.

ČASTOLOVICE - Příchozí, kteří navštíví devátou, rozsáhlou výstavu Zahrada východních Čech, čekají také vzácné exempláře mnohých okrasných květin. Mezi celou škálou nebudou chybět ani jiřiny a jiřinky nebo chryzantémy. „Máme tu exempláře, které teprve na jaře získaly jméno a mezi pěstiteli nejsou ještě známé,“ informoval za pořadatele Josef Helmich. K vidění jsou květiny z Nizozemska, zmíněné chryzantémy z Havlíčkobrodska , begónie z Pardubicka a poprvé budou vystaveny pokojové rostliny, které si získávají stále větší oblibu především kvůli svým ozdobným listům, a květy z Ústí nad Orlicí. Někteří pěstitelé se upnuli k rostlinám téměř exotickým. Mezi ně patří kaktusy a sukulenty. Ty v zajímavé expozici představí rychnovští kaktusáři.

Zahrada východních Čech nabízí všem návštěvníkům také poradenskou službu v široké oblasti zahrádkářského odvětví. „V poradně máme dva lidi, kteří budou odpovídat na různé dotazy a vysvětlovat, co a jak se pěstuje. Pro každého začínajícího, ale i pokročilého pěstitele, který se chce pustit do nějakých novinek jsou názorné rady to nejcennější,“ vysvětlil za organizátory Josef Helmich.

Zajímavým bodem velkolepé výstavy má být i porovnávání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů. Příchozí se mohou těšit na nejrůznější ukázky pěstitelských úspěchů z Královéhradecka, Pardubicka, Náchodska , Jičínska, Trutnovska, Ústeckoorlicka, Chrudimska a Rychnovska. Akce nabízí i prezentaci nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů, Nosným programem bude tradiční ukázka od třech šlechtitelských ústavů, které představí, jak pěstovat jádroviny a peckoviny v našich klimatických podmínkách.

Správný zahradník, ať se jeho pěstitelská záliba ubírá jakýmkoli směrem, potřebuje mít doma i nářadí. Právě přehlídka náčiní, novinek, ale i skleníků, zahradního nábytku, keramických květináčů a podobně je také nedílnou součástí víkendové výstavy. Pěstitelé se dozví, které nářadí je na co vhodné, jaké trendy jsou například v sekačkách, které nářadí je in a řadu dalších cenných rad. Právě kvalitnní a dobře zvolené nářadí je jedním z potřebných bodů k cestě za pěstitelským úspěchem.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ (obrobna) - NC HORIZONTKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců) s možností prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Požadavky: min. vzdělání vyučení v technickém oboru, znalost a schopnost pracovat dle výkresové dokumentace, znalost měření, fyzická zdatnost, zdravotní způsobilost pro práci., Nabízené výhody: 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, příspěvek na dojíždění, příspěvek na penzijní spoření po jednom roce trvání zaměstnání., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: pavel.brandejs@ammann-group.com. Pracoviště: Ammann czech republic a.s., Náchodská, č.p. 145, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Pavel Brandejs, +420 491 476 265.

Potravinářství - Potravinářství Řezník, bourač 22 000 Kč

Porážeči zvířat, bourači masa KLASIFIKÁTOR/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Jednosměnný provoz, pracovní doba od 05:00 hod. Nástup možný ihned., Zaměstnavatel zařídí školení pro účely získání osvědčení klasifikátora. , Výhodou je vyučení v oboru řezník., Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, penzijní připojištění. , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) CNC OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CNC OBRÁBĚČ/-KA KOVŮ - samostatné programování řídicího systému Heidenhain 530. Praxe vítána. , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Zaměstnanecké výhody: obědy, 5 dní dovolené navíc, příspěvek na penzijní pojištění. , Kontakt - pan Suchomel Jiří, tel.: 777 645 346, e-mail: bsb.broumov@centrum.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: B s b spol. s r.o., 550 01 Broumov 1. Informace: Jiří Suchomel, +420 777 645 346.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA, SKLADNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., Místo výkonu práce: Náchodsko, Jaroměřsko., , Požadavky: vzdělání - ZŠ/SOU, řidičský průkaz sk. CE, profesní průkaz., , Náplň práce: doprava zboží k zákazníkovi, od zákazníka a mezi středisky; kontroluje, přejímá a předává převážené zboží dle dokladů (prodejka, faktura, dodací list, převodka), co do množství a kvality, jak při nakládce, tak při předání zboží; odpovídá za svěřené zboží v průběhu přepravy; odpovídá za pravidelnou údržbu svěřeného vozu a jeho přípravu na servisní a technické prohlídky., , Kontakt - p. Bříza Pavel, tel.: 775 775 729, 497 770 695, e-mail: briza@stamont.eu (zaslání životopisu).. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště náchod, U Cihelny, č.p. 2052, 547 01 Náchod 1. Informace: Pavel Bříza, +420 775 775 729,497 770 695.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třetí festivalové zastavení si přišlo vychutnat na 279 posluchačů z různých koutů republiky. Díky štědrosti festivalových návštěvníků se tentokrát v kasičkách, do nichž se vybírá dobrovolné vstupné, sešlo necelých dvacet tisíc korun.

Viola a violoncello okouzlily publikum při třetím koncertu festivalu

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Policejní člun číhal na Rozkoši

Česká Skalice - Na člunu vyrazili českoskaličtí policisté v sobotu odpoledne na vodní nádrž Rozkoš. Podrobili kontrole desítku jezdců na vodních skútrech, majitele jedoucích i kotvících lodí a plachetnic a další osoby na vodních plavidlech.

Práce na silnicích stále pokračují

Nové Město nad Metují - Vedení města včera informovalo o současném stavu prací na stavbách silnic ve městě. Na silnici Krčín - Spy pokračuje recyklace asfaltového povrchu a je již téměř dokončena. Od 16. července se budou pokládat první obalované směsi.

Větší bezpečí pro chodce pomůže zajistit místo pro přecházení

Malé Poříčí - V ulici Broumovské na komunikaci II/303 v Malém Poříčí vzniklo v průběhu června nové místo pro přecházení. Před začátkem prázdnin zde firma ze Zábrodí dokončila realizaci poměrně náročné stavby v ochranném pásmu dráhy včetně zatrubení vodoteče.

Kompletně opravená zeď by mohla vydržet dalších 80 let

Náchod - Opěrná zeď v ulici Bartoňova podél Základní školy T. G. Masaryka byla ve velmi špatném stavu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT