VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice chválili i odborníci

VÝCHODNÍ ČECHY - Rok se sešel s rokem a je tu 9. ročník výstavy ovoce, zeleniny a květin Zahrada východních Čech. Za organizací je Český zahrádkářský svaz Častolovice, Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov n. K. a městys Častolovice.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Devátý ročník výstavy nabízí novinky: kolekce hroznového vína či ořechů.

Zahradu východních Čech Radost – Krása – Užitek najdou návštěvníci v sokolské zahradě, sokolovně a nové budově.

„Smyslem naší rozsáhlé akce, která si získala jak u odborníků, tak u laiků, velký ohlas, je, aby každý odcházející získal na tradiční výstavě vědomosti. Jak co pěstovat, jak ošetřovat a co se týká samotného ovoce a zeleniny, jak také skladovat. Není vždy jednoduché uchovat původní tvar a chuť cestou ze záhonků až na samotný stůl,“ uvedl Josef Helmich za pořadatele akce.

Podotkl, že pro samotné organizátory je velkou pochvalou slovo odborníků. Ti tvrdí, že zahrádkářská expozice a její doprovodné programy jsou na velmi vysoké úrovni. „Loni nás navštívili vysocí odborníci a s překvapením komentovali, že výstava přináší mnohé cenné informace pro pěstitele do budoucnosti. Nabízí řadu exponátů, které se teprve dostávají z pěstitelských ústavů a čeká je dlouhá cesta, než dorazí na trh za zákazníky,“ tlumočil chválu Helmich.

Každým rokem organizátoři zahrádkářské výstavy, kterou pravidelně navštěvují tisíce lidí nejen z Rychnovska, ale i celého Královéhradeckého. Pardubického kraje a dalšího širokého okolí, přicházejí s novinkami. „Letos nabízíme velmi zajímavou samostatnou kolekci hroznového vína, vlašských ořechů, méně známého ovoce. Fanoušci jablek jistě rádi uvítají ucelenou kolekci, která nabídne jak novinky, tak jablka oblíbená našimi předky,“ řekl Helmich.

Pokračoval, že v samostatných expozicích jedenáct nejlepších Základních organizací Českého svazu zahrádkářů východních Čech představí svou činnost, výsledky prací a samozřejmě návody, jak úspěšně trávit volný čas. „Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, které dají i návod a směr pro pěstování jádrovin, peckovin na našich zahrádkách,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů. Podotkl, že také různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce bude dalším zpříjemněním. V zelenině bude především expozice osmi druhů brambor doplněná návody, jak je pěstovat a konzumovat, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska a kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat ke koupi.

V TVORBĚ SE FANTAZII MEZE NEKLADOU!

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MISKU OVOCE A ZELENINY je rovněž na výstavě Zahrada východních Čech tradicí. Každoročně se do ní přihlašuje několik samotných nebo skupinových aranžérek, které se snaží umístit co nejlépe. Jejich výtvory jsou vždy velmi originální. Vystavovatelé jsou často spíše amatéry, než profesionály a tvorbou tak stráví třeba i několik hodin. Jejich příspěvky nejsou jen pouhým poskládaným ovocem na misce, ale zobrazují například zvířata, budovy či jiné neobvyklé věci, které si nekladou mezí. Spíše než na zeleninové aranžmá se podle minulých ročníků účastníci zaměřují raději na ovoce. Každá soutěžní miska má přiřazené své pořadové číslo. Podle něho pak návštěvníci mohou hlasovat pro tu nejhezčí. Soutěž bude zahájena v první den výstavy ( dnes přesně v 9.00 hodin) a potrvá až do neděle. Přesně v 16.00 hodin bude ukončena a dojde na sčítání hlasů. Nejlepší miska bude odměněna pohárem s upomínkou na konaný ročník výstavy.

Zahrady okrasné, nebo užitkové?

V západní Evropě se kvůli vysokým cenám vracejí k pěstování zeleniny a ovoce.

ČASTOLOVICE - V Česku se ustupuje od klasických záhonů. Do popředí se dostávají okrasné zahrady.

Pořadatelé výstavy nemohou zmíněný trend ignorovat a kolekce tomu přizpůsobují. „Okrasné dřeviny, miniatury bonsaje, to jsou další exponáty pro oko,“ uvedl za organizátory Josef Helmich jedny z mála příkladů, co letošní Zahrada východních Čech nabízí. Na český boom v okrasných zahradách pořadatelé reagují třemi sekcemi, kde návštěvníci najdou okrasné dřeviny, celou řadu thújí, ale i stále modernější jezírka. Právě jejich budování dostává na akci velký prostor. Návštěvníci uvidí nejen možnosti, jak jezírka mají vypadat, ale dozví se, jak je projektovat.

Hitem jsou okrasné jehličnany. I tady „nastoupí“ poradenská služba, která se zaměří na současný stav zahrady a poradí, které dřeviny se sem hodí. „Zájemci se seznámí s řadou možných námětů a návodů, jak zbudovat zahradu, aby působila přirozeně a plnila svůj účel. Důležité je, stejně jako u řady dalších plodin, složení půdy, hnojení a další starost o keře a stromy,“ vysvětlil Helmich.

Podotkl, že v západní Evropě však trend okrasných zahrad postupně ustupuje a majitelé se opět vracejí ke klasickému pěstování ovoce a zeleniny. „Měl jsem možnost mluvit s kolegy z Německa, kteří mi to potvrdili. V západní Evropě stále roste cena ovoce a zeleniny a zahrádkáři zjišťují, že levnější je, když si oblíbené plody vypěstují sami. U nás je všechno trošku opožděné, takže velký návrat očekáváme až za pár let,“ reagoval Helmich.
Ujistil však, že na své si přijde zcela každý, kdo rád něco pěstuje. Výstava nabízí doslova všechny oblasti ze zahrádkářství.

ČASTOLOVICE - Příchozí, kteří navštíví devátou, rozsáhlou výstavu Zahrada východních Čech, čekají také vzácné exempláře mnohých okrasných květin. Mezi celou škálou nebudou chybět ani jiřiny a jiřinky nebo chryzantémy. „Máme tu exempláře, které teprve na jaře získaly jméno a mezi pěstiteli nejsou ještě známé,“ informoval za pořadatele Josef Helmich. K vidění jsou květiny z Nizozemska, zmíněné chryzantémy z Havlíčkobrodska , begónie z Pardubicka a poprvé budou vystaveny pokojové rostliny, které si získávají stále větší oblibu především kvůli svým ozdobným listům, a květy z Ústí nad Orlicí. Někteří pěstitelé se upnuli k rostlinám téměř exotickým. Mezi ně patří kaktusy a sukulenty. Ty v zajímavé expozici představí rychnovští kaktusáři.

Zahrada východních Čech nabízí všem návštěvníkům také poradenskou službu v široké oblasti zahrádkářského odvětví. „V poradně máme dva lidi, kteří budou odpovídat na různé dotazy a vysvětlovat, co a jak se pěstuje. Pro každého začínajícího, ale i pokročilého pěstitele, který se chce pustit do nějakých novinek jsou názorné rady to nejcennější,“ vysvětlil za organizátory Josef Helmich.

Zajímavým bodem velkolepé výstavy má být i porovnávání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů. Příchozí se mohou těšit na nejrůznější ukázky pěstitelských úspěchů z Královéhradecka, Pardubicka, Náchodska , Jičínska, Trutnovska, Ústeckoorlicka, Chrudimska a Rychnovska. Akce nabízí i prezentaci nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů, Nosným programem bude tradiční ukázka od třech šlechtitelských ústavů, které představí, jak pěstovat jádroviny a peckoviny v našich klimatických podmínkách.

Správný zahradník, ať se jeho pěstitelská záliba ubírá jakýmkoli směrem, potřebuje mít doma i nářadí. Právě přehlídka náčiní, novinek, ale i skleníků, zahradního nábytku, keramických květináčů a podobně je také nedílnou součástí víkendové výstavy. Pěstitelé se dozví, které nářadí je na co vhodné, jaké trendy jsou například v sekačkách, které nářadí je in a řadu dalších cenných rad. Právě kvalitnní a dobře zvolené nářadí je jedním z potřebných bodů k cestě za pěstitelským úspěchem.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 15 130 Kč Sanitáři SANITÁŘ/-KA pro LDN Jaroměř. Požadované vzdělání: nižší střední. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Oblastní nemocnice Náchod přijme sanitáře nebo ošetřovatelku pro LDN Jaroměř., , Požadavky: pozitivní přístup a vztah k pacientům, zkušenosti ze zdravotnictví nebo sociálních služeb výhodou, výpis z rejstříku trestů, sanitářský kurz výhodou., , Zaměstnavatel nabízí: nástup možný ihned, pracovní doba - denní nebo ranní služby pondělí až neděle, vhodné i pro absolventy, pracovní poměr na dobu neurčitou, příspěvek na stravu, zaměstnanecké benefity.. Pracoviště: Oblastní nemocnice náchod a.s. - nemocnice jaroměř, Národní, č.p. 83, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Jana Hotmarová, +420 702 017 645,+420 491 601 394. Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 20 000 Kč Technici počítačových sítí a systémů TECHNIK/-ČKA, SPRÁVCE/-KYNĚ POČÍTAČOVÝCH SÍTÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned nebo dle dohody. , , Pracovní náplň: kompletní správa LAN sítě zákazníků; instalace a servis PC (WIN, HW, aplikační sw) a periférií; instalace a správa WIN a Linux serverů ve spolupráci s externím dodavatelem; servisní zásahy vzdáleně i v místě zákazníka; technická podpora., , Požadavky: min. SŠ vzdělání technického (IT) směru; 2-3 roky praxe výhodou; znalost LAN sítí a jejich komponentů; dobrá znalost MS WIN XP/W7/W10; dobrá znalost HW, základy OS Linux; znalost AJ alespoň na úrovni čtení dokumentace; řidičský průkaz sk. B., , Další předpoklady: samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, pečlivost; komunikativnost, reprezentativní a příjemné vystupování; dobré organizační schopnosti., , Zaměstnavatel nabízí: různorodou práci v oboru IT, možnost odborného růstu, přátelské pracovní prostředí, motivující finanční ohodnocení (nástupní mzda dle dovedností a zkušeností), stravenky., , V případě zájmu, prosíme, zašlete profesní životopis na e-mail: hr@billcom.cz, NEKONTAKTOVAT TELEFONEM.. Pracoviště: Billcom, spol. s r.o., Na Zadomí, č.p. 1246, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Jan Neumann, . Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 16 500 Kč Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení TECHNIK/-ČKA KVALITY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Společnost PROMA REHA, s.r.o., český výrobce vybavení pro zdravotnická zařízení, hledá pro výrobní závod v Meziměstí pracovníka/pracovnici na pozici "TECHNIK KVALITY". Jeho hlavním úkolem bude zajištění kontroly kvality vyráběných produktů. , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: kontrola kvality vyráběných produktů na určených výrobních odděleních; vstupní, výstupní a mezioperační kontrola; uvolňování výrobků pro další výrobní operace; navrhování nápravných a preventivních opatření ke zlepšování kvality; práce s měřidly., , Požadavky: ÚSO/SŠ technického směru; znalost práce se základními měřidly; znalost práce na PC; spolehlivost a samostatnost; loajalita a časová flexibilita., Znalosti a zkušenosti, které jsou výhodou: znalost informačního systému Helios Orange., , Zaměstnavatel nabízí: zajímavou práci v dynamickém prostředí české expandující společnosti; příjemné pracovní prostředí; po zapracování stravenky; ohodnocení závislé na výsledcích a plnění cílů. , , V případě, že Vás tato nabídka práce zaujala, zašlete svůj strukturovaný životopis spolu s krátkým průvodním dopisem na e-mail: kariera@promareha.cz a do předmětu zprávy uveďte název pozice, o kterou máte zájem.. Pracoviště: Proma reha, s.r.o. - pracoviště meziměstí, Tovární, č.p. 84, 549 81 Meziměstí u Broumova 1. Informace: Iveta Prokopová, +420 775 776 094. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč Účetní všeobecní SAMOSTATNÁ/-Ý ÚČETNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.5.2019) s předpokladem prodloužení smlouvy na dobu neurčitou (pracovní místo není zástupem za zaměstnance). Hrubá měsíční mzda po zapracování až 25.000,- Kč., , Pracovní náplň: kompletní zpracování účetnictví a daňové evidence pro více účetních jednotek vč. závěrkových prací, prezentace výstupů z účetnictví., , Požadavky: min. SŠ vzdělání ekonomického směru, praxe v kompletním vedení účetnictví min. 2 roky, znalost práce s MS Excel, řidičský průkaz sk. B, znalost AJ nebo NJ výhodou. , , Další předpoklady: samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, pečlivost, komunikativnost, reprezentativní a příjemné vystupování, rozhodnost, dobré organizační schopnosti, flexibilita, odolnost proti stresu. , , Zaměstnavatel nabízí: různorodou práci v oboru vedení účetnictví a daňové evidence, možnost odborného růstu, přátelské pracovní prostředí, motivující finanční ohodnocení, příspěvek na stravování, možnost profesního postupu (hlavní účetní, vedoucí účetní skupiny)., , Přihlášky a strukturovaný profesní životopis zaslat na e-mail: hr@billcom.cz , NEKONTAKTOVAT TELEFONEM.. Pracoviště: Billcom, spol. s r.o., Na Zadomí, č.p. 1246, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Marie Machová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

GÓL NA 1:0. Běžela teprve první minuta zápasu mezi Náchodem a Dvorem Králové, když D. Nejman připravil gólové zakončení pro kanonýra Malého (v modro-bílém).

Nun: Na body jsme měli

Z broumovské minizoo si udělali krátký výlet dva klokani.
3

Šikovní klokani rozpletli pletivo a vyrazili na výlet

Lokomotiva osmi trefami zničila Kobylice

Královéhradecký kraj - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu I. A a I. B třída, nižší fotbalové soutěže v kraji.

Nováček se trápí v koncovce

Meziměstí - Nováček nejnižší krajské soutěže se zatím trápí především střelecky, což potvrdilo i sobotní domácí střetnutí proti Smiřicím.

Hasiči opět v akci, bojovali s následky větru

Náchodsko - V souvislosti se silným větrem a deštěm, které se prohnaly Královéhradeckým krajem zejména v nedělních večerních hodinách, zasahovali hasiči ve třicítce případů na území celého kraje.

Zloděj využil příležitosti a z domu sebral peníze

Hronovsko - Z rodinného domu v jedné z menších obcí na Hronovsku zmizelo několik tisíc korun

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT