VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice chválili i odborníci

VÝCHODNÍ ČECHY - Rok se sešel s rokem a je tu 9. ročník výstavy ovoce, zeleniny a květin Zahrada východních Čech. Za organizací je Český zahrádkářský svaz Častolovice, Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov n. K. a městys Častolovice.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Devátý ročník výstavy nabízí novinky: kolekce hroznového vína či ořechů.

Zahradu východních Čech Radost – Krása – Užitek najdou návštěvníci v sokolské zahradě, sokolovně a nové budově.

„Smyslem naší rozsáhlé akce, která si získala jak u odborníků, tak u laiků, velký ohlas, je, aby každý odcházející získal na tradiční výstavě vědomosti. Jak co pěstovat, jak ošetřovat a co se týká samotného ovoce a zeleniny, jak také skladovat. Není vždy jednoduché uchovat původní tvar a chuť cestou ze záhonků až na samotný stůl,“ uvedl Josef Helmich za pořadatele akce.

Podotkl, že pro samotné organizátory je velkou pochvalou slovo odborníků. Ti tvrdí, že zahrádkářská expozice a její doprovodné programy jsou na velmi vysoké úrovni. „Loni nás navštívili vysocí odborníci a s překvapením komentovali, že výstava přináší mnohé cenné informace pro pěstitele do budoucnosti. Nabízí řadu exponátů, které se teprve dostávají z pěstitelských ústavů a čeká je dlouhá cesta, než dorazí na trh za zákazníky,“ tlumočil chválu Helmich.

Každým rokem organizátoři zahrádkářské výstavy, kterou pravidelně navštěvují tisíce lidí nejen z Rychnovska, ale i celého Královéhradeckého. Pardubického kraje a dalšího širokého okolí, přicházejí s novinkami. „Letos nabízíme velmi zajímavou samostatnou kolekci hroznového vína, vlašských ořechů, méně známého ovoce. Fanoušci jablek jistě rádi uvítají ucelenou kolekci, která nabídne jak novinky, tak jablka oblíbená našimi předky,“ řekl Helmich.

Pokračoval, že v samostatných expozicích jedenáct nejlepších Základních organizací Českého svazu zahrádkářů východních Čech představí svou činnost, výsledky prací a samozřejmě návody, jak úspěšně trávit volný čas. „Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, které dají i návod a směr pro pěstování jádrovin, peckovin na našich zahrádkách,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů. Podotkl, že také různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce bude dalším zpříjemněním. V zelenině bude především expozice osmi druhů brambor doplněná návody, jak je pěstovat a konzumovat, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska a kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat ke koupi.

V TVORBĚ SE FANTAZII MEZE NEKLADOU!

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MISKU OVOCE A ZELENINY je rovněž na výstavě Zahrada východních Čech tradicí. Každoročně se do ní přihlašuje několik samotných nebo skupinových aranžérek, které se snaží umístit co nejlépe. Jejich výtvory jsou vždy velmi originální. Vystavovatelé jsou často spíše amatéry, než profesionály a tvorbou tak stráví třeba i několik hodin. Jejich příspěvky nejsou jen pouhým poskládaným ovocem na misce, ale zobrazují například zvířata, budovy či jiné neobvyklé věci, které si nekladou mezí. Spíše než na zeleninové aranžmá se podle minulých ročníků účastníci zaměřují raději na ovoce. Každá soutěžní miska má přiřazené své pořadové číslo. Podle něho pak návštěvníci mohou hlasovat pro tu nejhezčí. Soutěž bude zahájena v první den výstavy ( dnes přesně v 9.00 hodin) a potrvá až do neděle. Přesně v 16.00 hodin bude ukončena a dojde na sčítání hlasů. Nejlepší miska bude odměněna pohárem s upomínkou na konaný ročník výstavy.

Zahrady okrasné, nebo užitkové?

V západní Evropě se kvůli vysokým cenám vracejí k pěstování zeleniny a ovoce.

ČASTOLOVICE - V Česku se ustupuje od klasických záhonů. Do popředí se dostávají okrasné zahrady.

Pořadatelé výstavy nemohou zmíněný trend ignorovat a kolekce tomu přizpůsobují. „Okrasné dřeviny, miniatury bonsaje, to jsou další exponáty pro oko,“ uvedl za organizátory Josef Helmich jedny z mála příkladů, co letošní Zahrada východních Čech nabízí. Na český boom v okrasných zahradách pořadatelé reagují třemi sekcemi, kde návštěvníci najdou okrasné dřeviny, celou řadu thújí, ale i stále modernější jezírka. Právě jejich budování dostává na akci velký prostor. Návštěvníci uvidí nejen možnosti, jak jezírka mají vypadat, ale dozví se, jak je projektovat.

Hitem jsou okrasné jehličnany. I tady „nastoupí“ poradenská služba, která se zaměří na současný stav zahrady a poradí, které dřeviny se sem hodí. „Zájemci se seznámí s řadou možných námětů a návodů, jak zbudovat zahradu, aby působila přirozeně a plnila svůj účel. Důležité je, stejně jako u řady dalších plodin, složení půdy, hnojení a další starost o keře a stromy,“ vysvětlil Helmich.

Podotkl, že v západní Evropě však trend okrasných zahrad postupně ustupuje a majitelé se opět vracejí ke klasickému pěstování ovoce a zeleniny. „Měl jsem možnost mluvit s kolegy z Německa, kteří mi to potvrdili. V západní Evropě stále roste cena ovoce a zeleniny a zahrádkáři zjišťují, že levnější je, když si oblíbené plody vypěstují sami. U nás je všechno trošku opožděné, takže velký návrat očekáváme až za pár let,“ reagoval Helmich.
Ujistil však, že na své si přijde zcela každý, kdo rád něco pěstuje. Výstava nabízí doslova všechny oblasti ze zahrádkářství.

ČASTOLOVICE - Příchozí, kteří navštíví devátou, rozsáhlou výstavu Zahrada východních Čech, čekají také vzácné exempláře mnohých okrasných květin. Mezi celou škálou nebudou chybět ani jiřiny a jiřinky nebo chryzantémy. „Máme tu exempláře, které teprve na jaře získaly jméno a mezi pěstiteli nejsou ještě známé,“ informoval za pořadatele Josef Helmich. K vidění jsou květiny z Nizozemska, zmíněné chryzantémy z Havlíčkobrodska , begónie z Pardubicka a poprvé budou vystaveny pokojové rostliny, které si získávají stále větší oblibu především kvůli svým ozdobným listům, a květy z Ústí nad Orlicí. Někteří pěstitelé se upnuli k rostlinám téměř exotickým. Mezi ně patří kaktusy a sukulenty. Ty v zajímavé expozici představí rychnovští kaktusáři.

Zahrada východních Čech nabízí všem návštěvníkům také poradenskou službu v široké oblasti zahrádkářského odvětví. „V poradně máme dva lidi, kteří budou odpovídat na různé dotazy a vysvětlovat, co a jak se pěstuje. Pro každého začínajícího, ale i pokročilého pěstitele, který se chce pustit do nějakých novinek jsou názorné rady to nejcennější,“ vysvětlil za organizátory Josef Helmich.

Zajímavým bodem velkolepé výstavy má být i porovnávání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů. Příchozí se mohou těšit na nejrůznější ukázky pěstitelských úspěchů z Královéhradecka, Pardubicka, Náchodska , Jičínska, Trutnovska, Ústeckoorlicka, Chrudimska a Rychnovska. Akce nabízí i prezentaci nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů, Nosným programem bude tradiční ukázka od třech šlechtitelských ústavů, které představí, jak pěstovat jádroviny a peckoviny v našich klimatických podmínkách.

Správný zahradník, ať se jeho pěstitelská záliba ubírá jakýmkoli směrem, potřebuje mít doma i nářadí. Právě přehlídka náčiní, novinek, ale i skleníků, zahradního nábytku, keramických květináčů a podobně je také nedílnou součástí víkendové výstavy. Pěstitelé se dozví, které nářadí je na co vhodné, jaké trendy jsou například v sekačkách, které nářadí je in a řadu dalších cenných rad. Právě kvalitnní a dobře zvolené nářadí je jedním z potřebných bodů k cestě za pěstitelským úspěchem.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 25 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu ostatních produktů (kromě informačních a komunikačních technologií) PRODUKTOVÝ MANAŽER/PRODUKTOVÁ MANAŽERKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neuričtou, nástup možný ihned., , Náplň práce: Hlavním úkolem bude správa produktové řady, podpora obchodního týmu, spolupráce při testování výrobků a jejich uvádění na trh., Správa portfolia produktů, prezentace výrobků českým i zahraničním zákazníkům, spolupráce na vývoji, součinnost při testování výrobků a jejich uvádění na trh, sledování trendů v oboru, tvorba návodů k použití, servisních manuálů, spolupráce na marketingových aktivitách, , Požadavky: SŠ/VŠ vzdělání (obor zdravotnický nebo technický), pokročilá znalost AJ slovem i písmem, znalost práce na PC (MS Office), zdravotnická profesní zkušenost výhodou, ŘP sk. B, komunikační a prezentační dovednosti, výpis z rejstříku trestů, , Zaměstnavatel nabízí: zajímavou práci v prostředí stabilní české společnosti, možnost osobnostního a profesního rozvoje, ohodnocení závislé na Vašich výsledcích a plnění cílů - odměny, notebook, mobilní telefon, stravenky, , V případě, že Vás tato nabídka práce zaujala, zašlete strukturovaný životopis s krátkým průvodním dopisem na e-mail: kariera@promareha.cz, tel.č.: +0420 775 776 094.. Pracoviště: Proma reha, s.r.o. - pracoviště meziměstí, Tovární, č.p. 84, 549 81 Meziměstí u Broumova 1. Informace: Iveta Prokopová, +420 775 776 094.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 25 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) SEŘIZOVAČ/-KA VÝROBNÍ LINKY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup dle dohody. Zaměstnání je vhodné i pro absolventy/-ky - pro výkon práce budete zaškoleni., Náplň práce: zodpovědnost za správnou funkci výrobních linek a jejich příslušenství, nastavení parametrů podle technologických předpisů., Požadavky: min. vzdělání - vyučení, výhodou technický obor (např. strojní, elektro, automechanik); chuť se technicky vzdělávat; manuální zručnost, samostatnost, spolehlivost., Zaměstnavatel nabízí: práci v perspektivní společnosti, firemní akce, vzdělávací kurzy, školení, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, benefitní systém Cafeterie, mimořádná odměna (tzv. 13. mzda); příležitost k profesnímu i osobnímu rozvoji, příspěvek na dopravu., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: personalni5@gumotex.cz (termín výběrového řízení dle dohody).. Pracoviště: Gumotex, akciová společnost - odštěpný závod tanex plasty, V Lužinách, č.p. 113, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Monika Hozdová, +420 491 841 240.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 900 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ/-Á DĚLNÍK/-ICE - KOVODĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou. Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Vursta Mykola, tel.: +420 777 929 258 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: mykolavursta@email.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Mykola Vursta, +420 777 929 258.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK/-ICE - ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. , Požadavky: řidičský průkaz sk. B, C; karta do tachografu, profesní průkaz, fyzická zdatnost, komunikativnost, časová flexibilita., Zaměstnanecké výhody: stravenky, zvláštní prémie, naturální výhody. , Kontakt zasláním životopisu na e-mail: tomas.brandejs@jopeco.cz. Pracoviště: Jopeco spol. s r.o., U Cihelny, č.p. 1751, 547 01 Náchod 1. Informace: Tomáš Brandejs, +420 603 229 848.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Harry a Meghan projeli po svatebním obřadu Windsor v otevřeném kočáře
AKTUALIZOVÁNO
22

Princ Harry si vzal Meghan Markleovou

OD SRPNA bude hrát náchodská rezerva (v oranžových dresech) své domácí zápasy v Provodově.

Vik: Vše do sebe logicky zapadá

Ve Vlčí rokli opravují turistické lávky, do konce května bude uzavřena

Teplice nad Metují - Ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách začala oprava dřevěné lávky. Po dobu stavby bude až do konce května Vlčí rokle neprůchodná.

Slovanská epopej v Brně a proč už nepotřebujeme žádné další zákony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 18. května 2018.

Věchetův festival se letos na Bojiště nevrátí. Organizátoři vyjednávají

Trutnov - Pokračování legendárního undergroundového festivalu je stále v oblacích. Zatímco vloni otevřeně bojovali s mladobuckou radnicí a po konci na trutnovském Bojišti chtěli rozestavět stany na loukách tamního městyse, letos organizátoři Trutnoff Open Air informace o konání festivalu nepodávají.

Kraj chce dát špitálům 56 milionů, nejvíc náchodskému - 25,5

Náchod - Radní hradeckého kraje přijali návrh na poskytnutí 56 milionů korun svým nemocnicím jako dorovnání vyrovnávací platby za plnění závazku veřejné služby. Záměr ještě budou na nejbližším zasedání schvalovat krajští zastupitelé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT