VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expozice chválili i odborníci

VÝCHODNÍ ČECHY - Rok se sešel s rokem a je tu 9. ročník výstavy ovoce, zeleniny a květin Zahrada východních Čech. Za organizací je Český zahrádkářský svaz Častolovice, Územní sdružení Českého zahrádkářského svazu Rychnov n. K. a městys Častolovice.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Devátý ročník výstavy nabízí novinky: kolekce hroznového vína či ořechů.

Zahradu východních Čech Radost – Krása – Užitek najdou návštěvníci v sokolské zahradě, sokolovně a nové budově.

„Smyslem naší rozsáhlé akce, která si získala jak u odborníků, tak u laiků, velký ohlas, je, aby každý odcházející získal na tradiční výstavě vědomosti. Jak co pěstovat, jak ošetřovat a co se týká samotného ovoce a zeleniny, jak také skladovat. Není vždy jednoduché uchovat původní tvar a chuť cestou ze záhonků až na samotný stůl,“ uvedl Josef Helmich za pořadatele akce.

Podotkl, že pro samotné organizátory je velkou pochvalou slovo odborníků. Ti tvrdí, že zahrádkářská expozice a její doprovodné programy jsou na velmi vysoké úrovni. „Loni nás navštívili vysocí odborníci a s překvapením komentovali, že výstava přináší mnohé cenné informace pro pěstitele do budoucnosti. Nabízí řadu exponátů, které se teprve dostávají z pěstitelských ústavů a čeká je dlouhá cesta, než dorazí na trh za zákazníky,“ tlumočil chválu Helmich.

Každým rokem organizátoři zahrádkářské výstavy, kterou pravidelně navštěvují tisíce lidí nejen z Rychnovska, ale i celého Královéhradeckého. Pardubického kraje a dalšího širokého okolí, přicházejí s novinkami. „Letos nabízíme velmi zajímavou samostatnou kolekci hroznového vína, vlašských ořechů, méně známého ovoce. Fanoušci jablek jistě rádi uvítají ucelenou kolekci, která nabídne jak novinky, tak jablka oblíbená našimi předky,“ řekl Helmich.

Pokračoval, že v samostatných expozicích jedenáct nejlepších Základních organizací Českého svazu zahrádkářů východních Čech představí svou činnost, výsledky prací a samozřejmě návody, jak úspěšně trávit volný čas. „Nosným prvkem však bude tradiční ukázka ovoce od třech šlechtitelských ústavů, které dají i návod a směr pro pěstování jádrovin, peckovin na našich zahrádkách,“ vysvětlil jeden z hlavních organizátorů. Podotkl, že také různé ochutnávky a gastronomie ze zahrádkářské produkce bude dalším zpříjemněním. V zelenině bude především expozice osmi druhů brambor doplněná návody, jak je pěstovat a konzumovat, čtrnáct odrůd paprik z Nymburska a kvalitní sadbový česnek, který je mnohdy problém sehnat ke koupi.

V TVORBĚ SE FANTAZII MEZE NEKLADOU!

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ MISKU OVOCE A ZELENINY je rovněž na výstavě Zahrada východních Čech tradicí. Každoročně se do ní přihlašuje několik samotných nebo skupinových aranžérek, které se snaží umístit co nejlépe. Jejich výtvory jsou vždy velmi originální. Vystavovatelé jsou často spíše amatéry, než profesionály a tvorbou tak stráví třeba i několik hodin. Jejich příspěvky nejsou jen pouhým poskládaným ovocem na misce, ale zobrazují například zvířata, budovy či jiné neobvyklé věci, které si nekladou mezí. Spíše než na zeleninové aranžmá se podle minulých ročníků účastníci zaměřují raději na ovoce. Každá soutěžní miska má přiřazené své pořadové číslo. Podle něho pak návštěvníci mohou hlasovat pro tu nejhezčí. Soutěž bude zahájena v první den výstavy ( dnes přesně v 9.00 hodin) a potrvá až do neděle. Přesně v 16.00 hodin bude ukončena a dojde na sčítání hlasů. Nejlepší miska bude odměněna pohárem s upomínkou na konaný ročník výstavy.

Zahrady okrasné, nebo užitkové?

V západní Evropě se kvůli vysokým cenám vracejí k pěstování zeleniny a ovoce.

ČASTOLOVICE - V Česku se ustupuje od klasických záhonů. Do popředí se dostávají okrasné zahrady.

Pořadatelé výstavy nemohou zmíněný trend ignorovat a kolekce tomu přizpůsobují. „Okrasné dřeviny, miniatury bonsaje, to jsou další exponáty pro oko,“ uvedl za organizátory Josef Helmich jedny z mála příkladů, co letošní Zahrada východních Čech nabízí. Na český boom v okrasných zahradách pořadatelé reagují třemi sekcemi, kde návštěvníci najdou okrasné dřeviny, celou řadu thújí, ale i stále modernější jezírka. Právě jejich budování dostává na akci velký prostor. Návštěvníci uvidí nejen možnosti, jak jezírka mají vypadat, ale dozví se, jak je projektovat.

Hitem jsou okrasné jehličnany. I tady „nastoupí“ poradenská služba, která se zaměří na současný stav zahrady a poradí, které dřeviny se sem hodí. „Zájemci se seznámí s řadou možných námětů a návodů, jak zbudovat zahradu, aby působila přirozeně a plnila svůj účel. Důležité je, stejně jako u řady dalších plodin, složení půdy, hnojení a další starost o keře a stromy,“ vysvětlil Helmich.

Podotkl, že v západní Evropě však trend okrasných zahrad postupně ustupuje a majitelé se opět vracejí ke klasickému pěstování ovoce a zeleniny. „Měl jsem možnost mluvit s kolegy z Německa, kteří mi to potvrdili. V západní Evropě stále roste cena ovoce a zeleniny a zahrádkáři zjišťují, že levnější je, když si oblíbené plody vypěstují sami. U nás je všechno trošku opožděné, takže velký návrat očekáváme až za pár let,“ reagoval Helmich.
Ujistil však, že na své si přijde zcela každý, kdo rád něco pěstuje. Výstava nabízí doslova všechny oblasti ze zahrádkářství.

ČASTOLOVICE - Příchozí, kteří navštíví devátou, rozsáhlou výstavu Zahrada východních Čech, čekají také vzácné exempláře mnohých okrasných květin. Mezi celou škálou nebudou chybět ani jiřiny a jiřinky nebo chryzantémy. „Máme tu exempláře, které teprve na jaře získaly jméno a mezi pěstiteli nejsou ještě známé,“ informoval za pořadatele Josef Helmich. K vidění jsou květiny z Nizozemska, zmíněné chryzantémy z Havlíčkobrodska , begónie z Pardubicka a poprvé budou vystaveny pokojové rostliny, které si získávají stále větší oblibu především kvůli svým ozdobným listům, a květy z Ústí nad Orlicí. Někteří pěstitelé se upnuli k rostlinám téměř exotickým. Mezi ně patří kaktusy a sukulenty. Ty v zajímavé expozici představí rychnovští kaktusáři.

Zahrada východních Čech nabízí všem návštěvníkům také poradenskou službu v široké oblasti zahrádkářského odvětví. „V poradně máme dva lidi, kteří budou odpovídat na různé dotazy a vysvětlovat, co a jak se pěstuje. Pro každého začínajícího, ale i pokročilého pěstitele, který se chce pustit do nějakých novinek jsou názorné rady to nejcennější,“ vysvětlil za organizátory Josef Helmich.

Zajímavým bodem velkolepé výstavy má být i porovnávání ovoce od velkopěstitelů a drobných zahrádkářů. Příchozí se mohou těšit na nejrůznější ukázky pěstitelských úspěchů z Královéhradecka, Pardubicka, Náchodska , Jičínska, Trutnovska, Ústeckoorlicka, Chrudimska a Rychnovska. Akce nabízí i prezentaci nových odrůd od šlechtitelů ovoce a velkopěstitelů, Nosným programem bude tradiční ukázka od třech šlechtitelských ústavů, které představí, jak pěstovat jádroviny a peckoviny v našich klimatických podmínkách.

Správný zahradník, ať se jeho pěstitelská záliba ubírá jakýmkoli směrem, potřebuje mít doma i nářadí. Právě přehlídka náčiní, novinek, ale i skleníků, zahradního nábytku, keramických květináčů a podobně je také nedílnou součástí víkendové výstavy. Pěstitelé se dozví, které nářadí je na co vhodné, jaké trendy jsou například v sekačkách, které nářadí je in a řadu dalších cenných rad. Právě kvalitnní a dobře zvolené nářadí je jedním z potřebných bodů k cestě za pěstitelským úspěchem.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč

Provozní elektromechanici ELEKTRIKÁŘ/-KA, ELEKTROMECHANIK/-ČKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení smlouvy na dobu neurčitou. Nástup možný ihned nebo dle dohody. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Zkušenosti se seřizováním strojů a strojních zařízení výhodou., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na obědy., Kontakt - p. Jošt Martin; tel.: 737 229 181 (Po-Pá od 08:00 hod. do 14:00 hod.); e-mail: mjost@kskbono.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Ksk bono s.r.o., 552 12 Heřmanice nad Labem. Informace: Martin Jošt, +420 737 229 181(Po-Páod08:00hod.do14:00hod.).

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 900 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJŮ - výroba zámků, kování, nástrojů a nářadí. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (2 roky). Směnnost: dvousměnný provoz - pracovní doba od 05:30 hod. do 14:00 hod., od 15:00 hod. do 23:30 hod., Požadavky: spolehlivost, pracovitost., Kontakt - p. Yuhas Eduard, tel.: +420 777 929 220 (v době od 09:00 hod. do 11:00 hod.), e-mail: eduardyuhas@email.cz (zaslání životopisu)., Místo výkonu práce: Žabokrky 50, 549 31 Hronov.. Pracoviště: Elegant group s.r.o. - provozovna, 549 31 Hronov 1. Informace: Eduard Yuhas, +420 777 929 220(od09:00hod.do11:00hod.).

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) UČITEL/-KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA - specializace "Učitel prvního stupně". Pracovní poměr na dobu určitou do 30.6.2019. , Vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých, zákonů, ve znění pozdějších předpisů., Platové zařazení: 12. platová třída (plat od 26.020,- Kč do 33.930,- Kč - dle výše praxe)., Kontakt - Mgr. Lokvencová Radka; tel.: 491 428 345 (od 07:00 hod. do 15:00 hod.), e-mail: zstgmnachod@zstgmnachod.cz (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese Náchod, Bartoňova 1005.. Pracoviště: Základní škola t. g. masaryka náchod, bartoňova 1005, Bartoňova, č.p. 1005, 547 01 Náchod 1. Informace: Radka Lokvencová, +420 491 428 345(od07:00hod.do15:00hod.).

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Špindlerův Mlýn
17

Česko v noci opět sevřely rekordní mrazy. Má se postupně oteplovat

Požár automobilu v České Skalici

Automobil skončil v plamenech, zbyl z něho vrak

Poslední samec nosorožce severního bílého Sudán je po smrti

Dvůr Králové - Po smrti posledního samce zůstávají na světě poslední dvě samice nosorožce severního bílého.

Mrazivý březen útočí na zásoby paliva

Královéhradecko - Zima se zatím nehodlá vzdát své vlády. Přísloví Březen, za kamna vlezem je více než poplatné. Zatímco ovocnáři se ze současného chladného počasí radují, lidem, kteří si sami zajišťují otop, optimismu ubývá.

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Dobročinný bazar získal 133 tisíc pro Jarušku z Náchoda

Náchod - Výtěžek letošního jarního Dobročinného bazaru, který se v uplynulém týdnu konal ve sboru Církve bratrské v Náchodě, činí díky všem dobrovolníkům, darujícím i nakupujícím neuvěřitelných a krásných 133 500 korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT