VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záslužné Kovaříkovy monografie o myslivosti

Náš přední současný český myslivecký historik, spisovatel a publicista docent, MUDr. Jaromír Kovařík, CSc., ve svých 82 letech v létě 2008 vydal další dvě hodnotné a zajímavé knížky ve známém mysliveckém vydavatelství Druckvo v Praze.

6.11.2008
SDÍLEJ:

A to: Etika v myslivosti (96 stránek, 55 obrázků) a druhá rovněž velmi zajímavá a původní knížka Zvěř, lov, myslivost v naší heraldice a filatelii (120 stránek, barevné obrazové přílohy). Obě původní knížky vyšly zde v prvním vydání s ilustracemi Miroslava Míči v edici Myslivost do kapsy.

Literárně velmi plodný myslivecký autor Jaromír Kovařík v první recenzované knížce aktuálně reaguje na potřeby současných myslivců, kterým přináší zasvěcené a důkladné poučení o etice, tj. nauce o morálce, mravnosti, soustavě mravních norem a mravním kodexu. Kovařík obsah a látku své původní a velmi zdařile zpracované knížky rozvrhl do 10 promyšleně koncipovaných kapitol se dvěma obrazovými přílohami. Po úvodu a pohledu do minulosti a citaci klasiků o morálce v myslivosti uvádí Kodex myslivosti C.I.C. a pohled na naší myslivost v současnosti včetně etických „zákonů” myslivosti. Pojednává dále o osobnosti myslivce, mysliveckém odívání, zvycích i tradicích a připomíná významy myslivosti. Brilantně je zpracována kapitola Myslivečtí patroni, o svatém Hubertovi a svatém Eustachovi i jejich legendách a památkách na území naší vlasti. Dále autor cituje Hromasovo Desatero naší myslivosti. Přetiskuje Podtřemšínského Písně a Vrbovu úvahu o myslivecké duši. Po krásném závěru následuje obrazová příloha 24 reprodukcí k sv. Hubertovi a sv. Eustachovi. Kovaříkova monografie Etika v myslivosti aktuálně odpovídá na celkový úpadek morálky v současné české společnosti, ve veřejném i soukromém životě, na rozmach tzv. „moderního pytláctví a pytlačení”, tolik znepokojující čestné myslivce. Kniha se velmi vhodně vemlouvá do svědomí našich současných myslivců a vyzdvihuje morální přínos myslivosti pro ušlechtilé a mravně se chovající myslivce.

Přínosná je druhá Kovaříkova přehledná a souhrnná monografie Zvěř, lov, myslivost v naší heraldice a filatelii. Ta totiž komplexně, přehledně a srozumitelně pojednává o ikonografické inspirativnosti naší zvěře, lovu a myslivosti heraldice, tzn. ve znacích a erbech a v naší československé i české filatelii v letech 1918-2008. Cenné jsou nejen textové a poučené Kovaříkovy informace, ale též důležité názorné obrazové barevné přílohy: erby měst a obcí a erby osob a rodů a barevné reprodukce poštovních známek Zvěř a myslivost v naší filatelii. Tato kompletní monografie uspokojí svou přehledností, výčtovou komplexností i vybranými obrazovými přílohami především laiky a zajímavá je též pro odborníky. Shrnuje totiž poznatky z mnoha dílčích statí a pojednání už dříve publikovaných, ke škodě věci však jejich soupis bibliografických citací chybí. Knížka dokládá podnětnost, inspirativnost naší zvěře, lovu i myslivosti pro výtvarné ztvárnění v heraldice i ve filatelii. Autor také touto odbornou, populárně naučnou knížkou opětovně prokázal svou zběhlost a erudici v kulturní historii československé myslivosti. Recenzované Kovaříkovy knížky obohacují naší mysliveckou literaturu tentokrát o výtvarnou a ikonografickou tematiku i o vhled do problematiky myslivecké etiky, což je víc než sympatické.

Kovaříkovy práce jsou tradičně přínosné a podnětné svým komplexním i výtvarným zpracováním. Autorovi panu docentu Jaromíru Kovaříkovi (82), stále čilému lékaři-neurochirurgovi, za obec myslivců děkuji a gratuluji ke zdařilým, hodnotným a přínosným knížkám, jež potěší myslivce a také historiky, heraldiky a filatelisty, studenty, knihovníky i kulturní veřejnost.

(Jiří Uhlíř)

6.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení