Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zázvorka patří Doležalovým loutkám

Nové Město nad Metují /FOTOGALERIE/ – Galerie je umístěna v bývalém městském vězení s hladomornou a věží, původně strážící městskou bránu. V jejím prvním poschodí je stálá expozice prací tvůrců, kteří mají vztah k Novému Městu nad Metují.

3.12.2010
SDÍLEJ:

Jaroslav Doležal vystavuje loutky v novoměstské Zázvorce.Foto: Václav Pavel

Ve druhém patře se střídají převážně výstavy umělců z širšího regionu. Výstavní plán je vždy postaven tak, aby byly zastoupeny co nejrozličnější výtavné techniky a pojetí a v posledních letech se stalo také zvykem představit každoročně jednoho hosta (zatím to byly vždy výtvarnice) z německého partnerského města Hildenu.

Posledním vystavujícím v letošním roce je Jaroslav Doležal. Výstava jeho vyřezávaných plastik a loutek nese název „Ohlédnutí“ a je malou rekapitulací jeho dosavadní tvorby.

Jaroslav Doležal žije v Hradci Králové a v Záměli u Vamberka, dvacet pět let pracoval jako technolog loutek v hradeckém DRAKu a dnes je externím pedagogem na katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Na výstavě je zastoupena jak jeho tvorba pro divadlo, tak tvorba volná, která – řečeno slovy Jiřího Šindlera v katalogu k výstavě –, „…si dělá tak trochu z diváka blázny, ale přijmeme-li jeho vyzvání, čeká nás osvěžující koupel výtvarných metafor. Okouzlují a zároveň nastavují své křivé zrcadlo. Tím vším nás Jaroslav Doležal může upoutat, pobavit nebo zarazit, avšak v každém případě zjistíme, že ponořit se do jeho světa nebyla marná cesta…“. Výstava potrvá do 31. prosince 2010.

V příštím roce představíme několik velice zajímavých osobností. Začínáme výstavou počítačové grafiky Josefa Théra z Nového Města nad Metují. Ve spolupráci s o. p. s. Poznání připravíme výstavu fotografií významného etnografa, filmaře, fotografa, hudebníka, jednoho ze zakladatelů Akademie múzických umění, Karla Plicky, který působil v Novém Městě nad Metují v mládí jako učitel a založil zdejší pěvecký sbor Kácov. Na zápůjčce fotografií jsme domluveni se Slovenským národním muzeem. Choceňský malíř Václav Macháň bude slavit v příštím roce devadesáté narozeniny, což je pro nás příležitostí k představení jeho současné i starší tvorby. Jelikož je příští rok i pro galerii rokem jubilejním, rozhodli jsme se v září uspořádat ve všech prostorách společnou výstavu výtvarníků z Novoměstska.

Opravdovým „bonbónkem“ bude zejména výstava novoměstského rodáka Antonína Kybala. Tohoto věhlasného textilního výtvarníka, proslulého především jako tvůrce gobelínů, jednoho z mála českých tvůrců, vstoupivších také do povědomí zahraničních znalců, uvedeme u příležitosti dvou jubileí, v příštím roce uplyne 110 let od jeho narození a 40 roků od úmrtí. (Petr Suchánek)

3.12.2010
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení