VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žďárské posvícení: vysvěcení kříže a Mažoreti v hospodě

Žďár nad Metují /FOTOGALERIE/ - Uplynulý víkend se v této obci na Policku nesl ve znamení tradičního posvícení. To bylo letos navíc spojeno se slavnostním vysvěcením zrestaurovaného kříže.

20.10.2009 1
SDÍLEJ:

Vysvěcení zrestaurovaného kříže ve Žďáru nad Metují.Foto: DENÍK/Věra Sýkorová

Posvícení začalo v sobotu, a to hasičskými závody, při kterých nechyběly ukázky hasičské techniky při dálkové dopravě vody z návsi na „sídliště“. Večer se v sále místního pohostinství konala posvícenská zábava s kapelou Capital 2 pod vedením dvojky Trnovský – Mazač. Předtančení obstarali „Mažoreti“ z Hořic (pánové středního a vyššího věku převlečení za mažoretky). Jejich vystoupení sklidilo obrovský úspěch. „Byli světoví, všem se moc líbili, všichni lidé dlouho tleskali,“ podělil se s námi o zážitek z posvícenské zábavy místní Patrik Krejsar.

Součástí letošního posvícení bylo vysvěcení zrestaurovaného kříže u domu s číslem popisným 1. Vysvěcení předcházela přednáška historika Michala Bureše s názvem „Přemístění a obnova dvou kamenných křížů v katastru obce Žďár nad Metují“, která se konala v sále místního pohostinství a byla spojena s promítáním. Po skončení této přednášky se lidé přemístili k hasičské zbrojnici, kde má nyní zrestaurovaný kříž své místo.

Dříve stál tento kříž ve žďárských polích při cestě na Horní Maršov. Po jeho definitivním zborcení rozhodlo zastupitelstvo obce ve spolupráci právě s historikem Burešem, který se do obce přistěhoval, o tom, že se tento kříž nechá zrestaurovat. Současně se rozhodlo o jeho přemístění z polí přímo do obce. „Kdybychom ho nechali i nadále v polích, víme, jak by to dopadlo – opět by časem došlo k jeho zborcení, což by byla škoda,“ vysvětlil starosta obce Pavel Šubíř.

Dále uvedl, že po vykopání kříže ze země došlo k jeho opětnému sestavení z přibližně dvaceti dílů. Litinu provedl kovář v nedaleké Polici nad Metují, pískování proběhlo v Červeném Kostelci a kamenické práce byly prováděny v nedaleké Bukovici.

Chtějí každý rok zrestaurovat některou z památek v obci

Jak jsme již informovali, událostí číslo jedna bylo o víkendu ve Žďáru nad Metují vysvěcení zrekonstruovaného kříže, které se uskutečnilo v rámci tradičního posvícení.

Kulturní program při vysvěcení zajistili zdejší děti, jež zarecitovaly básně.
Samotného aktu vysvěcení se ujal polický farář Marian Lewicki, který přítomným připomněl, že kříže byli lidmi v dávných dobách stavěny v souvislosti s poděkováním, anebo s prosbou Bohu. V katastru obce Žďár nad Metují se nachází celkem dvaadvacet takovýchto historických památek.

Zastupitelstvo obce si předsevzalo, že každý rok dojde v jejich obci ke zrestaurování některé z historických památek – takové, u které je zrestaurování vůbec ještě možné. „Určitě si dáme do rozpočtu na příští rok další akce, které budeme řešit. Nebudu teď ještě říkat, co konkrétně – uvidíme, co finanční prostředky umožní – do čeho a jak budeme moci investovat,“ řekl nám starosta Pavel Šubíř s tím, že v letošním, na finance složitém a krizí poznamenaném roce, se budoucnost plánuje velmi těžko.

Autor: Věra Sýkorová

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení