Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZOO Dvůr: Musí severní bílý nosorožec vyhynout?

Dvůr Králové nad Labem - ZOO Dvůr Králové se věnuje chovu nosorožců již 35 let a patří k absolutní světové špičce. Černé nosorožce rozmnožuje jako první na světě dokonce již v páté generaci. Celkem se zde narodilo 45 nosorožců, z toho 33 černých, 9 bílých (dvou poddruhů) a tři indičtí.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Nosorožci.Foto: Tomáš Hajnyš

I když ZOO Dvůr Králové jako jediná na světě opakovaně odchovala mláďata severních bílých nosorožců, poslední se narodilo v roce 2000. V rámci snahy o rozmnožení byli tři severní bílí nosorožci již v roce 1989 posláni do Wild Animal Parku v San Diegu v Kalifornii, kde mají nejlepší výsledky v chovu jižní formy tohoto nosorožce na světě. Ani zde je ale nerozmnožili. V přírodě snad přežívá několik posledních zvířat, pokud tento nosorožec už nebyl zcela vyhuben.

Ačkoli se bílí nosorožci obou poddruhů v zoologických zahradách rozmnožují velmi sporadicky, v přírodních podmínkách je meziroční nárůst populace až 10%. Proto ZOO Dvůr Králové iniciovala myšlenku pokusit se dosáhnout úspěšného rozmnožování přemístěním posledních plodných jedinců do přírodních podmínek. V podmínkách zoologických zahrad se totiž zjevně nedaří navodit potřebné teritoriální a sociální chování nutné pro pravidelné rozmnožování.

V září 2008 proběhlo ve Dvoře Králové jednání odborníků na nosorožce a zástupců významných chovatelských a ochranářských organizací, ze kterého vyplynulo, že přesun zvířat do Afriky je jedinou a poslední reálnou šancí zachránit poddruh, zejména pokud by se nalezla poslední divoká zvířata a podařilo se obě skupiny spojit. Byly vytipovány dvě vhodné lokality – jedna v JAR a druhá v Keni a následně bylo rozhodnuto, že budou přesunuti do Keni. Přitom takové přemísťování zejména jižních bílých nosorožců probíhá v Africe již desítky let a v současné době se právě jižní forma bílého nosorožce vyskytuje i ve východní Africe, tedy i v Keni, kde se úspěšně množí.

Projekt královédvorské zoo „Záchrana severní formy nosorožce tuponosého“ je podporován Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA), skupinou specialistů pro africké nosorožce AfRSG, která je členem IUCN (Mezinárodní unie na ochranu přírody), odsouhlasen Výborem pro životní prostředí parlamentu České republiky, podporován UNESCO (na jednání v Kanadě v létě 2008 byla naše republika požádána o jeho podporu) a Ministerstvem životního prostředí ČR. Projekt získal záštitu a podporu takových osobností jakými jsou předsedkyně České komise pro UNESCO prof. RNDr. Helena Illnerová, CSc., bývalý ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík a dokonce princ William z Velké Británie.

Jsme si velmi dobře vědomi náročnosti celého projektu i rizik s ním spojených, považujeme však za svou povinnost udělat pro záchranu bílých severních nosorožců vše co je v našich silách a možnostech. Ostatně takové je poslání moderní zoologické zahrady, která musí být i ochranářským zařízením. Velmi nás mrzí, že se problematika záchrany severního bílého nosorožce politizuje a považujeme to za velice nešťastné, protože snaha o záchranu těchto nosorožců je významným počinem k zachování biologické rozmanitosti na této planetě.

Věříme proto, že tato zvířata na politickou kampaň, s kterou opravdu nemají nic společného, nedoplatí a my nepromarníme jejich poslední šanci. Jde o fascinující živočišný druh, který na naší planetě už zítra nemusí být a jehož osud je teď v našich rukou.

Dana Holečková, ředitelka ZOO Dvůr Králové nad Labem

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise v Rožmitále u Broumova měla na strosti nejmenší okrsek na Broumovsku. S přenosnou volební urnou navštívily členky volební komise i manžele Žočkovy, pro které by kvůli vysokému věku byla návštěva volební místnosti náročná.
3

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Volby v železničním muzeu "výtopna" v Jaroměři.
13

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Do volební místnosti v centru Broumova mířili turisté s volebními průkazy

Broumov – Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dnes v osm hodin přehouply do druhého dne i ve volebním okrsku číslo šest, který sídlí ve Staré radnici na Broumovském náměstí. Za včerejšek odvolilo zhruba 37% evidovaných voličů.

Nová sezona začala už také výběrům

Náchod - První ze dvou venkovních turnajů okresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 se odehrál ve Rtyni v Podkrkonoší a v Úpici.

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Náchod - Do volebních místností dnes zavítali i političtí matadoři - předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, místopředseda ČSSD, poslanec a starosta Náchoda Jan Birke i poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Královéhradecko - Adolfu Klepšovi mohou voliči posílat preferenční hlasy. Nepropadnou. Podle krajského úřadu připadnou straně, za kterou Klepš kandidoval. Přesto je to podle úředníků neobvyklá situace a poslané hlasy lze vnímat pietně či symbolicky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení