VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakou vodu vybrat pro kojence

Náchodsko - Protože je voda pro život a zdraví tak důležitá, používáme kvůli správnému vývoji kojenců a batolat tu nejkvalitnější vodu, zjednodušeně pojmenovanou „kojenecká voda".

30.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Pro takto označenou vodu jsou stanoveny přísné limity, které musí splňovat. Sleduje se především množství dusitanů a dusičnanů. Proč? V zažívacím traktu člověka se totiž mohou přeměnit na toxické dusitany. V těle malého dítěte se tak může hemoglobin, který přenáší v těle kyslík, přeměnit na methemoglobin, který toho schopen není. A to je vysoce nebezpečné.

Kojenecká voda (na rozdíl od jiných balených vod):

• musí být z kvalitního podzemního zdroje, který je vhodný pro přípravu kojenecké stravy a k trvalému přímému požívání všemi skupinami obyvatel.

• nesmí být nijak chemicky ošetřena.

• smí být upravována pouze výjimečně UV zářením.

Voda vhodná pro přípravu kojenecké stravy

Kojeneckou vodu je třeba bezpodmínečně používat do tří měsíců věku dítěte, doporučována je do šesti měsíců života miminka. Voda označená jako „vhodná pro přípravu kojenecké stravy" by měla být kvalitativně srovnatelná s vodou kojeneckou, nicméně již prošla určitou úpravou stejně jako pitná voda z kohoutku.

Na co by rodiče v případě vody pro kojence neměli nikdy zapomenout?

Zejména na vhodné skladování vody (nejlépe v temnu a chladnu a hlavně nevystavovat přímému slunečnímu záření), a kojeneckou vodu spotřebovat do 48 hodin po otevření lahve.

Existuje v případě kojenecké vody nějaký mýtus?

Lidé si často myslí, že koupě kojenecké vody je zbytečný náklad navíc. V dnešní době se však i do pitné vody dostává více průmyslových škodlivin, ale i jiných reziduí (např.: z hormonální antikoncepce), vodárny používají pro její úpravu více chloru atp. Na kojeneckou vodu jsou ovšem kladena ta nejpřísnější hygienická kritéria.

Jaké nebezpečí hrozí v případě, že pro kojence není použita speciální kojenecká voda?

Pro kojence je používání kojenecké vody zdraví prospěšné, nevyvolává u nich průjmová onemocnění a je velmi dobrým pomocníkem na cestách, kdy stačí stravu z kojenecké vody pouze ohřát v mikrovlnné troubě, a není tedy třeba vodu převařovat.

Na obale kojenecké vody musí být povinně uvedeny tyto údaje:

• obsah rozpuštěných pevných látek, tedy minerálií (vápník, hořčík, sodík, draslík atp.),

• v případě, že je sycena oxidem uhličitým, musí být označena „kojenecká voda sycená" s uvedením obsahu oxidu uhličitého,

• „ošetřeno UV zářením", pokud byl tento způsob úpravy použitý

Tip Babywebu:

Kvalitu vody ve vašem kohoutku si můžete ověřit na stránkách vodárenských společností či rozborem vody ve studni, přičemž úplnou jistotu můžeme získat převařením.

Autor: Redakce

30.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení