Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Den 17. listopad 1989 a celou sametovou revoluci jsem prožívala v Pardubicích, do Náchoda jsem přišla až v polovině roku 1993. Pro určení toho, co považuji za nejpozitivnější změnu, to však není vůbec podstatné. Je to jednoznačně SVOBODA! To, že s ní neumíme správně a zodpovědně nakládat, že si s ní občas nevíme rady, že ji mnozí nadužívají a zneužívají a jiní o ni vlastně ani nestojí, je jiná věc. Ale ať už to v této zemi a v této společnosti vyhlíží po 22 letech jakkoli neradostně, osobně se ze znovunabyté svobody raduji a vím, že 17. listopadu je stále co oslavovat.”


Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Úplně nejblíže teď vidím a chválím 20” LCD HD monitor, na němž se počíná zobrazovat má odpověď. Až dopíšu, kliknu myší, během minut bude tato odpověď v redakci listu a v sobotu nezcenzurovaná vyjde. Úžasná změna! Teď ještě mít tak co smysluplného sdělit, tedy: Za nejdůležitější považuji to, že se nám opět otevřel svět. A tím nemyslím jen fyzicky (blbec zůstane blbcem, i kdyby zeměkouli 100x objel), ale zejména duchovně, myšlenkově, kulturně i technologicky. Máme opět možnost volně nasávat veškeré podněty a svobodně a tvořivě s nimi nakládat.”


PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Sametová revoluce“ přinesla svobodu pro všechny, možnost rozvoje osobnosti, „odstranila klec“- možnost svobodného cestování, možnost studia v zahraničí, svobodu náboženského vyznání, v obchodech dřív nevídané množství rozmanitého sortimentu. Za těch dvaadvacet let naše obce a města zkrásněla, nejsou už tak šedivá a bezvýrazná jako dřív.”


P. Marian Lewicki (54 let), Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti
„Největší změnou je to, že už tady 20 let pracují, což v minulé době bylo nemožné. V okolí vnímám jako plus to, že je lepší spolupráce mezi organizacemi a vedením měst a obcí. Cenná je získaná svoboda a rovněž možnost cestování jak blízko, tak i daleko.”(red)

A jakou změnu ve vašem okolí za posledních 22 let byste vyzvedli a vychválili vy? Pište nám své názory na adresu: regina.hellova@denik.cz