Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co říkáte na přejmenovávání ulic či náměstí?

Náchodsko /VÍKENDOVÁ POROTA/– Jaký je váš názor na pojmenovávání jednotlivých částí měst (ulice, náměstí, budovy, parky…) po významných osobnostech, které mají s daným regionem či konkrétním městem nějakou spojitost?

18.2.2012
SDÍLEJ:

Město Náchod. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Kateřina Ostradecká

Například v Náchodě se toto téma týká nedávno zesnulého Josefa Škvoreckého.
Mělo by dojít k přejmenování některé z budov, ulic či dokonce náměstí? Máte nějaké konkrétní návrhy?

Květa Ležovičová (58 let), Česká Skalice, předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice
„Připadá mi dobré, když označení ulic má svou logiku. Asi je třeba to dlouhodobě plánovat, myslet na budoucnost a mít v záloze vhodná témata i neutrální názvy, která v případě potřeby mohou být změněny.

Líbí se mi, když názvy náměstí a hlavních ulic odrážejí naši historii. Pro novou zástavbu je příjemné, když nové ulice mají jedno téma, například významní spisovatelé nebo i spektrum barev. Určitě je dobré, když jsou některé ulice pojmenovány podle tradičního místa: například U vodojemu nebo Na stráni. A to jsou pak případné rezervy pro změnu, když cítíme, že bychom chtěli pojmenovat ulici po významné osobě, která má s městem nebo regionem nějakou spojitost.

Podle názvu ulic lze odhadnout, jak je dané město kulturní, jaký vztah má vedení města i jeho obyvatelé k historii, rodákům a k významným osobnostem města, regionu i České republiky.

Co se týká viditelné stopy, která by připomínala významného náchodského rodáka spisovatele Josefa Škvoreckého, moc se mi líbí nápad lavičky se sedící postavou, která by měla být podle mne umístěna například na náměstí v blízkosti Beránku. Nebo na pěší zóně, která by nesla jeho jméno – dnešní Kamenice.“

Olga Mertlíková (56 let), Jaroměř, ředitelka Městského muzea v Jaroměři
„Je určitě dobré připomínat význačné osoby města, regionu nebo státu. Jen tak si kolemjdoucí nebo cizí příchozí uvědomí, kdo je bytostně svázán s určitým městem.

Přejmenování ulic nebo náměstí podle osobností přináší ovšem též obtíže pro obyvatele dané lokality. Musí si nechat vydat nové průkazy totožnosti a jiné doklady.

Změny v názvosloví nastávají, což je v naší země poměrně časté, se změnou režimu. Osobností starého Rakouska zmizely v roce 1919 z tabulek na nároží a na nových se skvěla jména osob, které se zasloužily o vznik Československé republiky.

Kupříkladu i promenáda mezi Jaroměřskou a Královéhradeckou bránou v Josefově, nazvaná po svém zakladateli „Mertova“, byla přejmenována na Štefánikovu. Po roce 1948 a 1989 se opět měnily tabulky se jmény. Snad se nedožijeme další totality! Nechť se napořád můžeme hlásit jak k Masarykovi či Benešovi, tak i k literárnímu odkazu Josefa Škvoreckého nebo Zdeňka Němečka.“

Přemysl Sochor (32 let), Broumov, správce Benediktinského opatství sv. Václava v Broumově
„Pojmenování po významných osobnostech se mi líbí. Je to výraz úcty k danému člověku a připomíná odkaz jeho života a díla do budoucna.
Osoba, po které má být ulice pojmenována, by měla mít vztah k danému městu, nebo by měla mít velký historický význam pro stát.
Už mnohokrát mě název ulice přiměl k tomu, abych se zajímal o osobnost, o které jsem předtím skoro nic nevěděl.“ (sýk, reh)

18.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nahodil Náchod konečně motory?

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
14

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení