Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Co přesně je či není v memorandu si již nepamatuji a nemám čas to zjišťovat. Nicméně ministrovi Hegerovi věřím. Navíc lékaři si na svých 10% zřejmě přijdou - 6,25 od 1. ledna 2012 a zbytek pravděpodobně, pokud to hospodářská situace dovolí, od poloviny roku. Nelíbila se mi a nejen mně už první nátlaková, téměř vyděračská akce, při níž lékaři (zdaleka ne však všichni) hrozili výpovědí. I nyní se domnívám, že by se lékařské odbory měly zabývat něčím smysluplnějším a hlavně konstruktivnějším než vymýšlením rádoby vtipných happeningů.”


Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Nevím, co přesně si obě strany sepsaly a domluvily. Že je špatně placený, si myslí kdekdo. Doktoři Sovové si to dokonce myslí oprávněně, Cvachové nikoliv. Lékaři však navíc zjistili, že na podobné ultimativní diktování si mají i patřičné svaly. Nejen lékařům, nýbrž všem „svalovcům”, kteří kdekoliv v čemkoliv přespříliš tlačí na pilu, bych rád připomněl, že se to velmi nedoporučuje. Aby to zas „neruplo” a nepřišla ke slovu lůza, která již několikrát v dějinách dokázala, že má svaly největší a nejbezohlednější. Ta by MUDr. Engelovi (Andělovi) přistřihla křídla a nejen jemu.”


PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Požadavky lékařů chápu, ale vzhledem k současné ekonomické situaci jsou nereálné. Vzhledem k finanční krizi, způsobené velkolepým rozkrádáním státního majetku, víc peněz ve státní kase zkrátka není. V této situaci jsou požadavky lékařů nepřiměřené a tedy zcela nesprávné, protože už akcí „Děkujeme, odcházíme“ své spoluobčany vydírali. Na druhé straně, jestliže se ministr zdravotnictví v memorandu zavázal zvýšit lékařům plat, jako čestný muž by měl slovo dodržet. Vše se však odvíjí od tristní ekonomické situace. Z těchto důvodů považuji za nepřijatelné zvyšovat lékařům plat o deset procent. I další profese by mohly žádat zvýšení svých platů a to by bylo asi už zcela neúnosné.”


P. Marian Lewicki (54 let), Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti
„Vylepšit si životní podmínky je zcela normální. Ale na otázku či je správné, že lékaři trvají na 10% zvýšení platu není jednoduchá odpověď. Jsme v krizi a je to znát všude. Solidarita všech by měla přispět k tomu, aby jedni nebyli proti druhým. A k tomu to spěje. Přece těch deset procent mají slíbeno a nemusí to být všechno najednou. Potřeba víc trpělivosti a vzájemné lásky.(red)

A co si o zvyšování platů lékařů myslíte vy? Pište nám své názory na adresu: regina.hellova@denik.cz