VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jste příznivcem přímé volby?

Praha/Náchod /VÍKENDOVÁ POROTA/- Sněmovna se zabývá možností přímé volby hlavy státu. V nedávné době se navíc uskutečnila i petiční akce, kterou organizovala Strana práv občanů Zemanovci. Celorepubliková petice tuto volbu rozšířila i na hejtmany, primátory a starosty a podepsalo ji přes 80 000 občanů. Měli bychom představitele volit přímo?

1.10.2011
SDÍLEJ:

Petice pro přímou volbu v Náchodě.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Pro tento způsob volby není u nás dostatečně vyspělé společenské ani politické prostředí. Republika je příliš mladá, vždyť jí není ještě ani 100 let, a z toho polovinu času nesměli občané svobodně volit. A ve zbývajícím čase se to ještě nenaučili. Když už si horko těžko zvolíme členy parlamentu, doufejme, že budou natolik zodpovědní, že vyberou do funkce hlavy státu toho nejvhodnějšího.“

Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Od toho si v parlamentním systému volíme a platíme své delegáty, aby za nás s pomocí množství rovněž námi placených odborníků a úředníků kvalifikovaně rozhodli o složitých věcech. Pravda, volba prezidenta žádné zvláštní kvalifikované znalosti nevyžaduje. Ale pokud máme pocit, že jsme si vybrali politiky neschopné důstojně zvolit důstojnou hlavu státu, pak kde bereme jistotu, že svedeme lépe vybrat právě prezidenta, jednoho z dalších politiků. Pokud bychom byli v prezidentském, respektive na komunální úrovni v šerifském systému, zněla by má odpověď pochopitelně jinak.

PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Pro volbu prezidenta ČR bych ponechal volbu parlamentem. Jsem stoupencem parlamentní demokracie, která se osvědčila už od doby první republiky. Myslím si, že přímá volba by se v našich poměrech neosvědčila a stála by zbytečně mnoho peněz. Podobně smýšlím i o volbě hejtmanů, primátorů a starostů. Vyhovuje mi současný stav volby. A kromě toho by v přímé volbě nemusel být také zvolen ten „můj” prezident. A navíc – lidi u nás stejně k volbám skoro nechodí, tak proč ty změny?“

P. Marian Lewicki (54 let),
Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti
„Jsem příznivcem přímé volby hlavy státu. Demokracie je přímá nebo skrze naše poslance. Měli bychom mít více možností té přímé. Volím kandidáta, který je nejlepší z možných. Totéž si myslím o volbách hejtmanů a primátorů. Takovou možnost mají voliči v Polsku a to se osvědčilo, zvlašť při volbách primátorů a hejtmanů. U starostů bych zůstal při volbě zastupitelů.

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení