Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Když jsem před více než dvěma lety poprvé šla Bartoňovou ulicí po šipkách navádějících k babyboxu v horní nemocnici, který zde opatřen podrobným návodem k použití v češtině a polštině každou noc mrká vábivým světýlkem, zamrazilo mne. Leč odhlédněme od emocí. Střízlivě vzato - matky, vražedkyně novorozenců, existují stále a matky, které se z nejrůznějších důvodů chtějí dítěte zbavit, měly a stále mají možnost ho nechat buď již v porodnici nebo v kojeneckém ústavu. Zde ostatně na kratší či delší dobu skončí i děti ze zbytečných a zbytečně nákladných babyboxů.”

Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Výchova k odpovědnosti včetně té rodičovské, již formuje rodina, škola a obecné společenské klima, je dnes v neradostném stavu. V tom má OSN pravdu, ale apely na tom mnoho nezmění. Osobně si nedokážu představit, že bych své dítě do babyboxu odložil. Pokud však toto zařízení někoho dokáže odradit od pohození novorozence na místě, kde nemá šanci přežít, jestliže ho někdo jiný do pár minut náhodou neobjeví, či dokonce od brutální vraždy, pak mi to přijde jako menší zlo. Jen bych tomu neříkal babybox, což v někom může vyvolávat pocit, že jeho využitím činí cosi až něžného, nýbrž „odkladovna pro novorozence”, aby bylo každému zřejmější, čeho se dopouští.”

P. Marian Lewicki (54 let), Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti
„Život je jedna z největších hodnot i práv člověka. Proto si myslím, že je důležité se o život starat v každé podobě. Babyboxy v tom také odehrávají svojí roli. Jestli pomohly 57 dětem, které by jinak ne měly šanci k životu, tak splňují svůj úkol. Přes všechny odpory lidí a organizací u nás i ve světě je dobré, že existují a zachraňují životy. Ne vím zda jejich počet v republice nebo v našem kraji je dostačující. Každá dobrá iniciativa pro záchranu života od počátku má mojí přízeň.”

PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Jsem pro zachování babyboxů v České republice, protože existuje prvořadé právo na život a teprve potom právo znát své biologické rodiče, což bývá jedna z námitek odpůrců babyboxů v zahraničí. byrokratické důvody OSN proti babyboxů pramení z odtržitosti od běžného života.”


A co si o budoucnosti nebo zrušení babyboxů myslíte vy? Pište nám své názory na adresu: jiri.sprenar@denik.cz