Zkraje se jí ze stometrové hlubiny na denní světlo příliš nechtělo, ale porodní obtíže náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka vyřešil správným doladěním ventilů a po několika minutách mohli první koštéři degustovat. Co se rozdílu chuti dvou minerálek z různých vrtů týče, tak na první ochutnání se podle reakcí Běla jeví jednoznačně ostřejší než Jan – má více bublinek.Více se tak přibližuje legendární Idě. Ta se v září 2015 ocitla kvůli vysokému množství arzenu mimo zákon, ale navzdory její „jedovatosti“ na ní mnozí s nostalgií vzpomínají.

Ilustrační foto.
Prodej Land Roveru byl podvod

Když před třemi lety začala náchodská radnice na pozemcích města v Bělovsi pátrat po minerální vodě, tak to byl první smělý krok na dlouhé cestě k obnově lázeňství. Vizi v podobě Malých lázních si tak mohou na radnici zeleně odfajfkovat. Na vzkříšení však stále čekají hlavní běloveské lázně na druhém břehu Metuje, které se snad konečně dočkali majitele, který bude schopný jim vrátit lesk.

Priessnitz Jeseník je bez debaty lázeňská extraliga a své vážné záměry, že běloveskou slávu vzkřísí, zahájil razantní demolicí chátrajících lázeňských budov. Je otázka, jestli po nedobrovolném virovém spánku ale nevrhnou v Jeseníkách veškerou energii na provoz domovského sanatoria, a projekt v Bělovsi neuloží k ledu, kde jektá zuby už čtvrt století.

Liščata si hrála u nory. Byl to mimořádný zážitek.
Liščata si hrála u nory. Byl to mimořádný zážitek

Jiří Řezník