V době koronavirových opatření, kdy byly uzavřeny hranice a turismus fungoval v omezeném režimu, tak byl na nejvyšším vrcholu Javořích hor pořádek. Jak se ale otevřeli hranice, tak to začalo – prázdné láhve vodky a odpadky s polskými nápisy deklarují to, kdo je původce nepořádku. A to nejde jen o běžný„čurbes“ z poházených odpadků, ale i záměrnou devastaci.

Vedení meziměstské radnice, které se kdysi zavázalo, že bude okolí rozhledny udržovat v richtiku, z toho má bolavou hlavu a práci navíc. Co se stane, když pomyslný pohár trpělivosti s neukázněnými návštěvníky přeteče, dobře ilustrovalo nedávné uzavření známé Smetanovy vyhlídky u Krňan, která turistům nabízela výhled na jeden z vltavských meandrů.

Koronavirus, ilustrační foto
Covid se v domově důchodců v Černožicích nerozšířil, náměstek Bláha je negativní

Ta se v době koronavirové krize ocitla pod neúnosným náporem turistů, kteří po sobě zanechávali nepořádek a odpadky, takže se majitel pozemku nakonec rozhodl vyhlídku znepřístupnit. Uzavřít Špičák ale meziměstská radnice neplánuje. Určitě by se spokojila s tím, kdyby si prázdné „petky“ odnesli výletníci zase zpátky dolů. Možná by nebylo od věci je k tomu trochu dokopat - třeba radikálním řezem v podobě odstranění odpadkových košů, do kterých se stejně mnozí netrefí.