Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Letní čas není českým specifikem a také se u nás neobjevil zčista jasna. Zaveden byl už za I. světové války v celém Rakousku - Uhersku, potom znovu z důvodu úspory energií za Protektorátu a s určitými modifikacemi platil až do roku 1949. Od roku 1979 se používá již pravidelně každým rokem a stejně pravidelné jsou i nikdy nekončící diskuse o jeho smyslu. Osobně mi střídání časů nevadí, naopak jako noční sůva vítám, že si tuto neděli budu moci o hodinu přispat. Sice chvíli potrvá, než si zvyknu, ale aspoň se nebudu nějaký čas probouzet do úplné tmy.”


Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska
„Tato „barikáda” leží zcela mimo moje „bojiště”. Jsem sám od sebe natolik permanentně nevyspalý, unavený a rozhozený, že nějaké jarní a podzimní zašibování s hodinami tam a zpět to nemá šanci zlepšit či zhoršit. Jiné kafe už by bylo, kdyby se ke každému dni ráno podařilo přidat jednu spací hodinu navíc. Tuším, že by k tomu bylo třeba poněkud přibrzdit Zemi v jejích zbytečně rychlých pohybech. Možná snílkovství, ale neklaďme si malých cílů!”


P. Marian Lewicki (54 let), Police nad Metují, kněz, administrátor farnosti

„Změna času mi v minulosti moc nevadila. Ale v dnešní době bych raději čas už neměnil. Úspory to možná nějaké přináší, ale trvá mi delší dobu, než si na všechno v „novém” čase zvykám. A pak zase zpátky. Do budoucna bych si přál, aby už zůstal beze změny.”


PhDr. JiříUhlíř (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Zůstal bych věrný přirozenému středoevropskému času bez přeměny na letní, který byl kdysi ustanoven kvůli úsporám energií. Je však už dávno známo, že se žádná energie neušetří. Navíc změna času (biorytmu) působí některým lidem zdravotní potíže.”(red)


A co si o změnách letního a zimního času myslíte vy? Pište nám své názory na adresu: regina.hellova@denik.cz