Mgr. Lydia Baštecká (63 let), Náchod, ředitelka okresního archivu
„Myslím, že jedno nevylučuje druhé ani třetí. Na prvním místě je jistě rodina, jejíž důvěrné a intimní prostředí umožňuje nenásilně a přirozeně hovořit s dětmi právě o velmi intimních věcech, zodpovídat jejich otázky i působit vlastním příkladem. Ne všichni rodiče to však dokážou nebo chtějí. Zde je pak prostor pro učitele, kteří vyzbrojeni pedagogickým talentem a sumou odborných poznatků poučí děti dřív než to často velmi drsně udělají jejich spolužáci. Nakonec stejně všichni doporučí dětem některou z příruček sepsanou odborníky.”


Karel Franze (44 let), Broumov, vedoucí Muzea Broumovska

„O tom, jak se s intimními otázkami pokoutně a svépomocně seznamovala moje generace, by se jistě dalo sepsat celé humorné pojednání. Na téma dnešní oficiálně praktikované sexuální školní výchovy však asi rovněž - mohu zde doporučit skvělou parodii Monty Pythonů ve Smyslu života, kde učitel žákům vše osobně předvádí s figurantkou. Pokud to vezmu vážně a ocituji volně z příručky pro učitele, že je potřeba, aby si žáci osvojili, co je necking, petting, že se neříká „kouření”, nýbrž felace, a „lízačka” je správně cunilingus, a že vyučující jim má pro lepší zažití této terminologie sestavit křížovku, doplňovačku, či uspořádat skupinovou soutěž, pak bych takové osvětáře poslal do „análu”. Citlivější čtenář laskavě promine.”


PhDr. Jiří UHLÍŘ (74 let), Jaroměř, spisovatel
„Sexuální výchovu jako takovou bych do školy nezaváděl. Děti toho o této otázce dnes vědí už v útlém věku daleko víc než jejich učitelé a rodiče. V hodinách biologie by měl být však prostor vést děti k tomu, že sex není věcí nezávazné zábavy, ale akt vzájemné lásky dvou dospělých lidí muže a ženy.”(red)

A co si o sexuální výchově ve školách myslíte vy? Pište nám své názory na adresu: regina.hellova@denik.cz